Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nízká inflace. Dobrá zpráva pro hypotéky

Autor: Luboš Svačina | 10.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Nízká inflace. Dobrá zpráva pro hypotéky

Spotřebitelské ceny vzrostly meziměsíčně v lednu proti prosinci o 0,7 %, což byl nejnižší lednový meziměsíční růst cen od roku 2005, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace vzrostla méně než se očekávalo a ČNB zatím příliš mnoho důvodů pro navyšování sazeb nemá, což je velmi dobrá zpráva pro klienty s variabilní hypotékou.

Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly v porovnání s prosincem předchozího roku o 0,7 %, což byl nejnižší lednový meziměsíční růst cen od roku 2005. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména růstem cen v oddíle bydlení, voda, energie, paliva. V meziročním srovnání růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil z prosincových 2,3 % na 1,7 %. Statistiky, které k vývoji spotřebitelských cen včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), trh znatelně zaskočily. Analytici v průměru očekávali nárůst inflace na 2,5 %, ČNB byla ve svých odhadech o půl procentního bodu níže. 

Jak bude reagovat centrální banka?

Vývoj inflace je jedním z důležitých indikátorů vývoje ekonomiky. Pokud by inflace směřovala několik měsíců po sobě ven z inflačního pásma, jehož vrchní hranice nyní spočívá na 2% hladině, ČNB by nejspíš neváhala a růst spotřebitelských cen by se pokusila zchladit měnovou restrikcí, tzn. navýšením základních úrokových sazeb. A prosincová míra inflace (2,3 %) pravděpodobnost měnového zásahu v počátcích letošního roku znatelně zvýšila. Nicméně bankovní rada na svém únorovém zasedání rozhodla, že pro navyšování sazeb ještě není ten správný čas a sazby nechala na stávající úrovni, i když hlasování již nebylo zdaleka tak jednoznačné. Ze 7 členů bankovní rady pro zvýšení sazeb již hlasovali 3 členové. 

Dvoutýdenní REPO sazba tedy i nadále činí 0,75 % a lednové statistiky o inflaci naznačují, že na této úrovni ještě nějaký čas setrvá. "Dnešní údaj tak trochu bere vítr z plachet zastáncům brzkého zvednutí úrokových sazeb (i když nízká poptávková inflace byla/je důvodem pro nepospíchání, a předně - nárůst prosincové inflace, na který jsme upozorňovali, že byl způsoben externími faktory mimo dosah ČNB, neměl přehnané očekávání na růst sazeb v první řadě vůbec vyvolat). Stále proto trváme na tom, že ČNB nebude pospíchat - první zvýšení sazeb čekáme ve 3Q/11," uvedl Martin Lobotka, analytik České spořitelny.  

Co to znamená pro hypoteční trh?

Výše úrokových sazeb hypoték závisí na spoustě faktorech a jedním z nich je také cena zdrojů, které banka využívá k financování svých klientů. V případě hypoték s úrokovou sazbou fixovanou na několik let dopředu, hrají úrokové sazby ČNB důležitou, nikoliv však rozhodující roli. Pro tento typ obchodů totiž banky získávají financování z více zdrojů a často i mimo hranice ČR.

Čeho se však rozhodnutí ČNB přímo dotýká, jsou krátkodobé fixace do 1 roku a sazby ČNB zcela zásadním způsobem ovlivňují vývoj úrokových sazeb v případě variabilních hypoték. Všechny finanční ústavy, které tento typ hypotéky v ČR nabízejí, sazby navázaly na vývoj mezibankovních sazeb PRIBOR. A do jaké míry sazby PRIBOR korelují se 2T REPO sazbou ilustruje následující graf. Domnívám se, že komentář není třeba. 

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb

Zdroj: ARAD ČNB

Z výše uvedených odstavců vyplývá, že hypoteční banky v současnosti nemají důvod pro zdražování hypoték s variabilní úrokovou sazbou, a ani hypotéky s delšími fixacemi nemají důvod pro tak rychlý růst, jakého jsme byli svědky v posledních dnech. 

Tip: Přehled nabídkových úrokových sazeb hypoték včetně změn, ke kterým došlo v předchozím měsíci, naleznete v článku " Banky potají zdražují hypotéky ".

"Spotřebitelské ceny, jejich statistika dnes byla zveřejněna, rostou totiž méně, než se čekalo. A to je pro trh šok. Čekala se totiž inflace výrazně vyšší. Znamená to, že domácí úrokové sazby se ani zdaleka nemusí zvyšovat tak rychle, jak se až dosud předpokládalo. Neboli hypotéky ještě nemusí zdražovat. Má to vliv i na korunu. Ta ve zbytku února podstatně zpomalí své posilování a nebude se jí prozatím chtít hluboko pod 24,00 CZK / EUR,"
komentovala vývoj lednové inflace Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.  

Anketa

Průměrná úroková sazba hypoték bude letos...

růst. (91)
 
stagnovat. (57)
 
klesat. (31)
 Celkem hlasovalo 179 čtenářů

Nízká inflace. Dobrá zpráva pro hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »