Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Objem hypoték je za čtvrt roku vyšší než za prvních 5 let hypotečního financování!

Autor: GOLEM FINANCE | 27.04.2015 18:20 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: hypoteční financování objem hypoték

Rekordně nízké úrokové sazby a výborná dostupnost hypoték v kombinaci s oživením na realitním trhu a rostoucí reálnou ekonomikou pomáhají formovat nebývale silnou vlnu zájmu o úvěrové financování. Banky v březnu sjednaly hypotéky za 16,6 miliard. V porovnání s „pokrizovými“ roky 2009 a 2010 jsou letos banky na dvojnásobku a za čtvrt roku poskytly více hypoték než v letech 1995 až 2000.

HYPOTEČNÍ ÚVĚRY

Průměrná úroková sazba v březnu poskytnutých hypoték klesla na 2,16 %, jak vyplývá z dat serveru hypoindex.cz. Rekordně nízké úrokové sazby a výborná dostupnost hypoték v kombinaci s oživením na realitním trhu a rostoucí reálnou ekonomikou vyvolaly další nebývale silnou vlnu zájmu o úvěrové financování. Tuzemské hypoteční banky jen v průběhu března sjednaly 9496 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 16,630 mld. korun! Oproti únoru došlo k nárůstu objemu o 5 miliard korun (m/m +43 %). V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték povyskočil 21 % a v porovnání s „pokrizovými“ roky 2009 a 2010 jsou letos banky na dvojnásobku.

clipboard0680

Zajímavým vývojem prochází také ukazatel průměrné půjčené částky, který už třetí měsíc v řadě neklesl pod 1,7 milionu korun. Příčinu vidíme především v příznivé ceně hypoték s vyšším poměrem LTV* a rostoucím počtu realizovaných výstaveb rodinných domů, které aktuálně tvoří 17 % všech sjednaných hypoték. 63 % tvoří koupě a 20 % uvádí hypoindex.cz že připadá na ostatní účely. Bohužel z dat nelze vyčíst, o jaké účely se jedná a jak velkou část tvoří refinancování. Tuto oblast však od loňského roku sleduje ČNB a podle této autority podíl recyklovaných hypoték se nyní pohybuje zhruba na 23 %. V korunovém vyjádření to znamená, že banky v březnu sjednaly nové hypotéky v hodnotě 12,8 miliardy Kč a 3,8 mld. Kč připadá na splacení dříve poskytnutých úvěrů. I v tomto měření letošní březen nemá konkurenci. Ani v roce 2007, kdy refinancování tvořilo zhruba 5 % produkce, suma nově sjednaných úvěrů nepřekročila 12 mld. Kč.

clipboard0681

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v březnu nijak výrazně nevybočily z dosavadního trendu. Celková částka sjednaných úvěrů sice oproti předchozímu měsíci vzrostla o 600 mil. Kč, ale v  meziročním srovnání znamená 3,49 miliardy korun pouze šedý průměr. Největší podíl z celkových 3,5 miliard si připsala si jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna – 1,83 mld. Kč, ale její tržní podíl v nově sjednaných úvěrech v tomto měsíci oslabil z 58 % na 52 %. Na její úkor vzrostl podíl Modré pyramidy (0,44 mld. Kč), Buřinky (0,5 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelny (0,15 mld. Kč). Raiffeisen stavební spořitelna v březnu sjednala úvěry za 0,57 miliardy korun, tedy necelých 17 % celkového objemu.

clipboard0682

Opět musíme konstatovat, že stavební spořitelny v současném prostředí těžko nacházejí nástroje, jak konkurovat rekordně levným hypotékám, takže jejich výsledky se pohybují pod dlouhodobým průměrem. Stavební spořitelny však vnímáme jako nepostradatelný stabilizační prvek trhu s úvěry na bydlení a jejich čas opět přijde, až sazby hypoték porostou.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

V součtu za celé první čtvrtletí suma sjednaných hypoték činí 38,5 miliardy korun, což – jak ilustruje následující graf – je s obrovským předstihem nesilnější výsledek za první čtvrtletí v dosavadní historii. Hypotéky se nyní podílejí na celkovém úvěrovém financování plnými 80 %. Stavební spořitelny si oproti loňskému roku o něco polepšily, když za první tři měsíce rozpůjčovaly 9,2 mld. Kč, ale i tak je jejich podíl na celkovém financování nejnižší v dosavadní historii.

clipboard0683

„Na trhu vidíme několik zásadních trendů, které posilují zájem o hypotéky. Kromě rekordně nízkých úrokových sazeb a pozitivního vnímání ekonomické situace je to také rostoucí poptávka po bytech sloužících k dalšímu pronájmu. Klienti do jisté míry vnímají investici do nemovitosti jako formu zajištění na stáří. Hypotéky na koupi a pronájem jsou samozřejmě součástí naší nabídky. Při posuzování záměru je však nutné počítat s tím, že sazby budou v budoucnu opět růst a měsíční splátka hypotéky tím pádem poroste. Pro letošní rok a rok 2016 však zatím předpokládáme stabilní hladinu úrokových sazeb,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

*LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz 

Objem hypoték je za čtvrt roku vyšší než za prvních 5 let hypotečního financování! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (361)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 517 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »