Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Objem hypoték znovu vystoupal ke 14 miliardám

Autor: GOLEM FINANCE | 29.10.2014 09:33 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: Golem Finance objem hypoték

Suma poskytnutých úvěrů na bydlení vyšplhala za uplynulých 9 měsíců na téměř 140 miliard korun, z nichž plné 4/5 připadají na hypotéky. Tento trend potvrdily i zářijové statistiky. Banky v září sjednaly 8302 hypoték v celkové hodnotě 13,8 miliardy korun. Oproti tomu stavební spořitelny svým klientům za stejné období rozpůjčovaly 3,5 miliardy korun.

Levné hypotéky přitahují pozornost

Banky v září sjednaly 8302 hypoték v celkové hodnotě 13,8 miliardy korun*, jak vyplývá z aktuálních statistik portálu hypoindex.cz. Průměrná výše hypotéky tedy opět klesla pod hranici 1,7 milionu korun. V průměru si lidé v září půjčili 1,67 milionu korun, přičemž nejčastějším účelem financování byla koupě nemovitosti (63 %). Výstavba tvoří aktuálně necelou pětinu (18 %).

Trh s hypotékami po srpnovém ochlazení opět roztál. Oproti předchozímu měsíci, který byl z pohledu produkce podprůměrný, suma uzavřených hypoték vzrostla o 2,6 miliardy korun na zmíněných 13,8 miliardy korun. I přes znatelný propad produkce během srpna, celková suma sjednaných hypoték za 3. čtvrtletí činí 39,1 miliardy korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Prvenství drží loňský rok s bezmála 41 miliardami korun.

clipboard0447

Vzhledem k tomu, že loňský rok se vyznačoval vysokou mírou refinancování, hodnotíme stávající obchodní výsledky jako nadprůměrně dobré. V součtu od začátku roku suma sjednaných hypoték již dosahuje 110 miliard korun, což při 23% míře refinancování znamená, že suma nově sjednaných hypoték dosahuje bezmála 85 miliard korun. Loni při odhadované 36% míře refinancování to bylo 73,6 mld. Kč. Následující graf ilustruje sumu sjednaných hypoték v období od ledna do září v letech 2006 – 2014. Vykazované objemy jsou zde však očištěny o vliv refinancování (žlutá část). Z grafu potom vyplývá, že produkce nových hypoték v letošním roce roste meziročně o 15 %.

clipboard0448

Úrokové sazby dál klesají

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dál klesá. Oproti předchozímu měsíci ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX propadl o dalších 11 setin procentního bodu a jeho aktuální hodnota činí 2,54 %. Oproti loňskému září průměrná úroková sazba klesla o bezmála půl procenta (y/y – 0,46 %).

V říjnu očekáváme další pokles indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, neboť řada bank přistoupila k dalšímu snižování úrokových sazeb. Výsledkem bude prolomení hranice 2,5 %. Vzhledem k tomu, že FINCENTRUM HYPOINDEX monitoruje úrokovou sazbu reálně sjednaných hypoték, posun v nabídkových sazbách se v něm projevuje až s časovým zpožděním. V následujícím měsíci očekáváme spíše jeho stagnaci a poté propad pod hladinu 2,5 procenta.

Tři roky v řadě stejný výsledek – 3,5 mld. Kč

Stavební spořitelny v září půjčily svým klientům 3,452 mld. Kč, což je téměř stejný výsledek jako v předchozích dvou letech. Největší tržní podíl v objemu nově sjednávaných úvěrů si dlouhodobě udržuje Českomoravská stavební spořitelna. V září ČMSS rozpůjčovala svým klientům více než 2 miliardy korun. Souboj o druhou příčku tentokrát vyhrála Stavební spořitelna České spořitelny s 0,51 mld. Kč, třetí místo patří Raiffeisen stavební spořitelně s 0,49 mld. Kč. Modrá pyramida rozpůjčovala 0,254 mld. Kč a Wuestenrot stavební spořitelna 0,06 mld. Kč.

clipboard0449

V součtu od začátku roku vede ČMSS s celkovou produkcí na úrovni 17,5 mld. Kč. Na druhém místě je Raiffeisen stavební spořitelna, která za uplynulých devět měsíců půjčila klientům 5,6 miliardy korun. Produkce SSČS činí 4,2 mld. korun, Modré pyramidy 2,4 mld. Kč a skupinu uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna s 0,5 mld. korun.

Na bydlení již banky rozpůjčovaly 140 miliard korun

Za uplynulých 9 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly na bydlení bezmála 140 miliard korun. Loni za stejné období to bylo 149 miliard. Trh je tažen především výkony hypotečních bank, na které připadá více než 4/5 celkové produkce úvěrů na bydlení. Stavební spořitelny se letos potýkají s poklesem poptávky. Celkově očekáváme, že suma sjednaných úvěrů na bydlení v letošním roce vyšplhá k 200 miliardám korun.

clipboard0450

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Objem hypoték znovu vystoupal ke 14 miliardám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »