Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nezávislá analýza nebankovních společností v ČR: Nejlepší nebankovní společnosti dotahují bankovní trh, nejhorší nevědí, co je RPSN

Na českém nebankovním trhu stoupá profesionalita i konkurence, ale také kvalitativní různorodost a nepřehlednost. Vyplynulo to z nezávislé analýzy zajištěných nebankovních úvěrů, kterou každoročně vydává sdružení UMBRELLA. Výzkum ve formě tzv. „mystery shoppingu“ poukázal na to, že naši nebankovní sféru na jednu stranu ozdravují transparentní a spolehlivé subjekty s dlouholetou tradicí a na druhou stranu diskreditují přetrvávající chronické choroby v podobě utajování či zkreslování informací. (Tisková zpráva: UMBRELLA)

Vítězem analýzy se stala stejně jako v minulých letech společnost ACEMA Credit, která je největším českým poskytovatelem zajištěných úvěrů. Druhou příčku obsadila společnost TGI Money, kterou vlastní slovenský prezident Andrej Kiska, a třetí místo společnost Vanderberg Group. Průzkumu se celkově zúčastnilo 16 nebankovních subjektů s celorepublikovou působností. Jako hodnotící kategorie byly zvoleny porovnatelné parametry úvěrů, úroveň poskytovaných informací a přístup ke klientovi při telefonickém a osobním jednání.

„Letošní analýza přinesla jednu dobrou zprávu. Narůstající konkurence má blahodárný vliv na celý nebankovní sektor – stlačila úroky až na velmi příznivou sazbu 4,9 %, a zformovala skupinu stabilních poskytovatelů, která již dnes nabízí rozumnou alternativu k bankám. Na druhou stranu klienti se i nadále musí mít na pozoru před neférovým jednáním některých poskytovatelů, kteří buď záměrně či z důvodu nekompetentnosti špatně pracují s informacemi. Výjimkou bohužel nejsou ani situace, kdy si zaměstnanci těchto společností pletou úvěrovou sazbu s roční procentní sazbou nákladů,“ říká Jana Mikulecká, předsedkyně výkonného výboru sdružení UMBRELLA.

Výsledky studie poukazují na jisté zlepšení v oblasti internetových stránek. Prezentace povinných údajů ve formě reprezentativního příkladu či kalkulačky jsou již téměř samozřejmostí. Řada webů však klientům neumožňuje nahlédnout do důležitých dokumentů, například sazebníku, obchodních podmínek či vzorové smlouvy. „Tyto informace většina spotřebitelů na začátku ignoruje, o to větší je však jejich překvapení, když přestanou pravidelně splácet,“ upozorňuje Jana Mikulecká. 

V rámci telefonických rozhovorů odhalili pracovníci sdružení UMBRELLA u některých společností rozpory s informacemi uváděnými na webových stránkách. Nejvíce problémů zjistili u doby schválení, doložení příjmů či požadavků na zajištění. „Jednomu poskytovateli jsme se dokonce vůbec nedovolali. Vždy jsme hovořili s osobou, která tvrdila, že není zaměstnancem společnosti, a nemůže tedy poskytnout bližší informace. Přepojení hovoru na kompetentní osobu odmítla s tím, že ve firmě nikdo není,“ uvádí perličku Jana Mikulecká.

Také osobní schůzky přinesly několik nemilých překvapení, byť celkově se dají hodnotit průměrně. „Jeden z odhadců nemovitostí naprosto nebyl schopen reagovat na naše dotazy a pouze odkazoval na webové stránky společnosti a úvěrového manažera,“ říká Jana Mikulecká.

Hlavním úkolem analýzy bylo zjistit, jakým způsobem poskytovatelé úvěrů sdělují klientům informace, které umožňují porovnávat jednotlivé nabídky. V českém prostředí jde o mimořádný počin, protože zahrnuje málo prozkoumaný sektor nebankovních úvěrů se zajištěním, tzv. americké hypotéky, které se vyznačují nižšími úroky než klasické spotřebitelské úvěry. V rámci „mystery shoppingu“ oslovili pracovníci sdružení UMBRELLA vybrané společnosti s žádostí o úvěr ve výši 500 000 Kč. Doba splatnosti byla stanovena u dlouhodobých úvěrů na 8 let a u krátkodobých na 2 roky. K zajištění úvěru sloužil stavební pozemek v osobním vlastnictví v hodnotě 3 milionů Kč.

Evropské sdružení UMBRELLA se zabývá podporou práv spotřebitelů, nabízí jim pomoc při finančních potížích, které vznikly zejména z důvodu předlužení. Jeho portfolio zahrnuje právní poradenství při jednání s úvěrovými společnostmi a bankami, ale i při osobním bankrotu, vymáhání pohledávek či řešení exekuce. Ve sdružení působí finanční poradci s bohatými mezinárodními zkušenostmi v oblasti finančních služeb, úvěrových produktů a související problematiky. Sdružení UMBRELLA stojí také za projektem www.levnejsiauto.cz, jehož cílem je shromáždit poškozené klienty úvěrových společností, jimž byla při nákupu auta na splátky nesprávně vypočítána roční procentní sazba nákladů, a pomoci jim žádat odškodnění.

Nezávislá analýza nebankovních společností v ČR: Nejlepší nebankovní společnosti dotahují bankovní trh, nejhorší nevědí, co je RPSN >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »