Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nová zelená úsporám nemá dost peněz

Nová zelená úsporám nemá dost peněz

Nová zelená úsporám počítá s rozdělením dotací ve výši 27 mld. Kč. Na zateplení domů má ale v současnosti k dispozici pouze 15 mld. Kč. Peníze získají nejrychlejší. Na co můžete dotaci získat?

Ministr životního prostředí Richard Brabec v nedělních Otázkách Václava Moravce připustil, že z původně plánovaných 27 mld. Kč na dotace na zateplení v rámci programu Nová zelená úsporám je k dispozici zatím jen 15 mld. Kč. Dalších 12 mld. Kč schází, protože klesla cena emisních povolenek, z jejichž výnosu stát dotace hradí.

Richard Brabec ale neztrácí naději a věří, že se i dodatečné peníze podaří získat. „Bude to záležet na ceně emisní povolenky, která nyní výrazně klesla. Ale pro vládu je to jeden z klíčových projektů, protože v energetických úsporách máme obrovskou rezervu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že možným zdrojem peněz na dotace jsou i zisky ČEZu.

V současnosti je vypsána výzva pro dotace na zateplení rodinných domů. Žádost o dotaci je možné podat do 31. 10. 2014, ovšem při vyčerpání prostředků bude příjem žádostí zastaven dříve. Pro letošní rok a pro tuto dotaci je vyčleněno 1,9 mld. Kč, z nichž již téměř 500 žadatelů podalo žádosti o více než 120 mil. Kč. A to za necelý jeden měsíc od otevření programu.

„Zájem odpovídá našim předpokladům. Neváhejte s podáním žádosti – program bude podle všeho úspěšně vyčerpán,“ vyzývá Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Na co a v jaké výši lze dotaci získat

Dotace v rámci Nové zelené úsporám je rozdělena do tří oblastí. V rámci první je podporováno snižování energetické náročnosti rodinného domu (zateplování), v rámci druhé jsou dotovány nízkoenergetické domy a v rámci třetí je podporováno efektivní využití energetických zdrojů.

Maximální výše podpory je stanovena procentem podle energetické náročnosti a „měrných způsobilých výdajů“. V rámci první oblasti – zateplení – je jejich maximální výše stanovena:

  • Zateplení obvodových stěn – 1 500 Kč/m2
  • Zateplení šikmé či ploché střechy – 1 500 Kč/m2
  • Zateplení podlahy na terénu - 2 000 Kč/m2
  • Výměna výplní stavebních otvorů - 6 900 Kč/m2
  • Ostatní konstrukce - 600 Kč/m2

Pokud jsou skutečné výdaje nižší než maximální, jsou použity pro výpočet dotace skutečné „způsobilé“ výdaje. Při zateplování se podle výsledné „měrné roční potřeby tepla“ dotace pohybuje ve výši 30 %, 40 % nebo 55 %. Musí být přitom splněny další požadavky, např. míra snížení potřeby tepla a jiné.

Tip: Konkrétní požadavky jsou uvedeny v Příloze II Směrnice MŽP č. 1/2014

Dotováno je také zpracování odborného posudku nezbytného pro dotace na zateplení v maximální výši 10 tis. Kč a zajištění odborného technického dozoru stavebníka ve výši do 5 tis. Kč.

Na výstavbu nízkoenergetického rodinného domu stát přispěje podle míry účinnosti a využití obnovitelných zdrojů buď 400 tis. Kč, nebo 550 tis. Kč. Na zpracování odborného posudku připlatí dalších až 35 tis. Kč. Při výstavbě rodinného domu není možné žádat o dotace na zateplení či na efektivní využití energetických zdrojů – to se u nízkoenergetických staveb považuje za samozřejmost.

Dotace na „efektivní využití energetických zdrojů“ se vydávají na výměnu topného systému (výměnu kotle).

Výše příspěvku pro žadatele, kteří zároveň provádí zateplení domu, činí 75 % z ceny („způsobilých výdajů“) a mají stanovený maximální strop. Nejvíce (až 100 tis. Kč) je poskytováno na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a tepelné čerpadlo „voda – voda“ nebo „země – voda“. Nejméně (18 tis. Kč) dostane majitel rodinného domu za výměnu za plynový kondenzační kotel.

Pokud nedochází se změnou vytápění k zateplení, je dotace nižší (55 % ze „způsobilých výdajů“) a nižší je též maximální výše dotace (od 15 tis. Kč do 80 tis. Kč). Navíc je ale možné získat dotaci až 5 tis. Kč za zpracování odborného posudku.

Navzdory „solárnímu tunelu“ jsou i nadále podporovány instalace solárních systémů, ovšem pouze na vytápění a ohřev vody. Výše podpory činí 40 % s maximem na 35 tis. Kč u systému na přípravu teplé vody a 50 tis. Kč u systému, který navíc přitápí.

Při kombinaci opatření může žadatel požádat o navýšení dotace o 10 tis. Kč. Jedním z opatření musí být vždy solární systém na ohřev vody či přitápění.

Větrací systému s rekuperací teplého vzduchu jsou podpořeny dotací ve výši 100 tis. Kč, maximálně do 75 % „způsobilých výdajů“.

Dotace je vyplácena zpětně

Nevýhodou dotace z programu Nová zelená úsporám je její vyplacení až po dokončení stavebních prací. Je-li stavba provedena bezchybně se stanovenými parametry, zašle Státní fond životního prostředí Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Od jeho vystavení má 90 dnů na výplatu dotace.

Anketa

Čerpáte státní dotace?

Ano. (12)
 
Ne. (34)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Nová zelená úsporám nemá dost peněz >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

dotace Hana Zadrobilova | 22.05.2014 11:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů