Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Autor: Petr Zámečník | 04.01.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Vlastnictví nemovitosti zavazuje. Její majitel je povinen nejen se o ni řádně starat, ale navíc musí platit i daně. Jaké daně a kdy je třeba zaplatit? A jaká daňová přiznání bude muset majitel bytu či domu podávat v roce 2011?

K nemovitostem se váže celá řada daní, s nimiž musí jejich majitel počítat. Daně se prolínají vlastnictvím od pořízení bytu či domu až po jeho prodej: Od daně z převodu nemovitosti (či dědické nebo darovací), přes daň z nemovitostí, po daň z převodu nemovitosti (či dědickou nebo darovací. To ovšem není zdaleka všechno. Za určitých okolností se majitel nemovitosti nevyhne dani z příjmů a může se dokonce stát i plátcem daně z přidané hodnoty či silniční daně.

Ke každé dani se váže daňové přiznání a platba daně. A jak podání daňového přiznání, tak platba daně mají striktní termín, jehož nedodržení je spjato se sankcemi. Vyhnete-li se podání daňového přiznání (nebo se jen zpozdíte), připravte se na sankci ve výši 10 % vyměřené daně a možnosti dalšího postihu, pokud zaplatíte pozdě, hrozí sankční úroky. Kdy podat jednotlivá daňová přiznání a kdy zaplatit daně v roce 2011?

Daň z nemovitostí

Přiznání k dani z nemovitosti (případně dílčí přiznání k dani) je potřeba podávat pouze tehdy, dojde-li ke změně ve vlastněných objektech - např. ke koupi, prodeji či výstavbě nemovitosti. Pokud nedojde v průběhu roku k žádné změně, daňové přiznání majitel nemovitosti podávat nemusí.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat do konce ledna roku následujícího po roce, v němž došlo ke změně v katastru nemovitostí. V letošním roce je nejzazším termínem

 • 31. leden 2011

Pouze v případě, kdy by poslední lednový den připadl na sobotu či neděli, posunul by se hraniční termín na první únorový pracovní den.

Platit daň z nemovitosti je třeba ovšem každý rok. Od loňského roku došlo ke zdvojnásobení naprosté většiny základních sazeb daně a dvojnásobná sazba zůstává i v letošním roce. Daň se platí vždy za aktuální rok a platí ji ten, kdo je majitelem nemovitosti k 1. lednu příslušného roku. Pokud dojde ke změně majitele v průběhu roku, pro daňové účely se ke změně nepřihlíží.

Je-li vyměřená daň nižší než 5 tis. Kč, musí být zaplacena do

 • 31. května 2011

Je-li vyšší než 5 tis. Kč, může být rozdělena do dvou stejných splátek. Pro zemědělce a chovatele ryb jsou rozhodujícími termíny

 • 31. srpna 2011
 • 30. listopadu 2011

Ostatní poplatníci musí daň uhradit ve splátkách nejpozději

 • 31. května 2011
 • 30. listopadu 2011

Pokud je vaše daňová povinnost nízká, pak se nemusíte ani bát zpoždění v zaplacení daně (narozdíl od zpoždění při podání daňového přiznání). Za jakých okolností nebude účtován sankční úrok z prodlení při placení daně čtěte v článku "Nezaplatili jste daň z nemovitosti? Nevadí!".

Daň z převodu nemovitosti (a daň dědická a darovací)

Termín pro podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, darovací a dědické nemá v daňovém kalendáři pevné datum. Daňové přiznání je třeba podat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k převodu. Stejný termín platí též pro zaplacení daně.

Tip: Daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí: Podrobný návod k vyplnění

Daň z příjmů

Daň z příjmů je až na výjimky stanovené v zákoně placena ze všech příjmů - a to nejen na území českého státu (v tom se liší např. od daně z nemovitostí, kterou daňový poplatník v Česku platí jen za nemovitosti stojící či jsoucí na území České republiky).

Majitel nemovitosti je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů pouze v případě, že má z dané nemovitosti příjem např. ve formě nájemného, případně pokud nemovitost prodá před uplynutím tzv. časového testu (tj. dříve než po dvou letech držení v případě bytu či rodinného domu, v němž daňový poplatník bydlel, nebo do pěti let u ostatních nemovitostí).

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2010 je potřeba podat do

 • 31. března 2011

Pokud získá daňový poplatník kulaté razítko daňového poradce, může daňové přiznání podat později, konkrétně do

 • 30. června 2011

Ve stejném období musí předmětnou daň též zaplatit. S kulatým razítkem daňového poradce se tak oddaluje též splatnost daně.

Daň z přidané hodnoty

Nájem bytu (s výjimkou krátkodobých pronájmů) je od daně z přidané hodnoty osvobozen vždy. Přesto se majitel nájemního bytu či domu může stát plátcem DPH - a to buď dobrovolně, nebo povinně. V obou případech následně musí podávat daňová přiznání a odvádět daň (případně mu bude finanční úřad daň vracet.

Dobrovolně se plátcem DPH může stát pronajímatel bytu/bytů kdykoli. Má to pro něj několik výhod: Pokud nakupuje materiál či stavební práce na údržbu svého majetku, může odpočítat zaplacené DPH na vstupu (tj. stát mu tuto daň vrátí). Stejně tak v případě nákupu vybavení bytu bude jeho cena o DPH nižší díky daňové vratce. Na druhou stranu bude muset účtovat DPH nájemníkům nebytových prostor a všem za další, doplňkové služby účtované k nájemnému.

Povinně se plátcem DPH může pronajímatel stát v případě, že vykonává i jinou činnost než pronájem bytů (např. zajišťuje další nadstandardní služby v souvislosti s pronájmem nebo vedle pronajímání nemovitostí podniká v jiném oboru) a příjem ze všech jeho činností přesáhne 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za jeden kalendářní rok). Pozor, jedná se o příjem, nikoli zisk. Pokud tedy podnikatel prodá zboží, které nakoupil za 900 tis. Kč za 1 mil. Kč, musí se přihlásit k dani, přestože jeho zisk bude podstatně nižší.

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty se podává buď čtvrtletně, nebo měsíčně. Při čtvrtletním podávání jsou rozhodující termíny:

 • 25. ledna 2011 (za 4. čtvrtletí 2010)
 • 26. dubna 2011
 • 25. července 2011
 • 25. října 2011

Při měsíčním podávání daňového přiznání jsou termíny:

 • 25. ledna 2011 (za prosinec 2010)
 • 25. února 2011
 • 25. března 2011
 • 26. dubna 2011
 • 25. května 2011
 • 27. června 2011
 • 25. července 2011
 • 25. srpna 2011
 • 26. září 2011
 • 25. října 2011
 • 25. listopadu 2011
 • 27. prosince 2011

Silniční daň

Plátcem silniční daně se může (musí) stát pronajímatel v případě, kdy chce náklady svého vozu zahrnout do nákladů pro výpočet daně z příjmů. Je-li plátcem silniční daně, může do nákladů zahrnout nejen pohonné hmoty a další náplně, ale také platby za opravu vozu a odpisy.

Daňové přiznání k silniční dani za rok 2010 je třeba podat do

 • 31. ledna 2011

Daň se následně platí čtvrtletně zálohově, nejpozději

 • 15. dubna 2011
 • 15. července 2011
 • 17. října 2011
 • 15. prosince 2011

Jak daně platit

Daně lze platit trojím způsobem: převodem z účtu, na pokladně finančního úřadu nebo poštovní poukázkou (daňové složenky byly již zrušeny). Vždy je potřeba daň zaplatit tak, aby byla připsána na účet finančního úřadu nejpozději k datu splatnosti daně. U bankovního převodu to znamená nejlépe dva dny před splatností.

Jako předčíslí účtu zvolte:

Číslo účtu volte podle místně příslušného finančního úřadu, kterým je finanční úřad v místě bydliště pro daň z příjmů, z přidané hodnoty a silniční a pro ostatní týkající se nemovitostí finanční úřad v místě nemovitosti. Kódem banky je vždy 0710 (Česká národní banka).

Konstantní symbol je pro všechny daně stejný - 1148. Na pozici variabilního symbolu zadejte své IČ nebo rodné číslo (ve tvaru RRMMDDXXXX ).

Anketa

Budete letos podávat daňové přiznání k dani z nemovitostí?

Ano. (240)
 
Ne. (52)
 
Nevím... (5)
 Celkem hlasovalo 297 čtenářů

Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Konstantní symbol Pedro | 17.05.2011 09:08
Konstantní symbol levandulle | 05.05.2011 10:03

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Monika Hrušová | 30.09.2016 00:00 Sousedské boje: Kokrhajícího kohouta zákonem neumlčíte

Sousedy si většinou člověk nevybere. Navíc problémoví nájemníci se mohou v bytech kolem vás střídat jak na běžícím páse. Ať už vám vadí kouření, hluk nebo smrad z odpadků na chodbě, moc s tím nenaděláte. Ale jsou případy, kdy v sousedských sporech nejste úplně bezmocní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.09.2016 00:00 Developeři straší růstem cen kvůli ekologii

Od roku 2020 se budou stavět pouze domy s nulovou spotřebou. Nové standardy by měly snížit energetickou náročnost budov a potažmo majitelům náklady na jejich provoz. Někteří developeři se ale ohání výpočty a varují před růstem cen energeticky úsporných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 29.09.2016 20:13

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

29.09.2016 16:00 Nová pražská čtvrť na Praze 5

Poblíž pražského Smíchova by měla vyrůst nová zástavba. Developer hovoří o kapacitě až pro 12 tisíc lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (239)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (41)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 363 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »