Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Odpočet úroků? Pozor na zpětnou platnost!

Autor: Vladimír Zdražil | 25.05.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 7 komentářů
Odpočet úroků? Pozor na zpětnou platnost!

Odpočítáváte úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů? Pozor na pronajímání i části bytu či domu! Přijdete o možnost odpočtu - a to i se zpětnou platností. Ušetřené daně budete muset doplatit...

Uplatňovat úroky z hypotéky poměrným způsobem je jednoduché. Horší je zpětný dopad do daní

Veřejnost řešící svoje bytové potřeby si již zvykla, že za určitých podmínek si může uplatnit úroky z hypotéky, stavebního spoření a podobného úvěru jako odpočet od základu daně. Nepříjemné je, že tyto podmínky jsou poměrně striktní a lidé je často v průběhu úvěrového vztahu přestanou dodržovat. Co se stane, když nemovitost začnete pronajímat a jaký dopad taková změna bude mít na uplatňování odpočtu za minulé roky?

Zákon o daních z příjmů říká, že od základu daně lze odečíst úroky zaplacené ve zdaňovacím období z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéky za předpokladu, že úvěr byl použit na řešení bytových potřeb.

Mezi bytové potřeby řadí zákon o daních z příjmů poměrně široké spektrum případů. Bezpochyby nemá smysl je tady rozepisovat a snad stačí zdůraznit ty nejtypičtější – koupě bytu, rodinného domu, pozemku pro stavbu určenou pro bydlení nebo výstavba, rekonstrukce bytového či rodinného domu. Těch důvodů je v zákoně více, avšak vyjmenoval jsem záměrně jen ty nejdůležitější.

K odpočtu je nutné prokázat, že nemovitost používá k bydlení sám poplatník nebo jeho příbuzní v přímé příbuzenské linii

Samotné splácení úvěru a vlastnictví k předmětné nemovitosti nestačí na nárok k uplatnění odpočtu jako nezdanitelné části daně. Poplatník musí prokázat, že předmětnou nemovitost používá k trvalému bydlení buď přímo on sám anebo jeho příbuzní v přímé příbuzenské linii – rodiče, prarodiče, děti, vnuci. Pokud je tato podmínka splněna, tak není problém.

Všichni poplatníci by si měli dát pozor zejména na důkazní břemeno ohledně využívání nemovitosti jako trvalého bydliště. Nepostupuje se zde z pohledu existence či neexistence trvalého bydliště, nýbrž poplatník musí být schopen prokázat, že nemovitost skutečně užívá jako trvalé bydliště.

Kupříkladu se velmi obtížně se prokazuje trvalé bydlení u bytu v Ostravě, když poplatník je zaměstnán v Praze, kde navíc denně chodí do zaměstnání. To asi žádný úředník finančního úřadu nespolkne. Kromě toho si můžeme být jisti, že medvědí službu nám udělají sousedé, kteří bezpochyby potvrdí, že se v bytě ve skutečnosti nezdržujete.

Daňové odpočty se musí krátit zpětně a musíme podávat dodatečná daňová přiznání

Představme si situaci, kdy poplatník skutečně v bytě nebo rodinném domě bydlí, poctivě splácí hypotéku a vesele si uplatňuje na základě každoročního přehledu zaplacených úroků z hypoteční banky i úroky od základu daně. Proč také ne, když má na to nárok.

Následně ovšem dojde ke změně podmínek, kdy část rodinného domu začne pronajímat a část si vyčlení jako kancelář pro svoji živnost. Zákon o daních z příjmů je na takové případy připraven a konstatuje, že v případě použití nemovitosti k podnikatelským účelům nebo pronájmu je nutné daňový odpočet v poměrné výši krátit. Kupříkladu při využití k pronájmu a podnikání celé poloviny nemovitosti je nutné daňový odpočet zkrátit na polovinu. Na tom není asi nic divného.

Zákon o daních z příjmů neudává žádnou konkrétní metodiku, jak odpočet krátit. Lze doporučit stanovení poměru podle podílu podlahové plochy určené k pronájmu nebo podnikání vůči celé podlahové ploše nemovitosti.

Podstatně horší a asi i překvapivé je ovšem to, že zahájení podnikatelské činnosti nebo pronájmu nebude mít vliv pouze na odpočet v daném zdaňovacím období, ale bude mít dopad i na minulé odpočty v předcházejících daňových přiznáních.

Představme si to celé na příkladu, kdy si poplatník vezme úvěr na rekonstrukci svého rodinného domu. Jde o jednu z mnoha bytových potřeb tolerovaných zákonem o daních z příjmů, a tudíž si od první splátky poplatník uplatňuje odpočet úroků v daňovém přiznání.

Třetí rok po zahájení splácení se rozhodne část rodinného domu používat pro podnikání. Jelikož je znalý daňové problematiky, tak je mu jasná povinnost krátit daňový odpočet. Ale to není vše. Výklad zákona o daních z příjmů je takový, že tak musí poměrným způsobem krátit odpočet po celou dobu užívání nemovitosti.

Jak to má udělat, když na finančním úřadu již má za poslední dva roky podaná daňová přiznání a v nich uskutečněný odpočet? Poplatník je povinen podat dodatečné daňové přiznání a v něm tento poměr zpětně za uplynulé dva roky zohlednit a fakticky dodanit.

Je otázkou, zda se do odpočtů vůbec pouštět. U těch, co nemovitost pronajímají, je to zbytečné

Samotné dodatečné daňové přiznání do určité míry vyvolává pozornost berních úředníků. Nejde sice o nic mimořádného, ale často bývá spojené s daňovou kontrolou. Každý poplatník by si měl v této souvislosti uvědomit, zda má vůbec smysl uplatňovat úroky jako odčitatelnou položku, když předpokládá budoucí pronajmutí nemovitosti.

Vše samozřejmě záleží na okolnostech konkrétního poplatníka, ale ti, kteří nemovitost hned pronajmou, by si měli uvědomit, že jim vyvstane v budoucnu povinnost podávat dodatečné daňové přiznání. Zákon o daních z příjmů zde bohužel působí zpětně, i když to v něm není přímo obsažené.

Anketa

Uplatňujete úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů?

Ano. (598)
 
Ne. (27)
 
Nemám úvěr na bydlení. (73)
 Celkem hlasovalo 698 čtenářů

Odpočet úroků? Pozor na zpětnou platnost! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

RE: RE: RE: RE: překvapivé Honza | 19.06.2009 07:27
RE: 2x mi potvrdili Dita | 17.06.2009 11:42
RE: RE: RE: překvapivé Jirka | 07.06.2009 19:54
2x mi potvrdili Libertad | 29.05.2009 11:38
RE: RE: překvapivé Pavel | 27.05.2009 15:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »