Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


OVB Vstřícná banka: Hodnocení je objektivní – odmítáme nátlak a zásahy do hodnocení bank

26.03.2010 15:00 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Dne 24. 3. 2010 přinesla společnost Oberbank AG pobočka Česká republika zprávu, kterou kritizuje projekt hodnocení bank www.vstricnabanka.cz a tiskovou zprávu, která přinesla informace o průběžném, teprve 2 -týdenním hlasování veřejnosti. Účelem zprávy bylo informovat o preferencích lidí, kteří již v projektu aktivně hlasovali.

Oberbank AG pobočka Česká republika zpochybňuje vypovídací hodnotu průběžných výsledků s tím, že hlasoval jen malý počet hlasujících a tudíž, že výsledek není reprezentativní. Výsledek samozřejmě reprezentativní být nemůže a ani se o této věci ve zprávě nijak nezmiňujeme. Banka v této souvislosti uvádí ve své zprávě zcela nepravdivé tvrzení, že se má jednat o výsledky, nikoliv o, námi několikrát zmiňované, průběžné a částečné výsledky hodnocení. Stejně tak se nejedná o „anketu“, ale o „hodnocení“.

Názor veřejnosti, reprezentovaný hlasujícími tak není to samé jako „reprezentativní průzkum veřejnosti prokázal…“. O žádný reprezentativní průzkum se nejednalo a také žádná taková informace není ve zprávě uvedená a to ani v žádné skryté formě. K tomuto nepochopení uvedených pojmů ze strany Oberbank AG pobočka Česká republika uvádím v médiích běžně a standardně uváděné a chápané zástupce veřejnosti či zástupce odborné veřejnosti, které tvoří jeden či několik lidí, nikoliv tisíc odborníků dané profese.

Nižší počet hlasujících je způsoben tím, že projekt běží teprve po dobu 14 dní, každý uživatel, který chce hlasovat, se musí zaregistrovat a uvést údaje o své osobě. Nelze tedy hlasovat anonymně a pod rouškou anonymity účelově hodnotit a zkreslovat tak výsledky hlasování.

Právě tento systém umožnil organizátorovi projektu odhalit účelové hlasování marketingového oddělení Oberbank AG pobočka Česká republika, kteří se snažili svým hlasování změnit pořadí bank a vylepšit tak Oberbank AG pobočka Česká republika její hodnocení. Na kladném hodnocení jejich vlastní banky by nebylo nic zvláštního. Zvláštní je to, že se hodnotitel za Oberbank AG pobočka Česká republika snažil poškodit ostatní banky tím, že jim dal až na výjimky nejnižší známku.  Tuto skutečnost jsme zaznamenali do archívu na screen shot.

V celé naší tiskové zprávě není jediná nepravdivá informace. Ve zprávě není uveden počet hlasujících, protože tuto věc je možné si na stránkách bez problémů zjistit, včetně jmen a komentářů jednotlivých hlasujících. Ve zprávě je navíc uveden odkaz pro přístup na stránky projektu. To, že si mohla dle svého tvrzení Oberbank AG pobočka Česká republika jednoduše prověřit, jak to celé je, je totiž předností celého projektu, který je otevřený, prokazatelný, transparentní, nic neskrývá a každý, kdo o to má zájem, najde sám veškeré důležité informace přímo na stránkách bank. Tato otevřenost zřejmě z nějakého důvodu Oberbank AG pobočka Česká republika nevyhovuje.

Pojem dostatečně reprezentativní vzorek dle Oberbank AG pobočka Česká republika není nikde určen ani definován. Ve zprávě se o žádném reprezentativním vzorku nic neuvádí. Uvádí se pouze to, že se jedná o průběžné, dvoutýdenní výsledky hodnocení. Je zdůrazněno, že se jedná pouze o část hlasování a že konečné výsledky budou zveřejněny v určeném termínu. Bylo by zajímavé sledovat, zda by Oberbank AG pobočka Česká republika stejným způsobem reagovala, kdyby se umístila na předních místech tohoto hodnocení.

Banka navíc nemá žádné oprávnění a pořadatel žádnou povinnost žádat banku o svolení se zařazením do hodnocení. Tato povinnost neexistuje. Není možné, aby výrobce pračky, která propadla v testu kvality či testu spokojenosti zákazníků poukazovala na fakt, že nedal se zařazením svého výrobku do testu souhlas.

Oberbank AG pobočka Česká republika by se měla spíše než takto negativně prezentovat pozitivně a hledat příčiny proč není v očích lidí tak oblíbená jako jiné banky. Důvodem může být nevýraznost této banky, která se, ve srovnání s konkurencí, málo prezentuje. Počet tiskových zpráv a výskyt banky v médiích je oproti jiným bankám minimální. Je ironií, že se takto neadekvátně ozve banka, o které není jinak v médiích slyšet.

Z našeho pohledu se jedná o zřejmý pokus instituce zasahovat do práva veřejnosti na informace a to i informace průběžné, vzniklé na základě předem daných pravidel, informace prokazatelně pravdivé, snadno dohledatelné a ověřitelné.

Zpráva si nedělala ambice být reprezentativní, ale nabídla veřejnosti průběžné výsledky již hodnotících uživatelů, kteří nejsou anonymní, ale zaregistrovaní a identifikovatelní lidé, kteří sdělují své názory na jednotlivé banky a jejich produkty. V této otevřenosti celého projektu, jeho objektivnosti a průkaznosti chceme pokračovat. Zároveň odmítáme jakékoliv další zásahy a nátlak ze strany subjektů, které nejsou spokojeni s tím, jak je vidí bankovní klienti nebo porotci či média.

BANKY MŮŽETE HODNOTIT NA SERVERU: WWW.VSTRICNABANKA.CZ

OVB Vstřícná banka: Hodnocení je objektivní – odmítáme nátlak a zásahy do hodnocení bank >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »