Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemovitosti. Oblíbený nástroj k praní špinavých peněz

Autor: Luboš Svačina | 30.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Nemovitosti. Oblíbený nástroj k praní špinavých peněz

Domníváte se, že praní špinavých peněz je jen vzdálená "realita" televizních reportáží, s kterou do styku za celý život nepřijdete? Nemusí to tak být...

Setkali jste se v průběhu vyřizování nebo splácení hypotéky s nečekaným telefonátem z banky, kde se vás bankéř ptal na původ prostředků, které na váš účet přišly nebo jej opustily? Rozhodně nemá cenu se rozčilovat, dotaz určitě neproběhl z pouhé zvědavosti samotného bankéře. Právě jste byl účasten jednoho z nutných opatření uplatňovaných v rámci boje proti praní špinavých peněz.

Cílem těchto opatření je zamezení legalizace výnosů z trestné činnosti - praní špinavých peněz (money laudering). Tedy snahy nezákonně získané prostředky, generované nejčastěji spolky zapojenými do organizovaného zločinu, legalizovat. Peníze mohou pocházet z prodeje a pašování drog, zbraní a jiného zakázaného zboží, podvodů různého druhu, organizované prostituce apod. 

Banky, stejně jako další společnosti a organizace pracující s většími objemy peněz, kde mohou vzniknout pochybnosti o původu peněz, jsou ze zákona povinny v rámci boje proti praní špinavých peněz prošetřovat transakce na účtech svých klientů a zjišťovat původ takto získaných prostředků. 

Detekci neobvyklých (podezřelých) transakcí zabezpečuje zpravidla některý z elektronických "Anti Money Laudering" systémů (v České republice je využíván například systém společnosti ADASTRA). Na základě hlášení systému je bankéř povinnen účastníka transakce kontaktovat a ověřit důvody uskutečněné platby. V případě, že by banka tyto údaje neověřila a prokázalo se, že se jednalo o nekalou transakci, hrozí jí pokuta v řádu desítek milionů korun.

Pravidla boje proti praní špinavých peněz

Na mezinárodní úrovni se boji proti praní špinavých peněz věnuje organizace Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF), která pravideně vydává zprávy o "novinkách v oboru" a zároveň vydává doporučení (recommendation), jak v účinné obraně postupovat. 

Na národní úrovni se problému většinou věnují pověřené vládní úřady. V České republice především v právní oblasti hraje hlavní roli ministerstvo financí, především potom oddělení Finančně analytického útvaru (FAÚ). Na úrovni bank je to potom hlavní dozorový orgán Česká národní banka (ČNB).

V současnosti se v České republice boj proti praní špinavých peněz řídí zákonem č. č. 61/1996 Sb. novelizovaným v roce 2004 (zapracování některých evropských směrnic) a některých dalších opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Uvedený zákon ukládá vyjmenovaným organizacím (kromě bank jsou to také pojišťovny, spořitelní družstva, penzijní a investiční fondy, realitní, sázkové, advokátní kanceláře, herny a další) identifikovat každého klienta, jehož hotovostní operace nebo bezhotovostní převod přesáhne hodnotu 15 000 EUR (včetně ekvivalentu v jiných měnách). Přičemž za platbu v hotovosti se považuje i platba vysoce hodnotnými komoditami, jako jsou například drahé kovy nebo drahé kameny. 

Jak funguje praní špinavých peněz?

Proces praní lze rozdělit do tří částí, pro které jsou používány trefné české ekvivalenty.

Placement (namáčení) - jedná se o fázi, kdy dochází k pokusům začlenění nelegálně získaných prostředků do finančního systému. Zpravidla se jedná o hotovostní operace jako ukládání menších částek na bankovní účty, nákup šeků a peněžních poukázek, ale také uzavírání životních pojištění apod. Jakmile se peníze dostanou na finanční trh, nastává druhá fáze – mydlení.

Layering (mydlení) - v rámci této fáze dochází k řadě zdánlivě nelogických převodů a přesunů finančních prostředků s cílem co nejvíce se vzdálit od jejich původce. Dochází tak buď k opakovanému nákupu a prodeji investičních nástrojů, uzavírání životních pojištění, sérii převodů mezi několika účty (i zahraničními) a různými bankami.

Integration (ždímání)
 - poslední fáze spočívá ve faktickém zlegalizovaným prostředků. Finanční prostředky se navracejí zpět do finančního systému jako nezávadný, často zdanitelný podnikatelský příjem. Očištěné peníze, oddělené od svého původního zdroje jsou pak dále investovány do nemovitostí, často sloužící k dalšímu podnikání nebo rekreaci.

Účastníky těchto transakcí jsou zpravidla společnosti sídlící v tzv. off-shore zemích (daňové ráje) nebo zemích, které se odmítly zapojit do mezinárodního programu boje proti praní špinavých peněz. Jejich seznam tzv. black list je uveden na webových stránkách FATF. Patří tam velmi dobře známe exotické země jako Bahamy, Kajmanské ostrovy, Filipíny ale také Rusko, Lichtenštejnsko, Izrael a další (celkem 15).

Zájemci o přeprání určité částky prostředků za tímto účelem kontaktují některou ze společností působících ve zmíněných destinacích. Není výjimkou, že tato společnost za přeprání inkasuje až 25 % z celkového objemu přijatých prostředků. Podle odhadů tvoří množství vypraných peněz celosvětově asi pět procent hrubého domácího produktu.

Koupě a prodej nemovitosti bývají, jak už bylo uvedeno, jedním z oblíbených nástrojů třetí fáze - tzv. ždímání.
Přehled některých praktik přinesla ve své zprávě Money Laundering and Terrorist Financing Through The Real Estate Sector (v angličtině) organizace FATF.

Častými jsou případy, kdy nemovitost putuje během krátké doby od jednoho vlastníka ke druhému, přičemž cena nemovitosti se průběžně zvyšuje. Tímto způsobem se do systému dostávají další prostředky, které se díky tomuto cyklu podaří účastníkům "přeprat". Členové FATF se například setkali s případy, kdy během 3 dnů se cena nemovitosti zvýšila i 10násobně.

Podle zprávy FATF není neobvyklé, že organizované kriminální skupiny spolupracují s odborníky z realitního oboru - právníky, daňové poradci, účetními, odhadci nemovitostí a notáři, kteří svým jménem mohou zvýšit důvěryhodnost subjektu nebo osoby, která má zájem otevřít si v bance účet nebo zažádat o hypoteční úvěr. Nezřídka, pro získání ještě větší důvěryhodnosti, probíhají tyto transakce přes účty uvedených subjektů.

Anketa

Jsou ceny bytů v Praze cenově dostupné?

Ano. (5)
 
Ano, ale jen pro Pražáky. (6)
 
Ne. (113)
 Celkem hlasovalo 124 čtenářů

Nemovitosti. Oblíbený nástroj k praní špinavých peněz >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »