Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nové bydlení zdražilo téměř o šest procent. Stále je o 17 procent levnější, než před ekonomickou krizí

Téměř o šest procent se v uplynulém roce zvedla průměrná realizovaná cena u skutečně prodávaných nových bytů ve srovnatelných lokalitách. Přesto je cena nového bydlení stále o téměř 17 procent nižší než v době před ekonomickou krizí, kdy byly ceny nemovitostí na svých historických maximech. V prvním čtvrtletí letošního roku pokračuje vývoj cen podobným tempem jako loni. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti Central Group, která je největším českým rezidenčním developerem a investorem nové bytové výstavby s největším podílem na českém trhu. Podrobné statistiky Central Group tak poskytují vypovídající obraz o vývoji na českém trhu rezidenčního developmentu.   

„Plošný meziroční růst cen o jednotky procent způsobily především vyšší náklady na stavební práce, které se postupně projevují v posledních dvou letech. Do prodeje byl navíc v uplynulém roce zařazen větší počet luxusnějších projektů blíže centru Prahy, což zahýbalo s průměrnými cenami mnohem výrazněji,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Celková průměrná cenová hladina nově nabízených bytů Central Group vzrostla meziročně o více než 14 procent, což je dáno právě zařazením luxusnějších projektů blízko centra do prodeje a částečně také příklonem poptávky k větším bytům. V současnosti se průměrná cena bytu pohybuje na úrovni 3,5 milionu korun včetně DPH a příslušenství.

Vzhledem k šestinovému podílu na trhu dává statistika Central Group komplexní přehled

Cenové statistiky Central Group zahrnují aktuální prodejní data z uplynulého roku. Na rozdíl od různých průzkumů a statistik, které se na trhu objevují, a které operují povětšinou s nabídkovou cenou, tak jde o reálnější pohled na skutečný trh. Ani data ČSÚ, zahrnující tzv. realizované ceny, nejsou stejně aktuální. Statistici je totiž zaznamenávají v okamžiku vkladu kupní smlouvy do katastru, což se děje ve chvíli, kdy je stavba dokončena. K samotnému prodeji a zaplacení u většiny jednotek ale dojde obvykle již v průběhu výstavby.

Příkladem může být velký projekt Central Group Residence Garden Towers na Žižkově, kde se byty začaly prodávat již v roce 2014, prodávaly se loni a budou se prodávat i letos. Ke vkladu do katastru ale dojde u všech 700 bytů až v okamžiku dokončení stavby, tedy v letošním roce, kdy katastr, a tedy i statistika ČSÚ, zaznamená ceny ze všech tří let prodeje. Při prodeji řádově 6500 bytů v Praze ročně tak tato jediná stavba – Residence Garden Towers – letos výrazně zahýbá se statistikou realizovaných cen bytů na celém trhu.

Průměrná cena za metr čtvereční vnitřní podlahové plochy bytu (bez DPH a příslušenství) činila v roce 2015 u skutečně prodaných bytů Central Group 41.806 korun. To je o 14 procent více, než v předchozím roce, ale stále o 17 procent méně, než se v průměru prodávaly byty v posledním předkrizovém roce 2008. Průměrná cena včetně DPH a příslušenství se v současnosti pohybuje u Central Group na úrovni 61.100 korun za m2, a to včetně exkluzivního projektu Rezidence Park Nikolajka, kde se metrové ceny luxusních střešních penthousů pohybují vysoko nad 100.000 m2. Průměrná cena nových bytů Central Group je tak nižší, než je průměrná nabídková cena nových i starších bytů v Praze, která se podle aktuálně zveřejněné statistiky na serveru RealityMix.cz pohybuje na úrovni 64.450 korun za m2.

Absolutní ceny průměrných dispozic prodaných bytů společnosti Central Group dosahovaly loni 2,3 milionu u bytů 1+kk, 3,3 milionu za 2+kk, 4,5 milionu za 3+kk a 5,8 milionu u 4+kk. Jedná se o konečné ceny včetně DPH a veškerého příslušenství. Mírně rostou i průměrné velikosti bytů. Běžné 1+kk od Central Group má dnes 35 m2, 2+kk má 58 m2, 3+kk 85 m2 a průměrný rodinný byt 4+kk má dnes 100 m2 vnitřní užitné plochy.

 

Nové bydlení zdražilo téměř o šest procent. Stále je o 17 procent levnější, než před ekonomickou krizí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »