Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nízké úrokové sazby hypoték – nejlepší reklama pro realitní byznys?

Autor: Martin Fojtík | 24.04.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Tagy: hypoteční úvěr úrokové sazby hypotéky
Nízké úrokové sazby hypoték – nejlepší reklama pro realitní byznys?

Pohybuji se v realitním obchodě více jak osm let a pořád slýchám dokola dvě věci. Když jsou úrokové sazby hypoték nízko, jsou to žně pro realitky. Když úrokové sazby vyletí nahoru, je realitní trh v krizi a neprodává se. Jak to tedy vlastně je a co to znamená pro klienty, tedy lidi, kteří se snaží prodat svou nemovitost a ne vždy si mohou vybrat v jakém období nebo letech svůj prodej uskuteční?

Z pohledu realitní kanceláře mohou být úrokové sazby rozhodujícím faktorem pouze v krátkodobém horizontu. Realitní trh se ale v první řadě neřídí pravidlem makroekonomický, ale spíše aktuální potřebou nebo sociální situací v jednotlivých regionech Česka. Nicméně platí a je jedno v jaké době, že lidé potřebují někde bydlet. Pro někoho je výhodnější vlastní bydlení financované hypotékou pro jiného zase bydlení nájemní. A tak se prodávat bude stále. Jen to někdy bude s větší námahou. V období, kdy trh není tolik pružný a je citlivý na jakoukoliv negativní zprávu, to klade mnohem větší nároky na profesní odbornost realitních makléřů a realitních společností.

V momentě, kdy neprodává každé realitní „prase“ by měla být snaha každého realitního makléře o sebevzdělávání větší. Jeho rozhledy by se měly zvětšovat a realitní kanceláře by měly dbát na kvalitnější a propracovanější systém školení pro své lidi. Jen tak lze s grácií překonávat těžší období, ale hlavně poskytnou prodávajícím a kupujícím kvalitní servis založený na relevantních znalostech a datech. Odborně poradit s cenou nemovitosti nebo způsobu marketingu v daném regionu. Více než kdy jindy v těchto obdobích funguje reklama na doporučení, kdy pozitivní zpětná vazba na makléře nebo realitku může být rozhodujícím faktorem mezi úspěšným a neúspěšným obchodníkem.

Klienti, kteří v období vrcholu realitní amplitudy prodávají svou nemovitost, by měli zpozornit snad více než kdy jindy. Každý den vznikají nové realitní subjekty garážového typu. Bez jasné historie, velmi často s mizernou odborností a nejasným zázemím. Když je období žně, vždy se chce přiživit někdo, kdo by rád z momentální situace vytěžil maximum možného. Pak nastávají nepříjemné situace, kdy klient odchází od jedné realitky k druhé, je naštvaný nebo podrážděny a není jednoduché mu vysvětlit, že všichni nejsou stejní. Každý, kdo se rozhodne pro spolupráci s realitní společností, by měl v první řadě důkladně znát její historii, prověřit si zázemí a promluvit si s makléřem, kde si vyjasní svá očekávání ohledně služeb, způsobu prodeje a očekávání.

Následně se v klidu může rozhodnout, s kterou společností bude spolupracovat. Velmi často slýchám zaklínadlo exkluzivní nebo výhradní spolupráce s realitní společností. Nebudu opakovat snad všechny výhody takové spolupráce, ale ukážu to na jednoduchém příkladu. Představme si, že prodáváme své auto a chceme jej dát na výkup nebo prodej do autobazaru. Co uděláte? Navštívíte jich několik, vyslechnete si jejich nabídky na výkup, pročtete, popřípadě pouvažujete o využití dalších nabízených služeb jako je výkup na protiúčet nebo sleva z koupě jiného vozu a vyberete autobazar, který nakonec exkluzivně vaše auto vykoupí nebo prodá. Nebudete ho dělit na kousky nebo kola od auta prodávat jinde a karoserii zase jinde. Úplně stejné je to v realitách. Porovnejte nabídky, vyslechněte si makléře, prověřte si způsob prodeje a pak se rozhodněte. Určitě je to lepší, než když se vaše nemovitost prodává v deseti různých realitkách za deset různých cen a s deseti různými zástupci.

Když se vrátím k nadpisu tohoto článku, je nízká úroková sazba nejlepší reklamou pro realitní kanceláře? Pro ty, kteří nevidí za roh určitě ano. Pro ty, jež pracují na kvalitě svých služeb, školí makléře tak, aby byli pro prodávající i kupující průvodcem a dokázali vybalancovat velmi často byrokraticky komplikované obchody, je to velký červený vykřičník, aby se nenechali ukolébat krátkodobou vidinou svých zisků a ještě lépe pracovali na svých službách pro klienty a obchodní partnery. Výkyvy trhu jsou obvyklou součástí každého obchodu, jen je otázka jak moc je vaše realitní kancelář citlivá na takové informace a jak s nimi dokáže naložit. A nakonec platí, že nejlepší reklamou realitního byznysu jsou stejně zase lidé, kteří jsou v terénu. Ne značka realitní kanceláře nebo způsob polepení aut. Je to každý jednotlivý realitní makléř, který je pro své klienty partnerem a dokáže pomáhat a chovat se férově.

Kdo je Martin Fojtík:
Provozní a marketingový ředitel společnosti Fincentrum Reality s.r.o. Čtyři roky pracoval jako ředitel významné pražské realitní společnosti se zaměřením na zahraniční klientelu žijící v Praze a okolí. Strávil také téměř čtyři roky ve společnosti Seznam.cz v divizi Sreality.cz, kde se zabýval obchodem na poli internetové reklamy a produktovém vývoji portálu Sreality.cz.

Nízké úrokové sazby hypoték – nejlepší reklama pro realitní byznys? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Je to tak Robert | 24.04.2014 20:01

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »