Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nejštědřejší podpory stavebního spoření si užívají Rumuni

Autor: Luboš Svačina | 14.02.2011 00:10 | Kategorie: Stavební spoření | 1 komentář
Nejštědřejší podpory stavebního spoření si užívají Rumuni

Z redakční pošty: Když se hovoří o snížení státního příspěvku stavebního spoření, zajímalo by mě, kolik od státu dostávají klienti stavebních spořitelen v ostatních zemích EU, a kde je vůbec možné "stavebko" uzavřít.

Ministerstvo financí hledá úspory, kde to jen jde a jednou z „obětí“ úsporných opatření bylo také stavební spoření. S platností od letošního ledna budou státní příspěvky na stavební spoření zdaněny 50% sazbou, což neznamená nic jiného, než pokles státní podpory na polovinu. Vzhledem k tomu, že příspěvky se vyplácejí zpětně, dostanou klienti méně peněz již letos.

Klienti se smlouvami uzavřenými před rokem 2004 mohou počítat s maximálně 2250 korunami (= cca 91,8 eur), ti s novějšími smlouvami dostanou letos od státu nanejvýše 1500 korun (61,22 eur), přičemž od roku 2012 by mělo dojít novelizaci zákona o stavebním spoření, která by měla zajistit sjednocení výše státního příspěvku na 10 % z částky ročního vkladu, maximálně však 2000 Kč (81,63 eur).

Od letošního ledna kromě nižších státních příspěvků došlo také ke zrušení daňového osvobození výnosů ze stavebního spoření. Vklady klientů jsou od letošního roku zdaňovány 15% daní, stejně jako je tomu u spořících, termínovaných a jakýchkoliv dalších bankovních účtů. Díky všem těmto navrhovaným opatřením by si státní kasa měla již v letošním roce polepšit na straně výdajů o zhruba 6 miliard korun.

Jak jsou na tom klienti stavebních spořitelen v zahraničí?

Slovensko
I vláda na Slovensku hledá způsob, jak snížit výdaje státního rozpočtu. A i zde došlo v letošním roce ke změnám ve výši státní podpory stavebního spoření. V roce 2010 klienti mohli získat státní podporu ve výši 12,5 % z vložených prostředků, maximum však bylo 66,39 € (2 000,- Sk) při naspořené částce 531,12 €. V letošním roce limit zůstává stejný (66,39 €), ale pro získání plné státní podpory je třeba naspořit 663,90 €, neboť procentuálně klesla výše státní podpory na 10 % z ročních vkladů.

Na Slovensku stejně jako v České republice od letošního roku přestalo platit daňového osvobození úroků ze stavebního spoření.

Německo
Německo společně s Rakouskem patří k zemím s nejvíce rozvinutým systémem stavebního spoření. Standardní výše podpory zde činí 8,8 % z výše ročních vkladů. Nejvíce však může klient získat příspěvek ve výši 45 €, což odpovídá naspořené částce 512 eur. Podmínkou pro získání této podpory je roční příjem klienta nižší než 25 600 eur, přičemž pro manžele platí dvojnásobek této částky. Němcům, na rozdíl od nás, mohou na stavební spoření přispívat také zaměstnavatelé. Klient v takovém případě získá další státní podporu ve výši 9%, maximálně však 43 €. I v tomto případě se přihlíží k výši příjmu.

Německá vláda svým občanům vyplácí každoročně příspěvek na spoření na stáří ve výši 154 eur, přičemž tento příspěvek je možné čerpat i ke stavebnímu spoření. To je zde v tomto ohledu alternativou penzijního spoření.

Rakousko
Rakousko patří se svými více než 5,5 miliony smluv stavebního spoření na špičku žebříčku zemí s největším pokrytím trhu. Celkově zde stavební spoření využívá zhruba 67 % populace. Stavební spořitelny zde představují nejpopulárnější způsob spoření.

Výše státní podpory zde kolísá v závislosti na vývoji ekonomiky a situace na mezibankovním trhu. Výchozím parametrem pro stanovení její výše jsou průměrné výnosy státních dluhopisů na sekundárním trhu. Pro rok 2011 je zde stanovena maximální výše státní podpory na 36 € (3 % z roční úložky). Aby klient tuto částku získal, musí za rok naspořit 1200 eur. Výše státní podpory se však může pohybovat v pásmu 3 % - 8 %.

Rumunsko
Zemí s nejvyšší státní podporou stavebního spoření je Rumunsko, kde je systém zatím v plenkách. S cílem nalákat co nejvíce nových klientů zde stát vyplácí účastníkům stavebního spoření příspěvek ve výši 25 % ročního vkladu. Přitom maximum je stanoveno na úrovni 250 €, což odpovídá ročnímu vkladu 1000 eur.

Chorvatsko
Chorvatské stavební spořitelny mohou svým klientům nabídnout státní příspěvek ve výši 15 % ročního vkladu. Limit je zde nastaven na úrovni 680 eur, takže maximum, jaké může klient v letošním roce získat je 102 eur. Obliba stavebního spoření v Chorvatsku však není nikterak vysoká. I přesto, že zde bylo zavedeno v roce 1998, pokrytí trhu zde jen těsně přesahuje 15 %.
 
Stavební spoření stabilně funguje v Německu, Rakousku, ČR, Slovensku, Chorvatsku, Rumunsku a Maďarsku a teprve nedávno se začalo rozšiřovat do Ruska a Číny. Dalšími členy Evropské asociace stavebních spořitelen (www.efbs.org) je Slovinsko a Kypr.   

Tip: Více informací o tom, jak funguje stavební spoření v Číně naleznte v článku " Liška v zemi draka aneb Stavební spoření v Číně ".


Poznámka: výše státní podpory v ČR je přepočítávána kurzem 24,5 CZK/EUR

Anketa

Spoříte si nyní na stavebním spoření?

Ano (336)
 
Ne (101)
 Celkem hlasovalo 437 čtenářů

Nejštědřejší podpory stavebního spoření si užívají Rumuni >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů