Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


O nemovitostech jinak

Autor: Šimon Finemon | 03.02.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 5 komentářů
O nemovitostech jinak

Někdy se tomu říká efekt bohatství. Vzhledem k inflaci, což není ve skutečnosti vzestup hodnoty aktiv, ale pokles kupní síly měny, si řada lidí myslí, že jsou bohatší, protože hodnota jejich domu zdánlivě stoupá. Jak je to však ve skutečnosti?

Retailový investoři mají spojeno investování do nemovitostí především s pořízením vlastního bydlení. Případně pak s nákupem bytu a jeho pronájmem či investováním do fondu zaměřeného na akcie společností z nemovitostního sektoru či tzv. nemovitostního fondu, který investuje přímo do budov, které pronajímá.

Ať již se jedná o jakýkoli typ investora, celosvětová ekonomická krize na něj nějakým způsobem dopadla. Nicméně pojďme se na tento dopad podívat poněkud z jiného úhlu pohledu.

Většina lidí, které nějakým způsobem zasáhla krize v nemovitostech, jsou ti, kteří spoléhají, že trh s nemovitostmi bude stále stoupat a cena jejich domu se bude zvyšovat. Řada lidí si vypůjčila peníze proti hodnotě svého domu, jinými slovy řečeno si vzala hypotéku. Teď má jejich dům nižší hodnotu, než peníze, které dluží. A to nejenom v USA, jak by se mohlo zdát. Realitou je tento stav i v tuzemsku. Jenže dokud dlužník hypotéku splácí, banka příliš tuto problematiku neřeší.

Lidé nemají nad svými investicemi kontrolu a jsou vydáni na pospas trhu. Mnozí majitelé domů, kteří jsou ještě schopni splácet hypotéku, se trápí tím, že hodnota jejich domu klesla. Sledují, jak hodnota jejich domu po odečtení dluhů a hypoték pomalu mizí. Jakmile ceny bytů klesnou, mají mnozí majitelé domů pocit, že přišli o peníze.

Někdy se tomu říká efekt bohatství. Vzhledem k inflaci, což není ve skutečnosti vzestup hodnoty aktiv, ale pokles kupní síly měny, si řada lidí myslí, že jsou bohatší, protože hodnota jejich domu zdánlivě stoupá.

Efekt bohatství vychází z iluze o čistém jmění. Čisté jmění je hodnota vašeho majetku mínus vaše dluhy. Jakmile hodnota domu stoupne, většina lidí se domnívá, že stouplo i jejich čisté jmění. Čisté jmění je často odhad založený na názorech, nikoli na faktech. Hodnota domu je pouhý odhad. Jeho skutečnou cenu neznáte, dokud se dům neprodá. Tzn., že mnoho lidí klade příliš velký důraz na odhadní hodnotu svého domu, ale až po prodeji se dozví fakta o reálné ceně a reálné hodnotě.

Mnozí lidé si však už bohužel půjčili peníze proti údajné hodnotě svého domu (ručí svým domem), a pak dluží víc, než za kolik mohou dům prodat. Vzestup čistého jmění bývá často způsobený poklesem hodnoty měny. Hodnota domu nestoupá. Jen je ke koupi téhož domu zapotřebí více měny, protože vláda a centrální banka vlévají do systému stále více peněz, aby udržely hospodářství nad vodou a vytvářely příjemnou iluzi prosperity.

Existují dva důvody, proč investoři (do nemovitostí) investují: kapitálový zisk a tok peněz (cash flow).  Kapitálovým ziskem si míní zvýšení hodnoty aktiva. Nicméně toto zvýšení hodnoty může být způsobeno inflací a navíc je založeno na odhadu. Reálnou hodnotu kapitálového zisku (či ztráty) získáme, až investici prodáme. Když někdo např. koupí dům za 17 mil. Kč a doufá, že jej za nějaký čas prodá třeba za 20 mil. Kč, investuje kvůli kapitálovému zisku. Investování kvůli CF je investování kvůli příjmu. Logicky nám pak vyplývá, že investování kvůli CF je méně riskantní než investování kvůli kapitálovému zisku. Jsou samozřejmě i investoři, kteří investují jak kvůli kapitálovým ziskům, tak kvůli toku peněz. Investora investujícího do kapitálového zisku i CF, jako jediné kritérium návratnosti zajímá tok peněz, a to proto, že CF je jedinou návratností, která se dá reálně změřit (tedy pokud máme nějaké aktivum). 

Důvodem proč bankéři často požadují na nemovitost velké splátky, je prostě jen to, že nevěří v odhadovanou hodnotu. Při levnému věru a levných penězích vyletěly ceny za bydlení. Víc kupců (snadná dostupnost úvěru), znamenalo vyšší ceny. Jak ceny stouply, stouply i odhady nemovitostí. Mnozí lidé si brali půjčky na dům na základě nových odhadů. Koupili si pak nová auta, víkendové domy apod.  Pak se v balonu objevila trhlinka, malá dírka zvaná problém s rizikovými hypotékami. A bublina splaskla. V tom spočívá problém s využíváním názorů namísto faktů (CF) jako základu hodnocení. A neplatí to jen v případě nemovitostí, ale týká se to všech typů aktiv. Proto musíme při vyhledávání finančních informací vědět, je-li daná informace fakt nebo názor. Nerozumné jednání v oblasti financí bývá způsobeno mylným zaměňováním názorů za fakta.

Nikdy nepočítejte peníze, když sedíte u stolu. Jestliže někdo řekne: „Můj majetek činí…“ nebo „Můj dům byl oceněn“, tak je jasné, že je to člověk, který počítá své peníze, když ještě sedí u stolu. Důvodem, proč nepočítat peníze, když sedíte u stolu, je to, že dokud jste u stolu, peníze vám nepatří. Jakmile od stolu odejdete, peníze ve vaší kapse jsou vaše peníze a můžete je počítat. Dnes miliony pracujících majících důchodový účet počítají své peníze a sedí přitom u stolu.

Zastáváme však názor, že než začnete investovat, je vhodné se dozvědět o oblasti, do které hodláte investovat co nejvíce.

Anketa

Průměrná úroková sazba hypoték bude letos...

růst. (91)
 
stagnovat. (57)
 
klesat. (31)
 Celkem hlasovalo 179 čtenářů

O nemovitostech jinak >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Včera vyšel pěkný rozhovor Drako | 15.02.2011 14:29
nevědomost kop | 15.02.2011 00:01
Toto je zde v současnosti nejlepší článek ... SROVNANI.INFO | 08.02.2011 16:43
RE: častý případ Drako | 03.02.2011 10:17
častý případ v | 03.02.2011 09:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »