EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

02. 02. 2010

0 komentářů

Nepodali jste daňové přiznání? Zaplatíte vyšší daň!

 


 

Daň z nemovitostí je nejméně efektivní daní v České republice. Administrativní zátěž jak na straně daňových poplatníků tak na straně finančních úřadů a nízké sazby předpovídající nízký výnos ji v mnohých případech činí ztrátovou. A to navzdory letošnímu zdvojnásobení většiny sazeb v rámci pokusu o záchranu veřejných financí.

V souvislosti s daní z nemovitostí se čas od času diskutují dvě varianty její budoucnosti – buď se zruší, nebo se zvýší. První varianta ovšem není snadno průchodná, protože výnos daně z nemovitostí financuje obecní rozpočty. Obce by při výpadku tohoto příjmu požadovali kompenzace ze strany rozpočtu státního, který volnými prostředky neoplývá. Druhá varianta se částečně uskutečnila pro letošní rok.

Navzdory neefektivitě daně z nemovitostí jsou daňoví poplatníci nuceni podávat daňové přiznání. Termín vypršel včera – 1. února 2010. Zapomenout na něj je ale snadné. Přiznání k dani z nemovitostí se nepodává každý rok, ale pouze v roce následujícím po roce, kdy došlo ke změně ve vlastnictví nemovitosti (tedy podáváte ho v případě, kdy jste koupili, dostali, zdědili či prodali nebo darovali nemovitost). Pokud jste kupříkladu koupili rodinný domek v lednu 2009, daňové přiznání jste měli podat do 1. února 2010, tedy o rok později.

Nepodali jste daňové přiznání?

Termín podání daňového přiznání již minul. Pokud jste daňové přiznání měli podat, ale nepodali, je velmi pravděpodobné, že si toho finanční úřad všimne. Od katastru nemovitostí získává informaci o veškerých převodech nemovitostí, a tak se nelze snadno vyhnout ani dani z převodu nemovitosti, ani dani z nemovitosti. Nevšimne si toho ale hned, nýbrž až při zpracovávání daňových přiznání. Pokud si vás několik měsíců nebude finanční úřad všímat, neznamená to, že máte vyhráno. Naopak. Může se stát, že kvůli nevyměření daně nestihnete ani její placení, a pak se nevyhnete úroku z prodlení.

Za nepodání daňového přiznání v řádném termínu vám finanční úřad může vyměřit přirážku k dani ve výši 10 %.

REKLAMA

Pokud jste nestíhali daňové přiznání podat, mohli jste záležitost řešit několika způsoby. V prvé řadě jste mohli zažádat finanční úřad o odklad povinnosti. Nezbytné je ovšem v takovém případě žádat ještě před vypršením lhůty pro podání daňového přiznání. Dnes je tedy již pozdě.

Alternativou mohlo být podání prázdného daňového přiznání (samozřejmě s údaji o daňovém poplatníkovi). Tímto by měla být povinnost podání daňového přiznání splněna a finanční úřad by vás vyzval k doplnění údajů (pokud byste je dříve nedoplnili "dodatečným daňovým přiznáním"). Tento způsob bych ale příliš nedoporučoval. Přeci jen hodně v daňovém řízení záleží na správci daně, a tímto krokem by se jeho či její přízeň mohla odklonit. I na tuto variantu je již pozdě.

Pokud by bylo důvodem nepodání daňového přiznání k dani z nemovitostí neporozumění kolonkám v daňovém přiznání, je možností zastavit se na příslušném (a konec konců i jiném, protože najít správný finanční úřad pro daň z nemovitostí může být oříškem samo o sobě) finančním úřadu s kupní smlouvou a výpisem z katastru a nechat si poradit. Tato varianta je stále ve hře, byť termín podání již určitě nestihnete. V každém případě přirážku za pozdní podání daňového přiznání správce dani může, ale nemusí naúčtovat…

Nezaplatíte daň včas?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí za rok 2010 mělo být podáno nejpozději včera. Ovšem na placení daně je ještě čas. Zatímco například u daně z příjmů je termín zaplacení daně shodný s termínem podání daňového přiznání, u daně z nemovitostí se termíny liší o několik měsíců.

REKLAMA

Daň z nemovitostí je splatná 31. května 2010, pokud nepřesahuje 5 000 Kč. Je-li daňová povinnost vyšší, je možné rozdělit ji na dvě splátky. První splátku musí být uhrazena do 31. května 2010, přičemž zemědělci a chovatelé ryb mají odklad a první splátku mohou uhradit až po sklizni 31. srpna 2010. Pro druhou splátku je jednotný termín 30. listopadu 2010.

Nezaplacením daní získává daňový poplatník kromě nepřítele v podobě daňového úřadu i poměrně drahý úvěr. Úrok z prodlení je stanoven jako repo sazba České národní banky k 1. dni kalendářního pololetí zvýšená o 14 procentních bodů. Aktuálně by tedy sankční úrok činil 15 %. Úrok z prodlení uplatní finanční úřad nejdéle za pět let.

(V případě, že daňový poplatník zažádá o posečkání s placením daně a je mu vyhověno, platí úrok ve výši repo sazba ČNB zvýšený o 7 procentních bodů – tedy aktuálně 8 %.)

V případě daně z nemovitostí, která je obecně velmi nízká, může dojít i k nepředepsání úroku z prodlení – k tomu dochází, je-li úrok za jeden kalendářní rok nižší než 200 Kč.

Snažit se neplatit daně a dělat mrtvého brouka není nejlepším způsobem, jak ušetřit. Daňové nedoplatky jsou promlčeny až 6 let po roce, v němž byla daň splatná (aktuální daň z nemovitostí by tak finanční úřady mohly vymáhat až do roku 2016), navíc se poplatník musí připravit i na úhradu nákladů exekuce, které zákon stanovuje na 2 % (min. 200 Kč), a na náklady zpeněžení exekuovaného majetku ve výši 2 % (opět min. 200 Kč).

Nikdy není tak pozdě, aby nemohlo být ještě později

U daně z nemovitostí platí obzvlášť, že není tak pozdě, aby nemohlo být ještě později. Pokud jste nestihli nebo zapomněli podat daňové přiznání, učiňte tak. Sice pravděpodobně získáte 10% přirážku, ale ještě nemusíte zmeškat termín pro zaplacení daně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *