Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Autor: Petr Zámečník | 04.01.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Vlastnictví nemovitosti zavazuje. Její majitel je povinen nejen se o ni řádně starat, ale navíc musí platit i daně. Jaké daně a kdy je třeba zaplatit? A jaká daňová přiznání bude muset majitel bytu či domu podávat v roce 2011?

K nemovitostem se váže celá řada daní, s nimiž musí jejich majitel počítat. Daně se prolínají vlastnictvím od pořízení bytu či domu až po jeho prodej: Od daně z převodu nemovitosti (či dědické nebo darovací), přes daň z nemovitostí, po daň z převodu nemovitosti (či dědickou nebo darovací. To ovšem není zdaleka všechno. Za určitých okolností se majitel nemovitosti nevyhne dani z příjmů a může se dokonce stát i plátcem daně z přidané hodnoty či silniční daně.

Ke každé dani se váže daňové přiznání a platba daně. A jak podání daňového přiznání, tak platba daně mají striktní termín, jehož nedodržení je spjato se sankcemi. Vyhnete-li se podání daňového přiznání (nebo se jen zpozdíte), připravte se na sankci ve výši 10 % vyměřené daně a možnosti dalšího postihu, pokud zaplatíte pozdě, hrozí sankční úroky. Kdy podat jednotlivá daňová přiznání a kdy zaplatit daně v roce 2011?

Daň z nemovitostí

Přiznání k dani z nemovitosti (případně dílčí přiznání k dani) je potřeba podávat pouze tehdy, dojde-li ke změně ve vlastněných objektech - např. ke koupi, prodeji či výstavbě nemovitosti. Pokud nedojde v průběhu roku k žádné změně, daňové přiznání majitel nemovitosti podávat nemusí.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat do konce ledna roku následujícího po roce, v němž došlo ke změně v katastru nemovitostí. V letošním roce je nejzazším termínem

 • 31. leden 2011

Pouze v případě, kdy by poslední lednový den připadl na sobotu či neděli, posunul by se hraniční termín na první únorový pracovní den.

Platit daň z nemovitosti je třeba ovšem každý rok. Od loňského roku došlo ke zdvojnásobení naprosté většiny základních sazeb daně a dvojnásobná sazba zůstává i v letošním roce. Daň se platí vždy za aktuální rok a platí ji ten, kdo je majitelem nemovitosti k 1. lednu příslušného roku. Pokud dojde ke změně majitele v průběhu roku, pro daňové účely se ke změně nepřihlíží.

Je-li vyměřená daň nižší než 5 tis. Kč, musí být zaplacena do

 • 31. května 2011

Je-li vyšší než 5 tis. Kč, může být rozdělena do dvou stejných splátek. Pro zemědělce a chovatele ryb jsou rozhodujícími termíny

 • 31. srpna 2011
 • 30. listopadu 2011

Ostatní poplatníci musí daň uhradit ve splátkách nejpozději

 • 31. května 2011
 • 30. listopadu 2011

Pokud je vaše daňová povinnost nízká, pak se nemusíte ani bát zpoždění v zaplacení daně (narozdíl od zpoždění při podání daňového přiznání). Za jakých okolností nebude účtován sankční úrok z prodlení při placení daně čtěte v článku "Nezaplatili jste daň z nemovitosti? Nevadí!".

Daň z převodu nemovitosti (a daň dědická a darovací)

Termín pro podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, darovací a dědické nemá v daňovém kalendáři pevné datum. Daňové přiznání je třeba podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k převodu. Stejný termín platí též pro zaplacení daně.

Tip: Daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí: Podrobný návod k vyplnění

Daň z příjmů

Daň z příjmů je až na výjimky stanovené v zákoně placena ze všech příjmů - a to nejen na území českého státu (v tom se liší např. od daně z nemovitostí, kterou daňový poplatník v Česku platí jen za nemovitosti stojící či jsoucí na území České republiky).

Majitel nemovitosti je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů pouze v případě, že má z dané nemovitosti příjem např. ve formě nájemného, případně pokud nemovitost prodá před uplynutím tzv. časového testu (tj. dříve než po dvou letech držení v případě bytu či rodinného domu, v němž daňový poplatník bydlel, nebo do pěti let u ostatních nemovitostí).

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2010 je potřeba podat do

 • 31. března 2011

Pokud získá daňový poplatník kulaté razítko daňového poradce, může daňové přiznání podat později, konkrétně do

 • 30. června 2011

Ve stejném období musí předmětnou daň též zaplatit. S kulatým razítkem daňového poradce se tak oddaluje též splatnost daně.

Daň z přidané hodnoty

Nájem bytu (s výjimkou krátkodobých pronájmů) je od daně z přidané hodnoty osvobozen vždy. Přesto se majitel nájemního bytu či domu může stát plátcem DPH - a to buď dobrovolně, nebo povinně. V obou případech následně musí podávat daňová přiznání a odvádět daň (případně mu bude finanční úřad daň vracet.

Dobrovolně se plátcem DPH může stát pronajímatel bytu/bytů kdykoli. Má to pro něj několik výhod: Pokud nakupuje materiál či stavební práce na údržbu svého majetku, může odpočítat zaplacené DPH na vstupu (tj. stát mu tuto daň vrátí). Stejně tak v případě nákupu vybavení bytu bude jeho cena o DPH nižší díky daňové vratce. Na druhou stranu bude muset účtovat DPH nájemníkům nebytových prostor a všem za další, doplňkové služby účtované k nájemnému.

Povinně se plátcem DPH může pronajímatel stát v případě, že vykonává i jinou činnost než pronájem bytů (např. zajišťuje další nadstandardní služby v souvislosti s pronájmem nebo vedle pronajímání nemovitostí podniká v jiném oboru) a příjem ze všech jeho činností přesáhne 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za jeden kalendářní rok). Pozor, jedná se o příjem, nikoli zisk. Pokud tedy podnikatel prodá zboží, které nakoupil za 900 tis. Kč za 1 mil. Kč, musí se přihlásit k dani, přestože jeho zisk bude podstatně nižší.

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty se podává buď čtvrtletně, nebo měsíčně. Při čtvrtletním podávání jsou rozhodující termíny:

 • 25. ledna 2011 (za 4. čtvrtletí 2010)
 • 26. dubna 2011
 • 25. července 2011
 • 25. října 2011

Při měsíčním podávání daňového přiznání jsou termíny:

 • 25. ledna 2011 (za prosinec 2010)
 • 25. února 2011
 • 25. března 2011
 • 26. dubna 2011
 • 25. května 2011
 • 27. června 2011
 • 25. července 2011
 • 25. srpna 2011
 • 26. září 2011
 • 25. října 2011
 • 25. listopadu 2011
 • 27. prosince 2011

Silniční daň

Plátcem silniční daně se může (musí) stát pronajímatel v případě, kdy chce náklady svého vozu zahrnout do nákladů pro výpočet daně z příjmů. Je-li plátcem silniční daně, může do nákladů zahrnout nejen pohonné hmoty a další náplně, ale také platby za opravu vozu a odpisy.

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2010 je třeba podat do

 • 31. ledna 2011

Daň se následně platí čtvrtletně zálohově, nejpozději

 • 15. dubna 2011
 • 15. července 2011
 • 17. října 2011
 • 15. prosince 2011

Jak daně platit

Daně lze platit trojím způsobem: převodem z účtu, na pokladně finančního úřadu nebo poštovní poukázkou (daňové složenky byly již zrušeny). Vždy je potřeba daň zaplatit tak, aby byla připsána na účet finančního úřadu nejpozději k datu splatnosti daně. U bankovního převodu to znamená nejlépe dva dny před splatností.

Jako předčíslí účtu zvolte:

Číslo účtu volte podle místně příslušného finančního úřadu, kterým je finanční úřad v místě bydliště pro daň z příjmů, z přidané hodnoty a silniční a pro ostatní týkající se nemovitostí finanční úřad v místě nemovitosti. Kódem banky je vždy 0710 (Česká národní banka).

Konstantní symbol je pro všechny daně stejný - 1148. Na pozici variabilního symbolu zadejte své IČ nebo rodné číslo (ve tvaru RRMMDDXXXX ).

Anketa

Budete letos podávat daňové přiznání k dani z nemovitostí?

Ano. (240)
 
Ne. (52)
 
Nevím... (5)
 Celkem hlasovalo 297 čtenářů

Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Konstantní symbol Pedro | 17.05.2011 09:08
Konstantní symbol levandulle | 05.05.2011 10:03

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (102)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 170 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »