Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Očima poradce: Jak by měl žádat o hypotéku OSVČ s příjmy z obratu

Autor: Zbyněk Prim | 20.02.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Tagy: příjem z obratu OSVČ Hypotéka
Očima poradce: Jak by měl žádat o hypotéku OSVČ s příjmy z obratu

V dalším díle seriálu Očima poradce, se podíváme na to, když klient na řádcích 37,42 či 45 v daňovém přiznání nemá dostatečně vysoké číslo pro banku, resp. pro výši hypotečního úvěru, který požaduje. Tím pádem se pro banku stává rizikovým z důvodu nedostatku bonity. Jinými slovy, hypoteční úvěr zkrátka nezíská. Ale v takovém případě není třeba věšet hlavu. Máme zde ještě tzv. hypoteční úvěr z obratu.

Co to znamená? Banku výše zmíněné řádky vůbec nezajímají a pro výpočet našeho příjmu použíjí řádek z daňového přiznání označen jako 101 – tedy Příjmy. (je zde slovní klamání, ve skutečnosti jak známo toto nejsou příjmy klienta, ale roční obrat).

A jaká že úskalí zde na podnikatele čekají? Jak vysoký že mám ten můj příjem z obratu a jak jej vypočítám?

Ve většině případů se setkáte s tím, že Vám banka vypočítá Vaší bonitu zhruba takto: Vypočítejme 15 % nebo 20 % z celkových příjmů klienta (řádek 101) a vydělme 12ti.  (proč 15 % nebo 20 %? Protože opět každá banka používá jiný výpočet…)
Tedy máme-li na daném řádku např. 2 000 000,– korun obratu, výpočet je následující:

Např. tedy 15 % ze 2 000 000,– a opět děleno 12ti (měsíci) = 25.000,– čistý příjem klienta

Uvážíme-li podnikatele například s obchodem nákup a prodej, tak obrat může být v milionových částkách ale zisk v řádech statisíců. Toto je typický klient, jenž využije tuto metodu výpočtu.

Inu není to něco za něco? Ale je! Nic není černé ani bílé. Za to, že Vám banka vypočítá příjem z obratu a nikoliv z čistého zisku si vezme tzv. rizikovou přirážku. Taková je jejich politika – když už jsi ušetřil na daních, tak si připlať na sazbě = stejně se ti to vyplatí… Jinými slovy banky tvrdí: kliente, jsi pro nás rizikovější, protože neznáme skutečnou výši tvých příjmů, jen ji odhadujeme. A tak si musíme vzít vyšší procento na tvé úrokové sazbě. Převážně se jedná o úrokovou přirážku ve výši 0,5 – 1% bod na úrokové míře.

A jak by řekl náš oblíbený Horst Fuchs – „A to ještě není všechno!“ Opět si budete muset oběhnout své bankovní domy, aby Vám takto příjem vypočítali. Nikoliv proto, abyste zkoušeli hypoteční bankéře z procent, ale prostě proto, že některé banky mají další restrikce.

V praxi se můžete nejčastěji setkat s následujícími restrikcemi:

  • Maximální akceptovatelná výše příjmů z obratu je 100.000,– CZK / m
  • Maximální akceptovatelná výše příjmů z obratu je 131.000,– CZK / m
  • Maximální akceptovatelná výše příjmů z obratu je bez limitu
  • Maximální hodnotu úvěru vůči hodnotě zastavované nemovitosti Vám poskytneme max. do výše 70%
  • Maximální hodnotu úvěru vůči hodnotě zastavované nemovitosti Vám poskytneme max. do výše 90%
  • Splatnost úvěru může být maximálně 20 let (či nemusí být omezena vůbec)

Jak tedy opět vidno, podnikatel to nemá jednoduché. Skloubit výši procenta z obratu, maximální výši příjmů, maximálního LTV (poměru výše úvěru oproti hodnotě zástavy), délky podnikání nebude zase taková hračka.

Nestihli jste minulé díly? Naleznete je na Hypoindex.cz

Očima poradce: Co banky řeší, než vám poskytnou hypotéku
Očima poradce: OSVČ s daňovým paušálem mají žádost o hypotéku jednodušší

OSVČ – Obrat –  Profesní komora

Banky poslední dobou lehce a po krůčkách objevují bonitní klientelu. Jinými slovy, není OSVČ jako OSVČ. Pokud jste se ve škole dobře učili a dotáhli jste to na některé ze svobodných povolání, resp. povolání, které mají svou profesní komoru, banky si Vás začnou více hýčkat a dokládání příjmů pro Vás bude daleko snaží.

Nyní si řekněme, o jaké profese se jedná. Jsou to zejména:  Lékař, Stomatolog, Veterinář, Notář, Advokát, Farmaceut, Daňový poradce, Auditor, Exekutor, Soudce, Státní zástupce, Soudní znalec a tlumočník, Architekt….

A jak že Vás banky hýčkají?

Výpočtů Vašich příjmů z obratu je několik. Na místo 15 či 20ti procent z řádku 101 Vám banky uznají: 30%, 40% nebo dokonce i 50% z řádku 101.

A dokonce existuje na našem hypotečním rybníčku banka, které stačí pouze jeden (a to poslední výpis z běžného účtu) a čestné prohlášení o Vašich příjmech… tedy žádná daňová přiznání, žádná byrokracie atd. A to prosím Vám poskytne úvěr až do 100% LTV.

Tedy získání úvěru při těchto povoláních se stává skoro hračkou.

V příštím díle se budeme věnovat kategorii podnikatelů, kteří mají dokládání příjmů snad ještě těžší, než-li náš podnikatel. Tedy majitelům společností s ručením omezeným.

Zbyněk Prim

Zbyněk Prim pracuje pro společnost Fincentrum od roku 2006. Před tím rok pracoval v OVB. V Anglii na Cambridge vystudoval angličtinu a obchod a po návratu do České republiky studoval finance a bankovnictví v Kladně. Pak se kamarádem nechal zlákat do finančního poradenství. Zbyněk Prim je ženatý a mezi jeho zájmy patří cestování, sport a dobré jídlo.

V roce 2012 prodal nejvíce hypoték za společnost Fincetrum. Celkem jich bylo 64, a to v hodnotě 170 milionů korun.

Anketa

Co považujete u hypotéky za důležitější?

Úrokovou sazbu a další náklady hypotéky. (26)
 
Kolik přeplatím za dobu splatnosti. (9)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

Očima poradce: Jak by měl žádat o hypotéku OSVČ s příjmy z obratu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: Zbyněk Prim | 25.02.2014 12:17
jiri.s | 21.02.2014 23:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »