Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nový průzkum zabývající se bydlením ukazuje, jak si lidé představují domov svých snů

Sedět na zahradě, být obklopen veselými dětmi a mít zaparkované auto v garáži… tohle jsou jen některá z přání nedávného průzkumu developera residenčního projektu Modřanský Háj – Avestus Real Estate. Průzkum se zabýval vysněným bydlením a lidé byli tázáni na svůj ideální domov, sousedství, design, zahradu a další.

Tři sta padesát lidí ve věku 28 – 55 žijící v Praze a středních Čechách, ženy a muži v rovnoměrném zastoupení různých profesí a občanského stavu, byli požádáni, aby se podělili o svá přání, pokud jde o nejlepší místo pro život a pohodlí, které by si nejvíce přáli. Respondentům bylo položeno dvacet otázek, od jakého typu podlahy dávají přednost, až po perfektní zahradu a služby domovníka. Odpovědi ukázaly, že lidé mají, co se týče jejich domovů, velmi jasné představy a přesně znají své životní sny. Odpovědi se lišily, ale bylo několik bodů, na kterých se většina shodla.

- Garáže: 95 % dotázaných chce garáž. Mezi důvody bylo, že auto v zimě nezamrzne, v létě se zase nezavaří a je v bezpečí. Nicméně i přesto, že lidé uvedli, že garáž je praktická a užitečná, asi 20 % v závislosti na místě přiznalo, že jsou příliš líní na to, aby ji používali každý den.

- Kuchyně: Pokud jde o konkrétní místnosti v domově, kuchyně je královnou. Pro 85 % lidí je prostorná kuchyně nutností. Ženy chtějí vařit a muži jim tento prostor chtějí poskytnout. Vaření již není jen nutnou nezbytností, ale i koníčkem, a je proto třeba mít dostatek prostoru.

- Zahrady: Zelená plocha pro odpočinek byla důležitá pro naprostou většinu dotázaných. 82 % uvedlo, že projekt bytové výstavby, ve kterém by každý dům či byt měl svoji vlastní zahradu, by byl jejich snem. Stejně důležité je i soukromí na zahradě. Co se týče oplocení, 68 % by upřednostnilo určitý „zelený“ plot oproti betonu či jinému nepřírodnímu prvku. „Definice“ zahrady je kombinace těžké práce a odpočinku s přáteli a rodinou. Zahradníka by ocenilo 42 % respondentů.

- Design: Češi jsou partička, která si všechno nejraději udělá sama – 64 % dává přednost tomu, aby si veškeré úpravy ve svém domově udělali sami. Nicméně 15 % z nich se raději napřed poradí s odborníky; 32 % dokonce nechá veškerou práci na bytových designérech. 34letá Markéta, která je momentálně na mateřské dovolené tvrdí: „Dávám přednost vlastní kreativitě. My totiž, na rozdíl od designérů, budeme v domě žít. Dům musí mít svou atmosféru a energii lidí, kteří v něm žijí. Inspirovat se lze na tolika místech a od tolika lidí. Pokud je to pro vás priorita, tak si čas na zařizování domu najdete vždycky.“

- Dekorace a nábytek: Když dojde na podlahy, vyhrává jednoznačně dřevo, kterému dává přednost 64 % lidí, na druhou stranu koberci dává přednost pouze 26 %. Co se barevnosti stěn týče, různé variace preferuje 79 % Čechů oproti čistě bílé barvě a 14 % dává přednost tapetám. Nejdražší kus nábytku, do kterého lidé většinou investují, je postel nebo pohovka (35 %), kuchyně (16 %) a nejrůznější skříně a skříňky, často vystavěné a pořízené na míru, které doplní interiér (10 %).

- Život na vysoké noze: Chtěli byste, aby za vás někdo rezervoval místo v restauraci, zařídil vám lístky na ty nejlepší koncerty a pomohl vám s nutnými opravami a dalšími každodenními záležitostmi? 44 % dotázaných sdělilo, že by ocenilo služby domovníka, ale myslí si, že cena za něj by pro ně byla příliš vysoká. 33 % si myslí, že je to bláznivý nápad a něco, co si mohou dovolit jen opravdu bohatí lidé. Naopak služby venkovského klubu se zdají přitažlivé – 70 % lidí řeklo, že by rádi měli v místě svého bydliště klub, který by jim nabídl slevy na služby, jako jsou fitcentrum či vzdělávání. Dana, 37letá office manažerka řekla: „Venkovského klubu bych určitě ráda využila, pokud by v něm byla možnost dát děti do místní školy či školky, nabízel by sportovní kluby a wellness centrum. To by totiž vyřešilo mnoho z našich problémů. Nemáme času nazbyt a mít vše pod jednou střechou by bylo skvělé. Kdo vám tohle nabídne v Praze?“ Pokud jde o služby domovníka, 36letý pilot Jan říká: „Služby domovníka? To mi přijde jako plýtvání penězi, mám přeci ženu…, ta je v tom nejlepší!“

- Domácí mazlíčci: Pro 72 % lidí není domácí mazlíček nezbytnost a svůj život bez psa či jiného zvířete si umí představit. Zbytek respondentů má silné citové pouto ke svým chlupatým přátelům a na sdílení domácnosti se zvířetem mají jednoznačný názor.

- Nápis na plotě/dveřích: 25 % respondentů uvedlo, že by si pověsilo varovné cedule typu „Zde žijí hodní lidé, ale nevstupovat“ nebo „Nerušit, odpočíváme“. 18 % lidí by pověsilo pozitivní cedule jako je „Vstup pouze s dobrou náladou“. 40 % dotázaných preferuje pouze jmenovku nebo zvonek.

- Dům snů: Lidé byli dotázaní, jaký pokoj či prostor nesmí v jejich domě snů chybět. Vítězem se stala terasa (30 %), následovala garáž, pracovna a bazén či jiné wellness zařízení (všechny tři po 15 %). Pokud by si mohli respondenti přeměnit pokoj na jakýkoliv prostor, 30 % z nich si přálo velkou šatnu, 20 % pokoj pro hosty či pracovnu (často pojatou jako „trucovnu“) a 15 % by si pořídilo tělocvičnu. S jakým pokojem jsou lidé nejvíce spokojeni? S obývacím pokojem (54 %), jídelnou (9 %) a ložnicí (8 %). Jaký pokoj by si přestavěli jako první? Renovaci kuchyně si přeje 21 %, ložnice 17 % a koupelny 14 %. 32letý manažer Jiří říká „Můj sen? Sportovní pokoj, kde bych mohl mít alespoň tři televize, na kterých bych sledoval několik závodů najednou a přitom bych si ještě kontroloval výsledky na počítači. Na zdi by visely plakáty, vlajky a dresy. V podstatě bych z tohoto pokoje nevylezl během Tour de France nebo Wimbledonu. To by bylo báječné!

- Bydlení snů: Co tento pojem představuje? Pro některé respondenty znamená hmotné statky, pro jiné emoce. 49 % dotázaných sní o zahradě či terase, 18 % by si přálo prostor pro odpočinek, například bazén či tělocvična. Pro 12 % představuje snové bydlení místo, kde je člověk šťastný a kde je plno smíchu. 40letá bankéřka Vanda říká: „Mým snem je slyšet své děti smát se celý den v našem domě. Vřelá atmosféra, starožitný nábytek, vysoké stropy, mé oblíbené obrazy na zdech a ranní káva s mým manželem na terase, kde se kocháme pohledem na Prahu.

Průzkum prokázal, že většina Pražanů a lidí ve středních Čechách ráda žije v hlavním městě nebo jeho okolí, ale zároveň si přeje být v blízkosti zeleně, kde je možnost volnočasových aktivit a kde by mohli v klidu odpočívat. Průzkum byl proveden jménem developera rezidenčního projektu Modřanský Háj.

Nový průzkum zabývající se bydlením ukazuje, jak si lidé představují domov svých snů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »