Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Německé hypotéky: Výhodnější než české

Německé hypotéky: Výhodnější než české

Hypoteční úvěr za 2% úrok? I to je v Německu možné. Jen málokterá banka ale nabízí fixaci úrokové sazby na méně než 5 let – a nebo naopak variabilní sazbu. Odlišností je však ještě více. A jak financování pořízení hypoték podporuje německý stát? Můžeme se přiučit.

Některé německé bankovní instituce jsou regionálního charakteru a podnikají pouze na předem vytyčeném území. Ať už jsou tyto drobné bankovní subjekty zastřešeny jednou značkou, jako např. spořitelny (Sparkasse) a lidové banky (Volksbank), nebo naprosto samostatné banky. Takovéto menší banky ale často mívají velmi zajímavé úrokové sazby na svých hypotečních produktech a v případě, že se budoucí nemovitost německého klienta nachází ve spádové oblasti některé z nich, určitě mu stojí za to nechat si vypracovat nabídku právě tam. Možná ho mile překvapí.

V Německu převládají tyto způsoby financování bydlení:

  • Hypotéka s fixovanou úrokovou sazbou – U tohoto typu hypotéky má klient možnost zafixovat nabízenou úrokovou sazbu na určitý časový úsek, v Německu zpravidla na období delší než 5 let. Dlouhá fixace je možnost, jak se mohou konzervativní klienti bránit proti výkyvům v ekonomice.
  • Hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou – Hypotéka, u které se úrok odvíjí od aktuální 3měsíční sazby EURIBOR. Výhoda nižších úrokových sazeb oproti hypotékám s fixovanou úrokovou sazbou je vykoupena rizikem růstu úrokové sazby EURIBOR, které na sebe klient přebírá.
  • Hypotéka se splátkou jistiny na konci úvěru – Úvěrové splátky zahrnují pouze úroky z jistiny, což je udržuje na velmi nízké úrovni. Samotná jistina je splacena naráz na konci úvěru.
  • Půjčka na bydlení od státní banky KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau).
  • Půjčka z programu Wohn Riester pro členy německého státního penzijního programu.

Tabulka 1: Ukázka aktuálních minimálních úrokových sazeb německých bank

Fixace 5 let

Fixace 10 let

Regionální banky

Baugeld Direkt

1,95 %

2,44 %

Volksbank Elsen – Wewer – Borchen

1,99 %

2,63 %

Rüsselheimer Volksbank

2,03 %

2,63 %

Celostátní banky

Allianz

2,23 %

2,57 %

NF Bank

3,07 %

3,64 %

Interhyp

2,03 %

2,56 %

Zdroj: Dynamisch.vergleich.de

Příklad: Klient chce na financování nákupu nemovitosti použít hypotéku ve výši 100 000 EUR od banky Allianz a rozhoduje se mezi fixací na 5 a 10 let. Splatnost hypotéky je 10 let.

Tabulka 2: Fixace na 10 let

Úroková sazba

2,57 %

Měsíční splátka

945,89 EUR

Celková splacená částka

113 506,8 EUR

Zdroj: Vlastní výpočty autora

Při fixaci na celou dobu trvání hypotéky si může klient rovnou spočítat, kolik peněz zaplatí. Jistota a předvídatelnost jsou pro mnoho klientů důležitými kvalitami a umožňuje jim hypotéku velmi přesně zahrnout do svého finančního plánu.

U pětileté fixace předpokládejme po uplynutí prvního období fixace uzavření nové smlouvy s bankou, opět s pětiletou fixací.

Tabulka 2: Fixace na 2× 5 let

Úrok první fixace

2,23 %

Měsíční splátka první fixace

930,47 EUR

Splaceno během první fixace

55 828,2 EUR

Úroková míra druhé fixace

3,52 %

Měsíční splátka druhé fixace

961,31 EUR

Splaceno během druhé fixace

57678,6 EUR

Celková splacená částka

113 506,8 EUR

Zdroj: Vlastní výpočty autora

Z  kalkulace vyplívá, že úroková míra pro druhé období fixace by musela činit 3,52 % p.a., aby byla hypotéka stejně drahá, jako při variantě s fixací na 10 let. Vyšší úroková sazba by znamenala zdražení, nižší naopak úsporu.

Při rozhodování o volbě fixace je třeba brát v úvahu ještě další faktory, než jen očekávání budoucí úrokové sazby. Prvním z nich je cena peněz. Při využití aktuální nižší sazby jsou současné splátky nižší – a reálná hodnota splátek za pět let bude snížena o pětiletou inflaci. I s vyšší sazbou než 3,52 % ročně se může hypotéka reálně vyplatit, neboť současná úspora 15,42 EUR měsíčně má vyšší současnou (reálnou) hodnotu než 15,42 EUR měsíčně více placených za pět let.

Druhým faktorem je jistota výše splátek související se vztahem domácnosti k riziku. I při propočítané „nulové variantě“ může být pro domácnost přijatelnější vyčlenit z rodinného rozpočtu 945,89 EUR místo 930,47 EUR s hrozbou, že po pěti letech se požadovaná splátka zvýší o více než 30 EUR.

Půjčka na bydlení KfW

Kreditanstalt für Wiederaufbau je státní rozvojová banka, která investuje do mnoha sfér, bydlení nevyjímaje. Mezi její programy patří půjčky na bydlení, které v současné době představují asi nejvýhodnější možnost získání finančních prostředků na nákup bytu nebo domu k vlastnímu bydlení bez zástavy nemovitosti.

Úvěr může být až 50 000 EUR za výhodných podmínek (úroková míra od 1,97 % p.a.) s fixací na 5 či 10 let. Výše půjčky spolu s ostatními typy financování může dosáhnout až 100 % pořizovací ceny nemovitosti. Tento typ půjčky se dá sjednat pouze přes komerční banku, většinou jako součást komplexního hypotečního balíčku. Pokud banka nechce poskytnout hypotéku na 100 % pořizovací ceny nemovitosti, KfW půjčka může být výhodným způsobem dofinancování.

Dále KfW nabízí jako podporu energeticky úsporného bydlení půjčky a granty na stavbu nebo rekonstrukci domů, které spadají do některého z přísných standardů KfW. Půjčka může dosahovat až 50 000 EUR, grant až 15 000 EUR, obojí v závislosti na stupni energetické úspornosti.

Poslední z produktů KfW na podporu bydlení je program pro lidi se sníženou mobilitou, rodiny s dětmi a seniory. Prostředky mohou být použity na nákup bezbariérového bydlení, nebo úpravu stávajícího bydlení na bezbariérové. Maximální výše půjčky je 50 000 EUR.

Všechny půjčky od KfW lze mezi sebou kombinovat.

Půjčka na bydlení z programu Riester

V roce 2008 byl schválen takzvaný Riesterův penzijní plán, který zahrnuje odvod 4 % hrubé mzdy do penzijního spoření, ke kterému je následně připočtena státní podpora v závislosti na počtu členů domácnosti. Z těchto uspořených finančních prostředků je možné si vzít půjčku na bydlení, která se velmi podobá stavebnímu spoření.  Výhodou jsou především nízké úroky. Úvěr je stejně jako v případě KfW čerpán prostřednictvím komerčních bank.

Anketa

České hypotéky jsou proti německým...

... příliš drahé. (43)
 
... drahé. (3)
 
... levné. (1)
 
... příliš levné. (2)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Německé hypotéky: Výhodnější než české >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »