Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nízké sazby pomáhají lámat rekordy

Potvrzeno. Celková suma poskytnutých hypoték dosáhla v prvním čtvrtletí 29,1 miliard Kč, čímž banky formálně překonaly rekordní výsledky z roku 2007. V praxi však růst trhu stojí především na větší míře refinancování a těží i z dalších metodických změn. Pozitivní zprávy přicházejí od stavebních spořitelen, jejichž produkce po dvou letech opět roste.

Hypotéky

Podle posledních dat serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním březnu poskytnuly 7134 hypoték v celkovém objemu 12,1 mld. Kč, takže průměrná výše úvěru činila 1 691 049 Kč. V porovnání se stejným obdobím loňského roku objem sjednaných hypoték vzrostl o bezmála 17 % a historicky se jedná o druhý nejlepší březnový výsledek. Větší balík hypoték banky poskytnuly pouze v roce 2007. Tehdy to bylo 12,4 mld. Kč

Co se bankám nepodařilo na měsíční bázi, to si vynahradily na kvartální úrovni. V součtu za celé první čtvrtletí suma poskytnutých hypoték totiž dosahuje dosud nevídaných 29,1 miliard korun, čímž banky o 500 mil. Kč překonaly dosud odolávající rekord z roku 2007. V rámci objektivity je však nutné zdůraznit alespoň dvě odlišnosti, díky kterým vyznění tohoto meziročního srovnání není zdaleka tak jednoznačné. Jednak je to velký nárůst objemu refinancování, takže objemy nových hypoték určitě nejsou vyšší (viz další odstavce) a za druhé je to větší počet bank, které hypoindexu data o své produkci poskytují. Loni se například připojila Equa Bank a LBBW Bank, jejichž produkce navíc v posledních měsících výrazně roste.

Aktuální výsledky dávají tušit, že i v letošním roce celkový objem poskytnutých hypoték přesáhne hranici 120 mld. Kč. Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po hypotékách, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla na 3,17 %, čímž potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70. 

Nové úvěry, refinancování

Objemy sjednaných hypoték podobně jako v předchozích letech stále více ovlivňuje refinancování již poskytnutých úvěrů. Z našeho pohledu je proto velice důležité odlišovat trh nových hypoték a trh refinancování. Bohužel podrobnými statistikami server hypoindex, ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nedisponují, protože banky své výsledky reportují vcelku. Podle našich odhadů však refinancování v loňském roce tvořilo zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték* a letos odhadujeme, že tento podíl dále poroste. V tuto chvíli zatím pracujeme s konzervativním odhadem na úrovni 28 % celkového objemu sjednaných úvěrů.

Na základě uvedeného odhadu potom odvozujeme, že banky v letošním březnu poskytnuly nové hypotéky v hodnotě 8,7 mld. Kč a zbývajících 3,4 mld. korun připadá na refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Z následujícího grafu, který kvartální objemy očišťuje o vliv refinancování, je potom patrné, že ačkoliv celkovým objemem 29,1 mld. Kč banky nominálně dosáhly v dosavadních třech měsících rekordní úrovně, co do objemu nově sjednaných hypoték úrovně let 2007 a 2008 zdaleka nedosáhly.

Stavební spoření

Stavební spořitelny zvedají hlavu a objem sjednaných úvěrů roste třetí měsíc v řadě. Během března svým klientům půjčily 3,64 miliardy korun, což je o 6 % více než ve stejném období loňského roku. Z celkové sumy 3,64 mld. Kč největší podíl (57 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (2,09 mld. Kč). Druhé místo tentokrát vybojovala Raiffeisen stavební spořitelna (0,68 mld. Kč) následovaná Stavební spořitelnou ČS (0,53 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,27 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč).

V součtu od začátku roku stavební spořitelny svým klientům již půjčily 9,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

Trh financování bydlení

 

Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce daří. Během prvního čtvrtletí celkový objem poskytnutých úvěrů dosahuje bezmála 40 miliard. Dosud zveřejněná data zatím naplňují naši letošní predikci objemu sjednaných hypoték zhruba na úrovni 120 mld. Kč a úvěrů ze stavebního spoření v hodnotě 45 mld. Kč.

 

 

Nízké sazby pomáhají lámat rekordy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »