Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obce loni rozprodaly o třetinu více majetku

České obce bez Prahy loni rozprodaly majetek za 15,4 miliard korun, což je o 30 procent více než v roce 2007. Největší objem i nárůst byl zaznamenán u měst, jejichž příjmy z prodeje majetku vzrostly v loňském roce o téměř 40 procent na 7,7 miliardy korun. Příjmy z prodeje majetku u venkovských obcí vzrostly o 23 procent na 4,2 miliardy korun a u statutárních měst o 18 procent na 3,2 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která obcím poskytuje služby ratingu a poradenství v hospodaření.

 

„Překvapením je pro nás především objem kapitálových příjmů u venkovských obcí, který byl o miliardu vyšší než u statutárních měst. Přitom například před třemi lety byl objem kapitálových příjmů venkovských obcí vzhledem ke kapitálovým příjmům měst zhruba dvoutřetinový. Obce v loňském roce nejčastěji rozprodávaly hmotný majetek, tedy například pozemky a budovy. Prodej akcií a majetkových podílů tvořil jen malou část,“ řekl Pavel Finger , člen představenstva společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

V loňském roce rostly i daňové příjmy obcí, které se meziročně zvýšily o přibližně 10 procent na 108,8 miliard korun. U venkovských obcí vzrostly daňové příjmy nejvíce, konkrétně o 18 procent na necelých 28 miliard korun. Daňové příjmy u obcí do 100 obyvatel se dokonce zvýšily o 132 procent a u navazující kategorie od 101 do 200 obyvatel o třetinu. Nejmenší růst vykázala statutární města, u nichž daňové příjmy v loňském roce vzrostly o více než 5 procent na 36,7 miliard korun.

„Rozdílný vývoj daňových příjmů u jednotlivých kategorií obcí v roce 2008 je důsledkem novely rozpočtového určení daní, která vedla k velmi rychlému růstu daňových příjmů nejmenších obcí,“ řekl Jan Cikler , projektový manažer společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Zejména díky nárůstu kapitálových a daňových příjmů dosáhly celkově v loňském roce příjmy obcí 203,2 miliard korun. Výdaje obcí oproti tomu vzrostly jen o necelých 7 procent na 194,7 miliard. Běžné výdaje obcí přitom vzrostly o 7 procent na téměř 140 miliard korun a kapitálové výdaje vzrostly o 6 procent na 54,8 miliard korun. Díky příznivějšímu nárůstu příjmů obce v loňském roce hospodařily s přebytkem 8,5 miliard korun, což je v porovnání s rokem 2007 o 28 procent více.

Díky příznivému vývoji poměru příjmů a výdajů obcí se v roce 2008 zvýšil i objem zůstatků na bankovních účtech, který v loňském roce vzrostl o 17 procent na 48,3 miliard korun. Poprvé od roku 2000, odkdy jsou tato data sledována, převýšil jejich objem celkovou výši obecního dluhu. Ten v roce 2008 vzrostl o 2 procenta na 47,4 miliard korun.

„V porovnání se státním dluhem, který v roce 2008 narostl na téměř 980 miliard korun, je zadluženost obcí stále relativně nízká a navíc stabilní. Deficitní hospodaření státního rozpočtu, jehož podíl na celkových veřejných dluzích dosahuje téměř 92 procent, představuje nebezpečí do budoucna,“ řekl Pavel Finger , člen představenstva společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Hospodaření obcí se oproti státnímu rozpočtu vyvíjí příznivě. Podle analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která hodnotí ekonomickou situací obcí vlastním ratingem, se snižuje podíl obcí s ratingy vyjadřujícími nízké či střední riziko a naopak klesá podíl obcí s ratingy poukazujícími na budoucí problémy.

„Přes pozitivní vývoj je dobré stále zůstat ve střehu. Období hospodářské recese může vést k neočekávanému zpomalení příjmů obcí a tím i k omezení výdajů, což může mít vliv na současné i budoucí investiční projekty. Proto by měly obce při rozhodování o výši dluhu a rozložení splátek využívat maximální množství informací,“ řekl Jan Cikler, projektový manažer společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Například systém Kompas Muni, který společnost CCB – Czech Credit Bureau provozuje, umožňuje obcím zjistit, jak se v podobných situacích zachovaly v minulosti obdobně velké české obce a jak se to projevilo v jejich hospodaření. Obce je přitom možné srovnávat podle různých kritérií v delším časovém horizontu, například podle velikostních kategorií, krajů, druhu jednotlivých výdajů a podobně.

Obce loni rozprodaly o třetinu více majetku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »