Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Objem poskytnutých hypoték na 3letém minimu

Banky v letošním lednu poskytly prostřednictvím hypoték a úvěrů ze stavebního spoření 10 miliard korun. Více než polovinu tvoří hypotéky (7 mld. Kč), zbývající 3 miliardy si připsaly stavební spořitelny. Pod 7 miliard objem poskytnutých hypoték klesl naposledy v lednu 2011.

Hypoteční trh

Hypoteční banky v letošní lednu poskytnuly 4225 hypoték v celkovém objemu 6,964 mld. Kč. Průměrná výše úvěru aktuálně činí 1 648 220 Kč, vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz, který dlouhodobě monitoruje počty a objemů reálně sjednaných hypoték. Leden zpravidla patří mezi obchodně nejslabší měsíce roku, jak ostatně naznačuje následující graf, nicméně zmíněných 7 miliard poskytnutých hypoték znamená výrazný pokles jak v meziměsíčním (y/y –49 %), tak meziročním srovnání (y/y –17 %). V lednu 2012 a 2013 hodnota sjednaných úvěrů dosahovala 9,2 resp. 8,4 miliard korun, naposledy hodnota sjednaných hypoték klesla pod 7 miliard v lednu 2011.

Tento meziroční pokles má však docela jednoduché vysvětlení a tím je nový občanský zákoník a změny na katastru nemovitostí, které banky musely implementovat do svých interních procesů a úvěrové dokumentace. V tuto chvíli velká část bank má hlavní integrační vlnu již za sebou a hypotéky začínají znovu aktivně nabízet, takže v únoru očekáváme nárůst sumy sjednaných obchodů zhruba na úroveň loňského roku, tedy 8 – 9 miliard korun. 

golem-hypo-minimum-140224-01

Stejně jako v předchozích letech bude mít letos velký vliv na objemy poskytnutých hypoték refinancování. Podle našeho výpočtového modelu v letošním roce však bude končit fixace zhruba 100 000 hypoték, což je výrazně méně než v loňském roce a tím se zmenší i počet hypoték, které bude možné refinancovat. Díky menšímu refinančnímu potenciálu proto očekáváme pokles podílu refinancování z loňských 36 % na 31 %. Přesná čísla by měla v průběhu letošního roku zveřejnit Česká národní banka, která konečně začala data o refinancování od jednotlivých bank sbírat.

Sazby opět zamíří ke 3 procentům

Průměrná úroková sazba reálně sjednaných hypoték meziměsíčně vzrostla o 2 setiny procentního bodu. Hodnota ukazatele HYPOINDEX aktuálně činí 3,08 %. Tento výkyv směrem nahoru, který jde proti vývoji indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, připisujeme výše zmíněnému utlumení obchodní aktivity bank v úvodu roku.

Vzhledem k tomu, že HYPOIDEX (průměrné reálné úrokové sazby) vykazuje vysokou míru korelace s indexem nabídkových sazeb GOFI, očekáváme, že jeho hodnota v následujících měsících bude postupně klesat. Od začátku února snížení sazeb již avizovala např. UniCredit Bank, LBBW Bank, Komerční banka a Fio bank, což se odrazilo v poklesu indexu průměrných nabídkových sazeb (GOFI 70) o 4 setiny procentního bodu na 3,03 %. K tomu je potřeba počítat s tím, že banky na jaře každoročně přicházejí s celou řadou akcí, které budou dál tlačit na ceny hypoték a výsledkem bude podle našeho názoru přiblížení hlavních indexů (GOFI 70, HYPOINDEX) k minimům dosaženým v loňském květnu.  

golem-hypo-minimum-140224-02

Stavební spořitelny v lednu za 3 miliardy

Stavební spořitelny v lednu půjčily svým klientům 3,01 miliardy korun. Také v případě stavebních spořitelen se jedná o meziroční pokles produkce. Loni ve stejném období suma sjednaných úvěrů byla o 100 milionů vyšší. Nejvyšší tržní podíl si bezpečně drží Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) s 1,81 mld. Kč (60% tržní podíl). Vstup do letošního roku se povedl Raiffeisen stavební spořitelně, která v tomto měsíci poskytla úvěry za 0,75 miliard korun, čímž dosáhla čtvrtinového tržního podílu. Naopak studenější start má za sebou Stavební spořitelna České spořitelny (0,52 mld. Kč; tržní podíl 10 %), Modrá pyramida (0,37 mld. Kč, t.p. = 4 %) a Wuestenrot stavební spořitelna (0,09 mld. Kč, t.p.= 1 %).

Trh financování bydlení

Společně hypoteční banky a stavební spořitelny v letošním lednu sjednaly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 10 mld. Kč. V letošním roce očekáváme mírný pokles objemu poskytnutých hypoték a nepatrný nárůst aktivity stavebních spořitelen. Podle našeho prvotního odhadu, který budeme v průběhu roku korigovat, by letos objem sjednaných hypoték mohl dosáhnout zhruba 150 miliard korun a produkce stavebních spořitelen se díky stabilizaci prostředí přiblíží 50 miliardám korun. V celkovém souhrnu letošní rok představuje potenciál cca 200 miliard korun. V tomto odhadu je započtena také produkce bank neposkytujících svá data MMR ani hypoindexu (mBank, Oberbank, WSPK, Fio banka).     

golem-hypo-minimum-140224-03

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR)

Objem poskytnutých hypoték na 3letém minimu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »