Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Autor: Petr Zámečník | 04.01.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Vlastnictví nemovitosti zavazuje. Její majitel je povinen nejen se o ni řádně starat, ale navíc musí platit i daně. Jaké daně a kdy je třeba zaplatit? A jaká daňová přiznání bude muset majitel bytu či domu podávat v roce 2011?

K nemovitostem se váže celá řada daní, s nimiž musí jejich majitel počítat. Daně se prolínají vlastnictvím od pořízení bytu či domu až po jeho prodej: Od daně z převodu nemovitosti (či dědické nebo darovací), přes daň z nemovitostí, po daň z převodu nemovitosti (či dědickou nebo darovací. To ovšem není zdaleka všechno. Za určitých okolností se majitel nemovitosti nevyhne dani z příjmů a může se dokonce stát i plátcem daně z přidané hodnoty či silniční daně.

Ke každé dani se váže daňové přiznání a platba daně. A jak podání daňového přiznání, tak platba daně mají striktní termín, jehož nedodržení je spjato se sankcemi. Vyhnete-li se podání daňového přiznání (nebo se jen zpozdíte), připravte se na sankci ve výši 10 % vyměřené daně a možnosti dalšího postihu, pokud zaplatíte pozdě, hrozí sankční úroky. Kdy podat jednotlivá daňová přiznání a kdy zaplatit daně v roce 2011?

Daň z nemovitostí

Přiznání k dani z nemovitosti (případně dílčí přiznání k dani) je potřeba podávat pouze tehdy, dojde-li ke změně ve vlastněných objektech - např. ke koupi, prodeji či výstavbě nemovitosti. Pokud nedojde v průběhu roku k žádné změně, daňové přiznání majitel nemovitosti podávat nemusí.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat do konce ledna roku následujícího po roce, v němž došlo ke změně v katastru nemovitostí. V letošním roce je nejzazším termínem

 • 31. leden 2011

Pouze v případě, kdy by poslední lednový den připadl na sobotu či neděli, posunul by se hraniční termín na první únorový pracovní den.

Platit daň z nemovitosti je třeba ovšem každý rok. Od loňského roku došlo ke zdvojnásobení naprosté většiny základních sazeb daně a dvojnásobná sazba zůstává i v letošním roce. Daň se platí vždy za aktuální rok a platí ji ten, kdo je majitelem nemovitosti k 1. lednu příslušného roku. Pokud dojde ke změně majitele v průběhu roku, pro daňové účely se ke změně nepřihlíží.

Je-li vyměřená daň nižší než 5 tis. Kč, musí být zaplacena do

 • 31. května 2011

Je-li vyšší než 5 tis. Kč, může být rozdělena do dvou stejných splátek. Pro zemědělce a chovatele ryb jsou rozhodujícími termíny

 • 31. srpna 2011
 • 30. listopadu 2011

Ostatní poplatníci musí daň uhradit ve splátkách nejpozději

 • 31. května 2011
 • 30. listopadu 2011

Pokud je vaše daňová povinnost nízká, pak se nemusíte ani bát zpoždění v zaplacení daně (narozdíl od zpoždění při podání daňového přiznání). Za jakých okolností nebude účtován sankční úrok z prodlení při placení daně čtěte v článku "Nezaplatili jste daň z nemovitosti? Nevadí!".

Daň z převodu nemovitosti (a daň dědická a darovací)

Termín pro podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, darovací a dědické nemá v daňovém kalendáři pevné datum. Daňové přiznání je třeba podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k převodu. Stejný termín platí též pro zaplacení daně.

Tip: Daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí: Podrobný návod k vyplnění

Daň z příjmů

Daň z příjmů je až na výjimky stanovené v zákoně placena ze všech příjmů - a to nejen na území českého státu (v tom se liší např. od daně z nemovitostí, kterou daňový poplatník v Česku platí jen za nemovitosti stojící či jsoucí na území České republiky).

Majitel nemovitosti je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů pouze v případě, že má z dané nemovitosti příjem např. ve formě nájemného, případně pokud nemovitost prodá před uplynutím tzv. časového testu (tj. dříve než po dvou letech držení v případě bytu či rodinného domu, v němž daňový poplatník bydlel, nebo do pěti let u ostatních nemovitostí).

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2010 je potřeba podat do

 • 31. března 2011

Pokud získá daňový poplatník kulaté razítko daňového poradce, může daňové přiznání podat později, konkrétně do

 • 30. června 2011

Ve stejném období musí předmětnou daň též zaplatit. S kulatým razítkem daňového poradce se tak oddaluje též splatnost daně.

Daň z přidané hodnoty

Nájem bytu (s výjimkou krátkodobých pronájmů) je od daně z přidané hodnoty osvobozen vždy. Přesto se majitel nájemního bytu či domu může stát plátcem DPH - a to buď dobrovolně, nebo povinně. V obou případech následně musí podávat daňová přiznání a odvádět daň (případně mu bude finanční úřad daň vracet.

Dobrovolně se plátcem DPH může stát pronajímatel bytu/bytů kdykoli. Má to pro něj několik výhod: Pokud nakupuje materiál či stavební práce na údržbu svého majetku, může odpočítat zaplacené DPH na vstupu (tj. stát mu tuto daň vrátí). Stejně tak v případě nákupu vybavení bytu bude jeho cena o DPH nižší díky daňové vratce. Na druhou stranu bude muset účtovat DPH nájemníkům nebytových prostor a všem za další, doplňkové služby účtované k nájemnému.

Povinně se plátcem DPH může pronajímatel stát v případě, že vykonává i jinou činnost než pronájem bytů (např. zajišťuje další nadstandardní služby v souvislosti s pronájmem nebo vedle pronajímání nemovitostí podniká v jiném oboru) a příjem ze všech jeho činností přesáhne 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za jeden kalendářní rok). Pozor, jedná se o příjem, nikoli zisk. Pokud tedy podnikatel prodá zboží, které nakoupil za 900 tis. Kč za 1 mil. Kč, musí se přihlásit k dani, přestože jeho zisk bude podstatně nižší.

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty se podává buď čtvrtletně, nebo měsíčně. Při čtvrtletním podávání jsou rozhodující termíny:

 • 25. ledna 2011 (za 4. čtvrtletí 2010)
 • 26. dubna 2011
 • 25. července 2011
 • 25. října 2011

Při měsíčním podávání daňového přiznání jsou termíny:

 • 25. ledna 2011 (za prosinec 2010)
 • 25. února 2011
 • 25. března 2011
 • 26. dubna 2011
 • 25. května 2011
 • 27. června 2011
 • 25. července 2011
 • 25. srpna 2011
 • 26. září 2011
 • 25. října 2011
 • 25. listopadu 2011
 • 27. prosince 2011

Silniční daň

Plátcem silniční daně se může (musí) stát pronajímatel v případě, kdy chce náklady svého vozu zahrnout do nákladů pro výpočet daně z příjmů. Je-li plátcem silniční daně, může do nákladů zahrnout nejen pohonné hmoty a další náplně, ale také platby za opravu vozu a odpisy.

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2010 je třeba podat do

 • 31. ledna 2011

Daň se následně platí čtvrtletně zálohově, nejpozději

 • 15. dubna 2011
 • 15. července 2011
 • 17. října 2011
 • 15. prosince 2011

Jak daně platit

Daně lze platit trojím způsobem: převodem z účtu, na pokladně finančního úřadu nebo poštovní poukázkou (daňové složenky byly již zrušeny). Vždy je potřeba daň zaplatit tak, aby byla připsána na účet finančního úřadu nejpozději k datu splatnosti daně. U bankovního převodu to znamená nejlépe dva dny před splatností.

Jako předčíslí účtu zvolte:

Číslo účtu volte podle místně příslušného finančního úřadu, kterým je finanční úřad v místě bydliště pro daň z příjmů, z přidané hodnoty a silniční a pro ostatní týkající se nemovitostí finanční úřad v místě nemovitosti. Kódem banky je vždy 0710 (Česká národní banka).

Konstantní symbol je pro všechny daně stejný - 1148. Na pozici variabilního symbolu zadejte své IČ nebo rodné číslo (ve tvaru RRMMDDXXXX ).

Anketa

Budete letos podávat daňové přiznání k dani z nemovitostí?

Ano. (240)
 
Ne. (52)
 
Nevím... (5)
 Celkem hlasovalo 297 čtenářů

Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Konstantní symbol Pedro | 17.05.2011 09:08
Konstantní symbol levandulle | 05.05.2011 10:03

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »