Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Očima poradce: Jak by měli jít na hypotéku majitelé firem a s.r.o.

Autor: Zbyněk Prim | 27.02.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: majitel s.r.o. hypoteční úvěr Hypotéka
Očima poradce: Jak by měli jít na hypotéku majitelé firem a s.r.o.

Tentokrát se podíváme na to, jak by měl o hypotéku zažádat majitel firmy. Majitel takovéto společnosti nemá na růžích ustláno. Různá dvojitá zdanění výplat zisku ze své firmy na svůj účet atp. zabraňují klientům snadné prokazování svých příjmů.

A jak na to? Jaké příjmy nám banky uznají?

1)      Standardně vyplácená mzda = jsem tedy si sám sobě zaměstnancem ve svém vlastním s.r.o.
2)      Rozdělený zisk společníka spol. s.r.o.
3)      Pravidelná odměna členů statutárních orgánů právnické osoby
4)      Příjem z obratu společnosti s.r.o.
5)      Provozní zisk společnosti s.r.o.
6)      Provozní ze zisku a odpisů společnosti s.r.o.

Pojďme si zjednodušeně představit jednotlivé možnosti.

Standardně vyplácená mzda

Nehledejme zde žádnou vědu. Zkrátka banka bude chtít vidět potvrzení příjmů a 6 výpisů z běžného účtu, že vám skutečně je vyplácena mzda z firmy na Váš běžný soukromý účet. Zde je rozdíl oproti zaměstnancům, kde jsou zpravidla požadovány 3 výpisy z běžného účtu.

Občas se může vyskytnout požadavek na výpis ze sociálního a zdravotního pojištění, ale to je dnes již skutečně výjimečně.

Rozdělený zisk společníka

Zde banky přistupují již velmi individuálně. V metodických pokynech bank většinou zjistíte, že u této položky mají vepsáno: „individuální přístup“.

V rovině obecné lze říci, že banky tento zisk akceptují. Avšak za předpokladu, že je vyplácen pravidelně! Tedy opakovatelně. Pokud si myslíte, že si 10 let nerozdělíte zisk a pak kvůli tomu, abyste jste získali hypoteční úvěr, si jej jednou vyplatíte, tak to bohužel nejde. Banky koukají na opakovatelnost příjmů. Tedy na pravidelnost. Tedy alespoň 2×. Jinými slovy, zisk si musíte vyplácet opakovaně, minimálně 2×. Poté vám jej banka zdaní a samozřejmě, že výsledek vydělí dvanácti, tedy rozpočítá na měsíce.

Pravidelná odměna členů statutárních orgánů právnické osoby

Ano, je to logické, i toto může být náš příjem. Uvědomme si však, že opět je zde individuální přístup. Nicméně určitě tento příjem musí být prokázán vyplácen na Váš běžný soukromý účet, odměna musí být vyplácena měsíčně, pravidelně a to většinou opět minimálně dobu šesti měsíců. Avšak není vždy pravidlem šesti měsíční lhůta, 3 měsíční lhůta je ale spíše výjimkou, potvrzující pravidlo.

Příjem z obratu s.r.o.

Ano, již některé banky vám uznají do vaší bonity i pouze obrat Vaší společnosti. Abych byl přesnější, jedná se o řádek 1 a 4 z Výkazu zisků a ztrát – tedy řádek Výkony a Tržby. Opět zde máme procentuální koeficient výpočtu. Tedy banka nám bude akceptovat maximálně 15 % z těchto řádků a děleno dvanácti měsíci.

Provozní zisk společnosti s.r.o.

Máme-li naší firmu v černých číslech, tedy vykazujeme-li nějaký zisk, tak nám banka bude tento zisk akceptovat jako náš příjem. 

 Provozní ze zisku a odpisů společnosti s.r.o.

Již delší dobu na trhu existuje banka, která vám kromě provozního zisku (řádek 17 nebo řádek 30) přičte i odpisy (řádek 9 nebo řádek 18) k vašemu příjmu. Tedy ze součtu těchto řádků z Výkazu zisků a ztrát vám vzejde váš roční příjem. Logicky děleno dvanácti. Pro vysvětlenou, vyšší čísla řádků jsou ve Výkazu zisků a ztrát v plném rozsahu a nižší ve zjednodušeném rozsahu.

Pozor na vlastnické struktury a dodatečné podmínky

Bohužel, možná si již mnete ruce: to je skvělý, to mám příjmy dostatečné. Upřímně, jak to tak bývá, opět není náš hypoteční svět tak růžový. Prostě a jednoduše, něco za něco.

Pozorní čtenáři již vědí, že za takovéto služby si banka naúčtuje vyšší úrokové sazby! To by člověk i přenesl přes srdce. Avšak podmínky bank jsou různé v tom smyslu, že je zajímá struktura vlastnictví společnosti. Chci tím říci, že některé bankovní domy vám poskytnout úvěr POUZE tehdy, pokud jste 100% vlastník společnosti. Další Vás přinutí, že všichni společníci ve společnosti by museli žádat s Vámi, aby vám uznali příjmy ze společnosti … (hrozná představa!). A některé bankovní domy skutečně vše řádně počítají dle poměrů vlastnické struktury. A tak Vám opět nezbude, než si okopírovat svá dvě daňová přiznání, rozvahu a výkaz zisků a ztrát a absolvovat denní kolečko po bankovních domech.

Abych nezapomněl, LTV tedy poměru úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti bude u jednotlivých bankovních ústavů také odlišné.  Jak již správně předpokládáte, pohybujeme se zpravidla do 70  %. Nicméně je možné dosáhnout až na 90%, skutečně výjimečně do 100 %. (počítejte však spíše s tou nižší variantou!)

Obecné poučky 

Pokud nemáme standardně dokládané příjmy ze zaměstnání (o co více je zaměstnanec příjmově stabilnější než-li OSVČ, nebo majitel s.r.o.?), nebo nemáme-li základ daně v dostatečné výši, připravme se na určité komplikace při hledání bankovního domu, který vám poskytne hypoteční úvěr. Nejčastější komplikace, které Vás mohou potkat si zrekapitulujme : 

-           Ne vždy se vám podaří dosáhnout do výše 100% LTV, většinou 70–90% LTV
-          Počítejte s vyšší úrokovou mírou u hypotečního úvěru – o cca 0,5 – 1% bod vyšší než při standardním dokládání příjmů
-          Vzhledem k rozdílným metodikám výpočtu, se vám rozhodně vyplatí oslovit více bankovních domů. Stejná čísla v daňovém přiznání znamenají jiné výsledky      v různých bankách (připomeňme si výpočty různých bank při použití či nepoužití paušálu u OSVČ)
-          Banky po vás budou většinou vyžadovat bezdlužnost vůči finančnímu úřadu, někdy i vůči OSSZ. Bezdlužnost si mohou vyžádat i za Vaší společnost, tedy nejen za Vás, jako soukromou osobu ale i vaší společnost
-          Pro propočty vaší bonity budete určitě potřebovat 2daňová přiznání zpětně, výkazy zisků a ztrát, rozvahy vašich společností
-          Na výběr finanční instituce si rozhodně vezměte více času než pokud byste byli zaměstnanci
-          Při nestandardních případech či alternativním dokládání příjmů doporučuji tzv. předschválení úvěru či vyjádření banky o akceptaci vašich příjmů, abyste měli jistotu před podepsáním rezervační / kupní smlouvy

Očima poradce: Jak by měli jít na hypotéku majitelé firem a s.r.o. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Variabilní sazby u hypoték klesají Monika Hrušová | 05.03.2014 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »