Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Objemy investic ve střední a východní Evropě budou i nadále růst

Nejnovější zpráva společnosti Colliers International ukazuje, že nemovitostní trhy ve střední a východní Evropě i nadále upevňují svou pozici trhů, kam je vhodné investovat s cílem dlouhodobého růstu. Hlavními důvody jsou jak zvýšení objemu investic v celém regionu, tak udržitelný hospodářský rozvoj (komentář Colliers International).

Rok 2013 se ukázal jako velmi zajímavý s několika překvapivými událostmi, a přestože některé trhy zaznamenaly mírný útlum, jiné trhy naopak vykazují známky růstu pro další období.

Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International, řekl: „Očekávali jsme, že v roce 2013 dojde ke zlepšení ekonomické a podnikatelské nálady a jak se zdá, evropská ekonomika se skutečně zotavuje z recese v roce 2012. Zejména ty ekonomiky, které nevykazovaly v letech 2011 a 2012 růst, tedy především region  jihovýchodní Evropy, vykázaly jisté známky oživení.“

V příštích dvou letech se předpokládá globální hospodářský růst, přičemž hlavní zdroje růstu by se měly z Číny přesunout do USA a Velké Británie. Z širšího hlediska bude mít nižší růst v Číně dopad na evropské exportní trhy, zejména na Německo a země takzvané „CE4“, tedy Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Na druhou stranu by to mohlo mít pozitivní vliv na země v jihovýchodní Evropě, které by mohly těžit z růstu nízkých výrobních nákladů přímých zahraničních investic a ze zvýšení cílených investic do nemovitostí.

Očekávali jsme, že investoři se v roce 2013 budou zaměřovat především na nemovitosti na hlavních trzích v Rusku, Polsku, České republice a do určité míry na Slovensku. Během druhé poloviny roku 2013 vzrostl také zájem investorů o sekundární trhy Maďarska, Rumunska, Bulharska, Srbska a Chorvatska ale není pravděpodobné, že by se to promítlo do obchodů ve 2. a 3. čtvrtletí roku 2014.

Celkový objem investic v regionu střední a východní Evropy v roce 2013 dosáhl 11,14 miliardy eur, což je o 26 % více než v roce 2012. Další zvyšování transakčních objemů v roce 2014 je velmi pravděpodobné.

V roce 2009 v důsledku krize výrazně klesly objemy investic, nyní však došlo k zotavení ekonomické situace a objemy investic vzrostly téměř na předkrizovou úroveň. Je více než pravděpodobné, že v roce 2014 bude objem investic i nadále růst, podle nejlepšího scénáře by se dokonce měl přiblížit cyklickému vrcholu z roku 2007, tedy přibližně 16 miliardám eur. Během roku 2016 by pak mělo dojít k jeho výraznému překročení a objem investic do regionu by mohl dosáhnout nového rekordu ve výši 19 miliard eur.

Růst bude tažen investicemi od celé řady investorů, včetně státních investičních fondů (SWF) a dalších tradičních penzijních fondů a pojišťoven, které se v rámci svých stávajících portfolií chtějí více zaměřit na investice do nemovitostí. Na druhé straně škály jsou pak kupující ze soukromého sektoru, u kterých očekáváme, že budou i nadále aktivně vyhledávat příležitosti.

V oblasti střední a východní Evropy se nachází velké množství nevyužitého potenciálu, včetně trhů mimo klíčový region, které mohou být pro investory zajímavé. Pravděpodobně nejlepší pozici mezi sekundárními trhy má Rumunsko, kde se v průběhu roku 2014 dá očekávat rychlé zvýšení investiční aktivity. Ta však nedosáhne zralosti do doby, než se Rumunsku podaří vylepšit efektivitu dluhových nákladů.

Očekáváme, že Česká republika v roce 2014 vykáže dobré transakční výsledky a celému regionu opět budou dominovat velikáni Rusko a Polsko. Nejhorší scénář vývoje situace nastiňuje pokles investičních objemů v první polovině roku 2014 v důsledku obav kupujících nad současným rusko–ukrajinským konfliktem. Zatímco na ukrajinském investičním trhu se celá situace teprve projeví, pokles investiční poptávky směrem do Ruska je možné očekávat již nyní, což by mohlo zmírnit celkové objemy v regionu.

Umírněnější scénář, který reflektuje omezenou nabídku produktu a obavy ohledně transparentnosti a cenové politiky na sekundárních trzích říká, že v průběhu následujících dvou až tří let by mohlo dojít ke zpomalení transakční aktivity v regionu, navzdory zvýšené chuti kupujících. Celkově však v oblasti očekáváme nárůst objemu investic, protože investoři hledají pozitivní výnosy na trzích s pronájmy a perspektivními kapitálovými hodnotami.

Objemy investic ve střední a východní Evropě budou i nadále růst >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »