EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

Text: Monika Lukešová

25. 02. 2015

1 komentář

Neplatiči v SVJ mohou zkomplikovat život i poctivým majitelům bytů

 


 

Máte-li ve Společenství vlastníků jednotek třeba jen jednoho chronického neplatiče, můžete přijít o střechu nad hlavou. Tedy v případě, že vaše SVJ včas nezasáhne. Jenže vymáhat peníze po někom, koho třeba ani neznáte, rozhodně není jednoduché.

Vymáhat peníze po sousedech je těžké

„Často se setkáváme s tím, že sousedé se doslova ostýchají neplatiče vyzvat k platbě. A co je nejčastějším důvodem? Prý nechtějí kazit vzájemné mezilidské vztahy v domě. Vůbec si při tom neuvědomují, že je jako první narušil právě neplatič, protože přestal hradit povinné platby. A de facto žije na úkor ostatních sousedů,“ uvedla Kateřina Procházková z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

„V praxi nezřídka narážím na situace, kdy jednotlivá SVJ otálí s vymáháním tak dlouho, až dotyčný dlužník spadne do exekuce nebo insolvence. Pak už mnoho prostoru na vymáhání pohledávky nezbývá, protože jiní věřitelé jsou jednoduše rychlejší nebo mají přednost., potvrzuje advokátka Bohdana Hejduková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na problematiku Společenství vlastníků jednotek a Bytových družstev.

SVJ musí jednat okamžitě

Že je rychlá reakce nutná, o tom se přesvědčili lidé z SVJ v Opavě. Stále se totiž otáleleo s vymáháním osmdesátitisícového dluhu po mladém majiteli garsonky. Ten se rozešel se svoji přítelkyní, která mu s náklady na bydlení finančně pomáhala, a on sám na platby nestačil. Došlo až na exekuci. Exekutor byt prodal a peníze stačily pokrýt jen dluh u banky a částečně u druhého věřitele. Ostatní, kterým mladík dlužil peníze, měli smůlu.

A aby toho nebylo málo, tak mladík navíc zažádal o oddlužení, které mu bylo soudem povoleno. A protože dlužník tuto skutečnost nemusí hlásit všem svým věřitelům, stalo se, že SVJ se na nás obrátilo pozdě a promeškalo tak navíc i lhůtu k přihlášení své pohledávky. Sečteno podtrženo, toto SVJ váhalo tak dlouho, až o svých osmdesát tisíc nadobro přišlo,“ upozorňuje Kateřina Procházková na konkrétní případ z praxe.

REKLAMA

Nejlepší je, když SVJ s takovou situací počítá už při přípravě stanov. „Do stanov je vhodné zakotvit termín splatnosti záloh a příspěvků na správu a údržbu domu. Může se zde i rovnou uvést sankce za pozdní placení jako jsou například poplatky z prodlení, nebo úrok z prodlení a stanovit další postup vůči dlužníkovi,“ radí Bohdana Hejduková. 

Nejprve mi mělo SVJ v takovém případě poslat dlužníkovi písemnou upomínku, na které by mělo být uvedeno číslo účtu, variabilní symbol, dlužná částka a datum splatnosti. Upomínku je nejlepší poslat doporučeně, abyste měli případně u soudu aspoň nějaký důkaz, že SVJ dlužníka vyzvalo k zaplacení. Hlavní je, aby se jednalo co nejrychleji.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • JUDr. David Vozák

    27 února, 2015

    Dobrý den.
    Dovolím si podotknout, že pokud bylo oddlužení schváleno a dlužník jej plnil, což je v jeho prioritní zájmu, muselo SVJ obdržet na své pohledávce, pokud ji správně přihlásilo, nejméně 30 %. Jinak se ztotožňuji s tím, že má-li věřitel dostat své plnění po dlužníkovi, musí se o toto zásadně zasadit co nejdříve. Jde ale o právní zásadu, která je již více něž 2 000 let stejná a vyzývá všechny, aby se o svá práva starali.

    Hezký den
    JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

    Odpovědět