Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Autor: Petr Zámečník | 04.01.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Vlastnictví nemovitosti zavazuje. Její majitel je povinen nejen se o ni řádně starat, ale navíc musí platit i daně. Jaké daně a kdy je třeba zaplatit? A jaká daňová přiznání bude muset majitel bytu či domu podávat v roce 2011?

K nemovitostem se váže celá řada daní, s nimiž musí jejich majitel počítat. Daně se prolínají vlastnictvím od pořízení bytu či domu až po jeho prodej: Od daně z převodu nemovitosti (či dědické nebo darovací), přes daň z nemovitostí, po daň z převodu nemovitosti (či dědickou nebo darovací. To ovšem není zdaleka všechno. Za určitých okolností se majitel nemovitosti nevyhne dani z příjmů a může se dokonce stát i plátcem daně z přidané hodnoty či silniční daně.

Ke každé dani se váže daňové přiznání a platba daně. A jak podání daňového přiznání, tak platba daně mají striktní termín, jehož nedodržení je spjato se sankcemi. Vyhnete-li se podání daňového přiznání (nebo se jen zpozdíte), připravte se na sankci ve výši 10 % vyměřené daně a možnosti dalšího postihu, pokud zaplatíte pozdě, hrozí sankční úroky. Kdy podat jednotlivá daňová přiznání a kdy zaplatit daně v roce 2011?

Daň z nemovitostí

Přiznání k dani z nemovitosti (případně dílčí přiznání k dani) je potřeba podávat pouze tehdy, dojde-li ke změně ve vlastněných objektech - např. ke koupi, prodeji či výstavbě nemovitosti. Pokud nedojde v průběhu roku k žádné změně, daňové přiznání majitel nemovitosti podávat nemusí.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat do konce ledna roku následujícího po roce, v němž došlo ke změně v katastru nemovitostí. V letošním roce je nejzazším termínem

 • 31. leden 2011

Pouze v případě, kdy by poslední lednový den připadl na sobotu či neděli, posunul by se hraniční termín na první únorový pracovní den.

Platit daň z nemovitosti je třeba ovšem každý rok. Od loňského roku došlo ke zdvojnásobení naprosté většiny základních sazeb daně a dvojnásobná sazba zůstává i v letošním roce. Daň se platí vždy za aktuální rok a platí ji ten, kdo je majitelem nemovitosti k 1. lednu příslušného roku. Pokud dojde ke změně majitele v průběhu roku, pro daňové účely se ke změně nepřihlíží.

Je-li vyměřená daň nižší než 5 tis. Kč, musí být zaplacena do

 • 31. května 2011

Je-li vyšší než 5 tis. Kč, může být rozdělena do dvou stejných splátek. Pro zemědělce a chovatele ryb jsou rozhodujícími termíny

 • 31. srpna 2011
 • 30. listopadu 2011

Ostatní poplatníci musí daň uhradit ve splátkách nejpozději

 • 31. května 2011
 • 30. listopadu 2011

Pokud je vaše daňová povinnost nízká, pak se nemusíte ani bát zpoždění v zaplacení daně (narozdíl od zpoždění při podání daňového přiznání). Za jakých okolností nebude účtován sankční úrok z prodlení při placení daně čtěte v článku "Nezaplatili jste daň z nemovitosti? Nevadí!".

Daň z převodu nemovitosti (a daň dědická a darovací)

Termín pro podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, darovací a dědické nemá v daňovém kalendáři pevné datum. Daňové přiznání je třeba podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k převodu. Stejný termín platí též pro zaplacení daně.

Tip: Daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí: Podrobný návod k vyplnění

Daň z příjmů

Daň z příjmů je až na výjimky stanovené v zákoně placena ze všech příjmů - a to nejen na území českého státu (v tom se liší např. od daně z nemovitostí, kterou daňový poplatník v Česku platí jen za nemovitosti stojící či jsoucí na území České republiky).

Majitel nemovitosti je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů pouze v případě, že má z dané nemovitosti příjem např. ve formě nájemného, případně pokud nemovitost prodá před uplynutím tzv. časového testu (tj. dříve než po dvou letech držení v případě bytu či rodinného domu, v němž daňový poplatník bydlel, nebo do pěti let u ostatních nemovitostí).

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2010 je potřeba podat do

 • 31. března 2011

Pokud získá daňový poplatník kulaté razítko daňového poradce, může daňové přiznání podat později, konkrétně do

 • 30. června 2011

Ve stejném období musí předmětnou daň též zaplatit. S kulatým razítkem daňového poradce se tak oddaluje též splatnost daně.

Daň z přidané hodnoty

Nájem bytu (s výjimkou krátkodobých pronájmů) je od daně z přidané hodnoty osvobozen vždy. Přesto se majitel nájemního bytu či domu může stát plátcem DPH - a to buď dobrovolně, nebo povinně. V obou případech následně musí podávat daňová přiznání a odvádět daň (případně mu bude finanční úřad daň vracet.

Dobrovolně se plátcem DPH může stát pronajímatel bytu/bytů kdykoli. Má to pro něj několik výhod: Pokud nakupuje materiál či stavební práce na údržbu svého majetku, může odpočítat zaplacené DPH na vstupu (tj. stát mu tuto daň vrátí). Stejně tak v případě nákupu vybavení bytu bude jeho cena o DPH nižší díky daňové vratce. Na druhou stranu bude muset účtovat DPH nájemníkům nebytových prostor a všem za další, doplňkové služby účtované k nájemnému.

Povinně se plátcem DPH může pronajímatel stát v případě, že vykonává i jinou činnost než pronájem bytů (např. zajišťuje další nadstandardní služby v souvislosti s pronájmem nebo vedle pronajímání nemovitostí podniká v jiném oboru) a příjem ze všech jeho činností přesáhne 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za jeden kalendářní rok). Pozor, jedná se o příjem, nikoli zisk. Pokud tedy podnikatel prodá zboží, které nakoupil za 900 tis. Kč za 1 mil. Kč, musí se přihlásit k dani, přestože jeho zisk bude podstatně nižší.

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty se podává buď čtvrtletně, nebo měsíčně. Při čtvrtletním podávání jsou rozhodující termíny:

 • 25. ledna 2011 (za 4. čtvrtletí 2010)
 • 26. dubna 2011
 • 25. července 2011
 • 25. října 2011

Při měsíčním podávání daňového přiznání jsou termíny:

 • 25. ledna 2011 (za prosinec 2010)
 • 25. února 2011
 • 25. března 2011
 • 26. dubna 2011
 • 25. května 2011
 • 27. června 2011
 • 25. července 2011
 • 25. srpna 2011
 • 26. září 2011
 • 25. října 2011
 • 25. listopadu 2011
 • 27. prosince 2011

Silniční daň

Plátcem silniční daně se může (musí) stát pronajímatel v případě, kdy chce náklady svého vozu zahrnout do nákladů pro výpočet daně z příjmů. Je-li plátcem silniční daně, může do nákladů zahrnout nejen pohonné hmoty a další náplně, ale také platby za opravu vozu a odpisy.

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2010 je třeba podat do

 • 31. ledna 2011

Daň se následně platí čtvrtletně zálohově, nejpozději

 • 15. dubna 2011
 • 15. července 2011
 • 17. října 2011
 • 15. prosince 2011

Jak daně platit

Daně lze platit trojím způsobem: převodem z účtu, na pokladně finančního úřadu nebo poštovní poukázkou (daňové složenky byly již zrušeny). Vždy je potřeba daň zaplatit tak, aby byla připsána na účet finančního úřadu nejpozději k datu splatnosti daně. U bankovního převodu to znamená nejlépe dva dny před splatností.

Jako předčíslí účtu zvolte:

Číslo účtu volte podle místně příslušného finančního úřadu, kterým je finanční úřad v místě bydliště pro daň z příjmů, z přidané hodnoty a silniční a pro ostatní týkající se nemovitostí finanční úřad v místě nemovitosti. Kódem banky je vždy 0710 (Česká národní banka).

Konstantní symbol je pro všechny daně stejný - 1148. Na pozici variabilního symbolu zadejte své IČ nebo rodné číslo (ve tvaru RRMMDDXXXX ).

Anketa

Budete letos podávat daňové přiznání k dani z nemovitostí?

Ano. (240)
 
Ne. (52)
 
Nevím... (5)
 Celkem hlasovalo 297 čtenářů

Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Konstantní symbol Pedro | 17.05.2011 09:08
Konstantní symbol levandulle | 05.05.2011 10:03

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 13:16 Na čtrnácti místech Prahy vyrostou mrakodrapy

Ve čtrnácti lokalitách v Praze vyrostou mrakodrapy až s 27 podlažími. S výstavbou mrakodrapů na Roztylech, Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech či Libni počítá návrh nového metropolitního územního plánu Prahy, který by měl platit od roku 2020. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2016 13:00 AirBnB se zaměří na byznysmeny

Ubytovací platforma AirBnB rozšiřuje své pole působnosti, připravuje web pro byznysmeny. Platforma navíc začala ve Spojených státech nabízet ubytování v soukromých bytech firemním klientům přes cestovní agentury.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.07.2016 12:59 Metrostav míří před soud kvůli šizení stavebních prací

Jedna z největších stavebních společností v České republice Metrostav čelí obžalobě z šizení některých stavebních prací při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracovníci společnosti se měli údajně pokusit o dotační podvod za desítky milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1198)
 
Ne. (1491)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2738 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »