Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Otevřený dopis šéfredaktorovi deníku E15

Autor: | 28.01.2011 12:03 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

Jedná se o reakci na články, které byly dnes deníkem E15 otištěny a které svými účelovými a naprosto zavádějícími formulacemi zásadním způsobem poškodily jméno a dobrou pověst naší společnosti. Pevně věříme, že deník E15 najde dostatek odvahy a naši reakci co nejdříve a v plném rozsahu na svých stránkách zveřejní.

dne 27. 1. 2011 otiskl deník E15 dva články s názvy „Boj na realitním trhu: Ekospol tasí chybná data“ a „Statistika Ekospolu uvádí chybné údaje“. Tyto články obsahují zavádějící a nepřesná tvrzení, která zásadním způsobem poškozují jméno a dobrou pověst společnosti EKOSPOL a.s., která se na českém rezidenčním trhu úspěšně pohybuje již 19 let. Dovolujeme si proto využít našeho práva a na publikované články reagovat.

Ve zmíněných článcích se autorka snaží zpochybnit statistiky o rezidenčním trhu na území Hl. m. Prahy, které společnost EKOSPOL a.s již déle než 3 roky pravidelně zpracovává. Bohužel tak činí za pomoci účelových a neobjektivních vyjádření a s použitím naprosto irelevantních a zavádějících argumentů. Pevně věříme, že výsledný text autorky vyplývá především z jejího nepochopení celkové metodiky, podle které jsou tyto analýzy tvořeny.

Už samotný podtitulek článku „Mezi developery, které smetla krize, Ekospol například mylně zařadil své blízké konkurenty, společnosti Bemett či Canaba“ je na první pohled účelový a naprosto zavádějící, psaný pravděpodobně v touze po senzaci a vlastním zviditelnění. Společnost EKOSPOL a.s. totiž nikdy o žádné konkurenční firmě netvrdila, že byla „smetena krizí“. Jakékoli komentáře na adresu konkurenčních firem jsou podle našeho názoru v přímém rozporu nejen s dobrými mravy, ale především s dlouhodobou obchodní politikou EKOSPOL a.s. Pokud se paní redaktorka přesto domnívá, že vlastní jakékoli důkazy o opaku, pak nechť je předloží a nesnižuje se k podobným komunálním výkřikům na stránkách celostátního média.

Společnost EKOSPOL a.s. ve svém vyjádření o počtu developerských společností pouze upozorňovala na fakt, že mezi roky 2008 a 2010 došlo k významnému úbytku aktivních developerů operujících na území Hl. m. Prahy. O konkrétních společnostech a o tom, zda byly či nebyly „smeteny krizí“, nepadlo nikdy z naší strany ani slovo.

Důležitým prvkem v celé metodice zpracovávání analýz EKOSPOL a.s. je, že analytici sledují pouze ty developerské společnosti, které mají na území hlavního města Prahy alespoň jeden bytový projekt s 50 a více byty. Toto zásadní kritérium je všeobecně známé a EKOSPOL a.s. jej vždy otevřeně deklaruje v každé zveřejněné statistice, v každé tiskové zprávě. Je proto logické, že se v analýzách nemohou objevit developeři, kteří působí v okresech Středočeského kraje Praha-východ či Praha-západ, nebo realizují projekty rodinných domů. Což je přesně případ společností, které jako důkaz nevěrohodnosti našich statistik zmiňuje redaktorka Novotná. Společnost Canaba momentálně realizuje bytový projekt v lokalitě Čestlice – Nupaky (okres Praha – východ) a společnost Bemett v lokalitách Jinočany a Jesenice (okres Praha – západ). Je sice pravdou, že společnost Bemett momentálně ještě doprodává jeden poslední byt ve svých dokončených projektech ve Vinoři a Uhříněvsi, ale v tomto případě se jedná o projekty, které v minulosti samozřejmě v naší databázi figurovaly a vypadly z ní v momentě vyprodání obou projektů (na základě monitoringu internetových ceníků developerů). Fakt, že se poté jeden byt navrátí do prodeje, je možný, nicméně my takový projekt zpět do databáze již nezařazujeme a nemyslíme si, že jeden volný byt v tomto případě celkové statistiky týkající se trhu s tisícovkami bytů jakkoli ovlivní.

Dále bychom se chtěli ohradit proti tvrzení, že veškeré naše analýzy vycházejí z obtížně ověřitelných statistik. Naopak, společnost EKOSPOL a.s. vždy a všude zdůrazňuje, že ve statistikách využívá výhradně veřejně přístupná data, především internetové ceníky jednotlivých developerů, konkrétní citace developerských společností v médiích apod. Naše data si tedy může ověřit opravdu kdokoli, má-li čas a chuť. Je škoda, že paní redaktorka si ve svém jistě nabitém programu tento čas nenašla.

Autorka článku dále upozorňuje na fakt, že jako dva samostatné subjekty v našich statistikách vystupují mateřská a dceřiná firma. Ano, v určitých případech tomu tak je a myslíme si, že je to naprosto správné a objektivní. Redaktorkou zmiňovaný příklad se totiž týká dceřiné společnosti velké developerské firmy, která vystupovala v roce 2008 jako samostatný developer a vlastním jménem realizovala prodej několika developerských projektů. V tomto případě tedy nešlo o typickou projektovou účelově založenou společnost (SPV) jiného developera, ty do našich statistik pochopitelně nezařazujeme. Nás zajímají konkrétní jednotlivé projekty a jejich developeři a to, že některé subjekty mohou být kapitálově propojeny, podle nás neznamená, že tyto subjekty nemohou do naší statistiky vstupovat odděleně. Navíc na celková data o trhu tento fakt nemá vůbec žádný vliv.

Na závěr bychom rádi ocenili snahu a pracovitost redaktorky Novotné. Nemůžeme se ale ubránit zamyšlení nad tím, čím byla její snaha o diskreditaci naší společnosti motivována. Pevně věříme, že jen touhou dostat se pomocí senzačního titulku na první stránku deníku.

Vážený pane šéfredaktore, očekáváme a doufáme, že tato naše reakce bude v plném rozsahu, v co nejkratším čase a na odpovídajícím místě otištěna Vaším deníkem E15.

Jelikož tvorba statistik pražského developerského trhu je činnost poměrně sofistikovaná a komplikovaná, jakákoliv snaha o její jednoduchou interpretaci nutně vede k nepřesnostem a zkreslením. Proto bych, v případě Vašeho zájmu, navrhoval osobní setkání, na kterém bychom mohli všechna úskalí těchto statistik prodiskutovat do mnohem větší hloubky, než je tomu bohužel možné v několika odstavcích článku.

Otevřený dopis šéfredaktorovi deníku E15 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »