Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Největší problém paneláků je elektřina, u novostaveb křivé zdi

Největší problém paneláků je elektřina, u novostaveb křivé zdi

Koupě nemovitosti je pro většinu z nás závažný krok, který uděláme jednou nebo dvakrát za život. Prodávající má z podstaty věci vždy více informací než kupující a trpce úsměvné historky známých a příbuzných klidu rozhodně nedodávají. Je proto přirozené, že se koupě bytu nebo domu obáváme a spojujeme si ji se spoustou otázek a značnou dávkou nejistoty. Odpovídá Tereza Zvolská.

Může si zájemce někde ověřit informace, které mu majitel říká? Doporučujete kupujícímu, aby sám kontaktoval družstvo nebo společenství vlastníků?

Samozřejmě, že může a s prověřením informací je potřeba počítat už na první prohlídce. Během této schůzky je možné si od majitele nebo od realitního makléře vyžádat dokumenty, kde jsou všechny potřebné informace o nabízené nemovitosti:

 • List vlastnictví, ze kterého zjistíte, zda má prodávající právo nakládat s nemovitostí.
 • Evidenční list, kde jsou vyčíslené měsíční náklady za užívání nemovitosti, případně roční vyúčtování poplatků.
 • Informace o společenství vlastníků jednotekpro lepší orientaci o jeho fungování.
  • Ptejte se na případné úvěry, jak dlouho se budou splácet a co jimi bylo financováno,
  • žádejte informace o již provedených a plánovaných opravách v domě,
  • požadujte informace o fondu oprav, kolik je v něm naspořeno a jaké jsou poplatky.

Proběhla-li v bytě/domě rekonstrukce, informujte se, zda ji prováděl majitel svépomocí nebo odborná firma a zda byly zajištěny potřebné revize.

Jsou rozdíly v nástrahách panelákových bytů a novostaveb?

U panelových domů je největším problémem stáří. Je dobré se předem informovat, jak je dům starý a jaké opravy/rekonstrukce zde v posledních letech proběhly. Problém bývá se zateplením, zvukovou izolací, zvětšujícími prasklinami mezi panely.

U novostaveb se nejčastěji vyskytují nástrahy v podobě křivých stěn v důsledku neodborně nebo narychlo provedené práce. V novostavbě může riziko představovat i její zaplněnost, respektive poloprázdnost. V případě, že se nastěhujete do poloprázdného domu, ve kterém ještě nejsou všechny byty prodány, může se stát, že náklady na vytápění stoupnou výše, než jste čekali. Důvodem je právě prázdný dům, protože nikdo kolem vás netopí.

Doporučujete koupit byt levněji a podrobit ho důkladné rekonstrukci?

Rozhodnutí, zda koupit byt v novostavbě, nebo starší byt před či po rekonstrukci, je zcela zásadní. Všechny varianty mají své výhody i nevýhody. Hlavním kritériem, které v tomto případě hraje důležitou roli, je čas.

Obecně lze říct, že pokud na stěhování spěcháte, hledejte novostavbu, která je připravená k okamžitému užívání, nebo starší byt po kompletní rekonstrukci. U starší nemovitosti před rekonstrukcí musíte počítat se zdržením.

Dnes už ale neplatí, že starší byty vyžadující rekonstrukci musí být z pravidla levnější než novostavba nebo byt po kompletní úpravě. O starší nemovitosti před rekonstrukcí je v současné době velký zájem, a tak se stávají nedostatkovým zbožím. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, uvědomte si, že rozsáhlé stavební úpravy a opravy vad mohou být nákladné. K ceně nemovitosti je potřeba připočítat náklady na rekonstrukci. A v případě, že financujete nové bydlení hypotékou, připočtěte k pravidelné měsíční splátce také platbu stávajícího pronájmu po dobu, než bude nový byt připravený k nastěhování.

Nákup takové nemovitosti je potřeba důkladně zvážit a podrobně spočítat všechny náklady s tím spojené.

Jaké jsou nešvary novostaveb a jak se developeři snaží ušetřit?

 • Špatná elektroinstalace – nevhodně umístěné zásuvky (výška, počet, funkčnost)
 • Špatně provedené odpady (často neodborně provedený spádový úhel odtoku odpadních vod)
 • Křivé stěny
 • Nekvalitní omítka a nátěry (praskliny, „špinící“ barva)
 • Nekvalitně provedené obklady a lišty
 • Nekvalitně provedené pokládky podlahových krytin

Obvyklý způsob úspor developerů představuje levná pracovní síla, tedy zakázkové firmy a nedostatečný rozpočet na použité materiály. Domy jsou tzv. šité horkou jehlou, aby byly postaveny co nejdříve, a rychle a draze prodány. S reklamacemi se počítá a mnohým developerům se tento postup/taktika zkrátka vyplatí.

Na co může například technik přijít, když si prohlídne kupovaný byt? Co je nejčastější problém?

Častým problémem jsou staré rozvody vody či elektroinstalace, které je nutné přizpůsobit zákonným směrnicím. Neobvyklé nejsou ani špatně položené podlahy skrývající nějakou zásadní chybu, např. ztrouchnivělé nebo křivé podloží, vlhké zdi zamaskované čerstvou omítkou a nátěrem.

Technik kontroluje místnost po místnosti – zda vše odpovídá platným předpisům.

Jak dlouho technikovi trvá obhlídka a nemají s tím problém realitní kanceláře?

Záleží na tom, zda se jedná o rodinný dům nebo byt. Technická kontrola ale netrvá dlouho, zkušený technik dobře ví, kam se má podívat a netápe naslepo.

Hodně záleží na tom, jak se makléři prohlídka s technikem podá. Většina makléřů chápe, že budoucí kupující má na takovou prohlídku nárok a jedná vstřícně. Cílem technické prohlídky není klienta od koupě odradit, ale upozornit ho, v jakém skutečném stavu nemovitost kupuje. To se snažíme makléři i majiteli vysvětlit předem. Prohlídka s technikem trvá přibližně hodinu až hodinu a půl, záleží na velikosti a stavu nemovitosti.

Máte nějaký zajímavý kuriózní případ, na co se při obhlídce přišlo? Stalo se vám třeba někdy, že by v novostavbě byly zásuvky, ale nebyly funkční?

Nefunkční zásuvky v novostavbě nejsou bohužel kuriózní případ, spíše běžná praxe. Během instalace se může stát, že někdo zapomene něco zapojit a problém je na světě. Není ale neřešitelný a vše lze dát většinou rychle do pořádku.

Během své praxe jsem narazila i na absurdnější situace, např. umělohmotné uzávěry vody přímo nad plynovým sporákem, nebo dokonce vanu bez odtoku. Šikovný obkladač zkrátka zalepil každou díru.

Tereza Zvolská, realitní specialistka

Tereza Zvolská má bohaté zkušenosti z developerské společnosti, z dražeb nemovitostí a z výběrových řízení po celé ČR. Nyní je plně zúročuje ve prospěch klientů Rádcovy hypotéky, pro které představuje vítanou pomocnou rukou.

Anketa

Kupovali jste byt či rodinný dům s odbornou technickou prohlídkou?

Ano. (10)
 
Ne. (30)
 
Nekupovali jsme byt ani rodinný dům. (3)
 Celkem hlasovalo 43 čtenářů

Největší problém paneláků je elektřina, u novostaveb křivé zdi >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »