Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nevyhazujte odpadky, postavte si dům!

Nevyhazujte odpadky, postavte si dům!

Cihlám a betonu už dávno odzvonilo, novým netradičním stavebním materiálem mohou být plastové lahve, plechovky, pneumatiky či skleněné lahve od piva. Ač se to nemusí na první pohled zdát, domy z odpadků mohou být i velmi luxusní. Recyklace odpadu na stavbu domu jsou šetrnější k životnímu prostředí než recyklace standardní a navíc levnější.

Dům z recyklovaných materiálů

Jeden z domů z recyklovaných materiálů vyrostl před třemi lety i kousek od Prahy. Stavebním materiálem zde byla hlína, pneumatiky, lahve a staré plechovky. Projekt Zeměnka byl prvním nejen v České republice, ale také ve střední a východní Evropě. Slouží jako testovací stavba na naše podnební podmínky. Testovacím obdobím pro tento typ stavby jsou tři roky a letošní zima je tak rozhodující pro vyhodnocení celého projektu.

Do stavby projektu se zapojilo 40 dobrovolníků z celého světa, kteří dům se dvěma pokoji, koupelnou, toaletou a skleníkem stavěli 21 dní. Inspiraci našli nadšenci v projektech architekta Michaela Reynoldse, který se již podílel na stavbě více než 500 domů ve Spojených státech, Mexiku, Haiti, Japonsku, Velké Británii, Francii, Španělsku, Estonsku, Portugalsku, Švédsku či na Andamanských ostrovech postižených tsunami. Stavba se vždy přizpůsobuje podmínkám v dané lokalitě. 

Na unikátní českou stavbu spotřebovali dobrovolníci 13 500 kusů skleněných lahví a 380 kusů pneumatik naplněných hlínou na nosné zdi. I když by se mohlo zdát, že použití pneumatik není příliš ekologické, studie univerzity ve Wisconsinu prokázala, že stavební materiály tzv. zemělodí (Earthship) produkují méně škodlivých látek než při použití tradičních materiálů. 

Stavba, která si vystačí sama

Nápad na soběstačné bydlení se zrodil v hlavě amerického architekta Michaela Reynoldse již v roce 1970. Postupem času jej zdokonalil a ukázal, že i v odpadcích se dá bydlet luxusně. Stavba je označována za soběstačnou, pokud není  napojena na inženýrské sítě. Dům využívá nejen své vlastní zdroje energie a tepla, ale také vody.

Pitná voda se v soběstačných stavbách získává z dešťové vody a čistí za použití antibakteriálních filtrů. Systém počítá i s delším obdobím sucha. Odpadní voda je čištěna pomocí filtračních rýh a rostlin. Energii budova získává ze solárních panelů nebo větrných elektráren. Součástí domů je i skleník, takže je možné si pěstovat i své vlastní jídlo.

Další zeměloďka vznikla v Česku v roce 2013 v Praze na Andělu. Skládá se ze zádveří, hlavní místnosti, koupelny, toalety a skleníku. Stavba využívá kromě sběru a recyklace dešťové vody, solární a větrné elektřiny, termomasy k zateplení i tzv. aquaponii. Jde o systém udržitelné produkce potravin, který kombinuje hydropoické pěstování, tedy pěstování rostlin ve vodě, s chovem ryb.  

Jak se staví z lahví

Skleněné i plastové lahve mohou sloužit nejen jako dekorace, ale také jako stavební materiál. Domy ze skleněných lahví nejsou žádnou novinkou, staví se již více než sto let. Skleněné i plastové lahve se využívají jako stavební materiál dokonce i v rozvojových zemích, jelikož zde není dostatek tradičních stavebních materiálů.

Alfred Heineken dokonce přišel v 60. letech minulého století s inovací, když nechal vyrábět hranaté lahve přímo ve tvaru cihly. Tzv. world bottles, tedy světové lahve, se ale na trhu příliš dlouho neudržely.

clipboard0649

Zdroj: www.instructables.com

Skleněným lahvím stačí uříznout hrdlo a spojit do sebe dvě lahve, plastové lahve je nutné naplnit například cementem či hlínou. Na spojení jednotlivých cihel z lahví se pak použije malta jako u tradičních cihel. Pokud se zeď nahodí omítkou, nemusí být lahve vůbec viditelné. Na druhou stranu ale mohou být lahve využity i jako dekorační materiál, plastové lahve svým nerovným dnem mohou například na zdech vytvořit jakési květinové vzory.

Chybička se může vloudit

Začátky nejsou lehké pro nikoho, o tom se přesvědčil na vlastní kůži i Michael Reynolds. Architekt postavil jeden ze svých prvních domů se zdí z pneumatik namířenou na sever a prosklenou stěnou na stranu jižní. Není se co divit, když se pak sklem dostávalo dovnitř nesnesitelné teplo, které nemohlo stěnou z pneumatik proniknout ven. Svou chybu však napravil propracovaným ventilačním systémem.

Michael Reynolds se potýkal nejen s přírodními problémy, ale také s těmi administrativními. Úředníci jeho první komunitu typu Earthship v městečku Taos v Novém Mexiku dokonce uzavřeli. Podle úředníků zemělodě museli být napojeny na inženýrské sítě a využívat jen schválené stavební materiály. Reynolds se však nevzdával ani po odebrání jeho licence architekta.

„Copak dům, jehož chod stojí obyvatele asi 40 dolarů ročně a je zcela soběstačný, není cestou, jak zastavit současnou energetickou a klimatickou krizi?“ položil Michael Reynolds zákonodárcům. Boj ale musel sehrát nejen se zákonodárci, ale také s lobbisty energetických a stavebních firem, kterým soběstačné bydlení do finančních plánů příliš nezapadá. Svou licenci nakonec získal zpět a zemělodě staví po celém světě dál.

Nevyhazujte odpadky, postavte si dům! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »