
Z redakční pošty: Když se hovoří o snížení státního příspěvku stavebního spoření, zajímalo by mě, kolik od státu dostávají klienti stavebních spořitelen v ostatních zemích EU, a kde je vůbec možné "stavebko" uzavřít.
Ministerstvo financí hledá úspory, kde to jen jde a jednou z „obětí“ úsporných opatření bylo také stavební spoření. S platností od letošního ledna budou státní příspěvky na stavební spoření zdaněny 50% sazbou, což neznamená nic jiného, než pokles státní podpory na polovinu. Vzhledem k tomu, že příspěvky se vyplácejí zpětně, dostanou klienti méně peněz již letos.
Klienti se smlouvami uzavřenými před rokem 2004 mohou počítat s maximálně 2250 korunami (= cca 91,8 eur), ti s novějšími smlouvami dostanou letos od státu nanejvýše 1500 korun (61,22 eur), přičemž od roku 2012 by mělo dojít novelizaci zákona o stavebním spoření, která by měla zajistit sjednocení výše státního příspěvku na 10 % z částky ročního vkladu, maximálně však 2000 Kč (81,63 eur).
Od letošního ledna kromě nižších státních příspěvků došlo také ke zrušení daňového osvobození výnosů ze stavebního spoření. Vklady klientů jsou od letošního roku zdaňovány 15% daní, stejně jako je tomu u spořících, termínovaných a jakýchkoliv dalších bankovních účtů. Díky všem těmto navrhovaným opatřením by si státní kasa měla již v letošním roce polepšit na straně výdajů o zhruba 6 miliard korun.
Jak jsou na tom klienti stavebních spořitelen v zahraničí?
Slovensko
I vláda na Slovensku hledá způsob, jak snížit výdaje státního rozpočtu. A i zde došlo v letošním roce ke změnám ve výši státní podpory stavebního spoření. V roce 2010 klienti mohli získat státní podporu ve výši 12,5 % z vložených prostředků, maximum však bylo 66,39 € (2 000,- Sk) při naspořené částce 531,12 €. V letošním roce limit zůstává stejný (66,39 €), ale pro získání plné státní podpory je třeba naspořit 663,90 €, neboť procentuálně klesla výše státní podpory na 10 % z ročních vkladů.
Na Slovensku stejně jako v České republice od letošního roku přestalo platit daňového osvobození úroků ze stavebního spoření.
Německo
Německo společně s Rakouskem patří k zemím s nejvíce rozvinutým systémem stavebního spoření. Standardní výše podpory zde činí 8,8 % z výše ročních vkladů. Nejvíce však může klient získat příspěvek ve výši 45 €, což odpovídá naspořené částce 512 eur. Podmínkou pro získání této podpory je roční příjem klienta nižší než 25 600 eur, přičemž pro manžele platí dvojnásobek této částky. Němcům, na rozdíl od nás, mohou na stavební spoření přispívat také zaměstnavatelé. Klient v takovém případě získá další státní podporu ve výši 9%, maximálně však 43 €. I v tomto případě se přihlíží k výši příjmu.
Německá vláda svým občanům vyplácí každoročně příspěvek na spoření na stáří ve výši 154 eur, přičemž tento příspěvek je možné čerpat i ke stavebnímu spoření. To je zde v tomto ohledu alternativou penzijního spoření.
Rakousko
Rakousko patří se svými více než 5,5 miliony smluv stavebního spoření na špičku žebříčku zemí s největším pokrytím trhu. Celkově zde stavební spoření využívá zhruba 67 % populace. Stavební spořitelny zde představují nejpopulárnější způsob spoření.
Výše státní podpory zde kolísá v závislosti na vývoji ekonomiky a situace na mezibankovním trhu. Výchozím parametrem pro stanovení její výše jsou průměrné výnosy státních dluhopisů na sekundárním trhu. Pro rok 2011 je zde stanovena maximální výše státní podpory na 36 € (3 % z roční úložky). Aby klient tuto částku získal, musí za rok naspořit 1200 eur. Výše státní podpory se však může pohybovat v pásmu 3 % - 8 %.
Rumunsko
Zemí s nejvyšší státní podporou stavebního spoření je Rumunsko, kde je systém zatím v plenkách. S cílem nalákat co nejvíce nových klientů zde stát vyplácí účastníkům stavebního spoření příspěvek ve výši 25 % ročního vkladu. Přitom maximum je stanoveno na úrovni 250 €, což odpovídá ročnímu vkladu 1000 eur.
Chorvatsko
Chorvatské stavební spořitelny mohou svým klientům nabídnout státní příspěvek ve výši 15 % ročního vkladu. Limit je zde nastaven na úrovni 680 eur, takže maximum, jaké může klient v letošním roce získat je 102 eur. Obliba stavebního spoření v Chorvatsku však není nikterak vysoká. I přesto, že zde bylo zavedeno v roce 1998, pokrytí trhu zde jen těsně přesahuje 15 %.
Stavební spoření stabilně funguje v Německu, Rakousku, ČR, Slovensku, Chorvatsku, Rumunsku a Maďarsku a teprve nedávno se začalo rozšiřovat do Ruska a Číny. Dalšími členy Evropské asociace stavebních spořitelen (www.efbs.org) je Slovinsko a Kypr.
Tip: Více informací o tom, jak funguje stavební spoření v Číně naleznte v článku " Liška v zemi draka aneb Stavební spoření v Číně ".
Poznámka: výše státní podpory v ČR je přepočítávána kurzem 24,5 CZK/EUR
Vypovíte smlouvu o stavebním spoření a čekáte na peníze. Po třech měsících nic. A pak se dozvíte, že stavební spořitelna na výplatu nemá. I to se může stát – a nemusí to být případ pro výplatu náhrad z Fondu pojištění vkladů. Možnost nevyplatit vypovězenou smlouvu má většina stavebních spořitelen v podmínkách. Celá zpráva »
Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 22.05.2012 08:40Spořit se stavebním spořením je dobrovolné. Stačí si uzavřít smlouvu a kdykoli můžete posílat peníze. Když nemáte, neposíláte. Pokud ale nemáte a neposíláte příliš dlouho, může se ozvat stavební spořitelna – a smlouvu vám vypovědět. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Uzavíráte-li jakoukoli smlouvu, měli byste si ji přečíst. A nejen ji. Součástí smlouvy jsou další dokumenty. U stavebních spořitelen jsou jimi Všeobecné obchodní podmínky a příslušný sazebník úhrad. Rozumíte jim dostatečně? Jaké záludnosti ukrývají? Spořitelna kupříkladu může snížit úroky! (Aktualizováno) Celá zpráva »
Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 14.05.2012 13:45Stavební spořitelny v poslední době stíhá jedna špatná zpráva za druhou. Ještě se nestačily vzpamatovat z radikálních změn podmínek stavebního spoření a je tu další nepříjemnost. O některé stávající i potenciální klienty je mohou připravit státní spořicí dluhopisy. Úpis další emise určené občanům začíná dnes. Celá zpráva »
Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 14.05.2012 12:03Příjemné počasí obměkčilo ty správné pracovníky finančních institucí a banky začaly nabízet zajímavé slevové akce. Například Volksbank CZ nabízí nové úrokové sazby u hypotéky „Bez starostí“, UniCredit Bank zjednodušila refinancování hypotečních úvěrů a Stavební spořitelna České spořitelny snižila úrokové sazby u zajištěných úvěrů až na 3,25 procenta. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0I přes snížení státní podpory mají lidé stále zájem o stavební spoření a počet nových smluv roste. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Modrá pyramida nyní poskytuje také hypoteční úvěry Komerční banky, které je možné sjednat se sazbou od 3,49 % p.a. pro tří až pětileté fixace. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Ke stavebnímu spoření u Modré pyramidy uzavřenému do konce července dostanou klienti úrokovou sazbu 4 %. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Píšeme na Investujeme.cz: Po výpovědi smlouvy o stavebním spoření dostane klient peníze zpravidla za tři měsíce. Jde to ale i dříve. Stačí přistoupit na „dobrou“ radu paní ze stavební spořitelny. Na kolik taková rada přijde? Skutečně se jedná o „lepšího vrabce v hrsti“? Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Vláda dnes schválila novelu zákona o stavebním spoření, který od roku 2015 umožní produkt prodávat i v klasických bankách. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Jakou fixaci úrokových sazeb hypoték upřednostňujete?
Uzavíráte-li jakoukoli smlouvu, měli byste si ji přečíst. A nejen ji. Součástí smlouvy jsou další dokumenty. U stavebních spořitelen jsou jimi Všeobecné obchodní podmínky a příslušný sazebník úhrad. Rozumíte jim dostatečně? Jaké záludnosti ukrývají? Spořitelna kupříkladu může snížit úroky! (Aktualizováno) Celá zpráva »
Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Spořit se stavebním spořením je dobrovolné. Stačí si uzavřít smlouvu a kdykoli můžete posílat peníze. Když nemáte, neposíláte. Pokud ale nemáte a neposíláte příliš dlouho, může se ozvat stavební spořitelna – a smlouvu vám vypovědět. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Stavební spořitelny v poslední době stíhá jedna špatná zpráva za druhou. Ještě se nestačily vzpamatovat z radikálních změn podmínek stavebního spoření a je tu další nepříjemnost. O některé stávající i potenciální klienty je mohou připravit státní spořicí dluhopisy. Úpis další emise určené občanům začíná dnes. Celá zpráva »
Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Reklama | Podmínky užívání | RSS