Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nové právní kroky proti Crestylu, Ballymoru a NAMA poté, co Flow East nabídl nejvyšší nabídku za palác Savarin

07.08.2015 17:20 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: palác Savarin Flow East

Právní spor mezi společnostmi Flow East a Ballymore/NAMA se dále vystupňoval poté, co Flow East nabídl o 7 milionů eur – a sice 87 milionů eur – více za palác Savarin než přednostní uchazeč Crestyl Developments. Flow East tvrdí, že (očekávaný) prodej Savarinu by mohl představovat protiprávní státní podporu společnosti Crestyl od NALM a připravuje v tomto ohledu další právní kroky. Prodejní cena je totiž mnohem nižší než nejvyšší nabídka na trhu a neodpovídá ceně, která by byla přijatelná pro soukromého investora za standardních tržních podmínek. (Tisková zpráva: Flow East) 

Od samého počátku výběrového řízení dávala společnost Flow East jasně najevo, že je ochotna garantovat nejvyšší nabídku vzhledem ke směrné ceně Ballymoru € 80m. Společnosti Flow East byl původně udělen společností Ballymore status přednostního uchazeče při ceně 81,5m EUR, avšak následně byl Flow East vyřazen z tendru z nevysvětlených důvodů. Podle společnosti Flow East, byli vyloučeni z výběrového řízení bez právní či obchodní příčiny. Flow East se pokusil komunikovat s NAMA a NALM, správní agenturou úvěru. Vzhledem k tomu, že společnost Flow East nabídla nejvyšší částku, zdálo se jí, že je v nejlepší pozici dostát cíle NAMA, a to nabídnout nejvyšší možný návrat prostředků pro irské a evropské daňové poplatníky.

Flow East vyzývá irskou vládu, aby prošetřila nesrovnalosti spojené s NAMA

James Woolf, předseda představenstva Flow East, uvádí: „Toto je mimořádně nespravedlivá situace pro irské daňové poplatníky a jen NAMA může vysvětlit, proč přijali o 7 milionu eur méně za komplex paláce Savarin. Flow East má zajištěno financování, má 25 let zkušeností s rekonstrukcí historických budov a naším jediným cílem bylo obnovit palác Savarin k jeho původní slávě, poté co ho Ballymore nechal zanedbat v průběhu předchozích let. “

„NAMA byla založena za účelem získat zpět peníze daňových poplatníků poté, co se zhroutil irský bankovní systém v roce 2008. My jsme za palác Savarin nabídli markantně nejvyšší nabídku. Proč byla naše nabídka odmítnuta? Domnívám se, že irští daňoví poplatníci vyžadují důkladné vládní šetření v tom, jak Ballymore/NAMA vybrali společnost, která nabídla téměř o 10% nižší nabídku než je ta naše aktuální? “

Historie případu

Flow East, developer, který se specializuje na rekonstrukce historických budov, ještě podal dvě občanskoprávní žaloby v souvislosti s nesprávným postupem a porušení smlouvy při prodeji paláce Savarin společností Ballymore Properties společnosti Crestyl Developments. 

Jak říká společnost Flow East, byla pozvána, aby se účastnila výběrového řízení o palác Savarin koncem loňského roku a hned se zaručila, že nabídne nejvyšší částku. Na tomto základě Ballymore udělil Flow East status přednostního uchazeče.

V únoru Ballymore oznámil společnosti Flow East, že byla vyřazena z tendru ve prospěch dalších třech uchazečů poté, co byla společnosti Flow East formálně udělena exkluzivita. James Woolf uvádí: " To nebyla jen ústní dohoda; to bylo předmětem formálních, právních závazků, které byly vyjednávány a odsouhlaseny mezi Ballymore Properties a Flow East."

Flow East věděl, že cena musí být pro prodejce tím nejdůležitějším. Ačkoli Ballymore byl technicky majitelem Paláce Savarin, tím hlavním aktérem byla NAMA – Irská vládní agentura založena za účelem získat zpět peníze patřící daňovým poplatníkům po kolapsu irských bank v roce 2008. Dokumenty k prodeji mluvily jasně: „strukturovaný a transparentní proces organizovaný Cushman & Wakefield ve spojení s NAMA“.

Společnost Flow East uvádí, že byla náhle vyloučena z výběrového řízení bez zjevného důvodu, a proto se pokusila komunikovat s NAMA a NALM, se správní agenturou úvěru. Vzhledem k tomu, že společnost Flow East nabídla nejvyšší částku, zdálo se jí, že je v nejlepší  pozici dostát cíle NAMA, a to nabídnout nejvyšší možný návrat prostředků pro irské daňové poplatníky.

„K našemu překvapení NAMA/NALM odmítli o tomto problému s námi diskutovat“ říká Woolf. „Sdělili nám, že  nebyli zapojeni do detailů výběrového řízení a výhradně se zabývali úvěry, které stály za Ballymore jako vlastníkem paláce. To nám nedávalo smysl a rozhodně to není to, jaká role byla popsána v prodejních materiálech“.

Flow East instruoval své advokáty, aby žalovali Ballymore Properties pro porušení smlouvy a pro nesprávný soutěžní postup při prodeji paláce Savarin. Případy dále pokračují. James Woolf tvrdí, že v sázce jsou důležité zásady.

„Domníváme se, že výběrové řízení na palác Savarin bylo méně než férové. Nikdo nám nebyl schopen vysvětlit, proč naše postavení přednostního uchazeče bylo náhle zrušeno. Vztah mezi Ballymore, NAMA a Cushman & Wakefield je nejasný: kdo je skutečný prodejce? Zdravý rozum nám říká, že to je NAMA, ale bylo nám tvrzeno, že tak to není“.

„Vzhledem k tomu, že nám nebylo nabídnuto žádné vysvětlení, cítili jsme nutnost nechat prověřit správnost tohoto výběrového řízení u soudu“.

Nové právní kroky proti Crestylu, Ballymoru a NAMA poté, co Flow East nabídl nejvyšší nabídku za palác Savarin >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »