Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pád hypotečních sazeb se zastavil

Autor: GOLEM FINANCE | 02.06.2015 08:42 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: úrokové sazby hypotéky

Nepřerušovaný 17měsíční pokles hypotečních sazeb skončil, jak vyplývá z aktuálních dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Hodnota indexu průměrných nabídkových sazeb v květnu zakotvila na 2,15 %. Přichází obrat ve vývoji úrokových sazeb hypoték a budou hypotéky zdražovat?  

Denně procházíme nabídky všech poskytovatelů hypoték a prostřednictvím indexů GOFI monitorujeme vývoj úrokových sazeb. V tomto měsíci jsme zaznamenali změnu v nastavení úrokových sazeb UniCredit Bank, Oberbank, ČSOB, Hypoteční banky, Expobank a Sberbank. Dostatečný příliv nových obchodů (banky v dubnu sjednaly hypotéky za rekordních 16 mld. Kč) v kombinaci s obratem cen na mezibankovním trhu ubírají bankám motivaci k dalšímu zlevňování.

Hodnota titulního indexu GOFI 70, který napříč všemi bankami měří průměrnou nabídkovou sazbu 70% hypoték* a s vysokou mírnou úspěšnosti predikuje vývoj trhem respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, se tentokrát nezměnila a index zakotvil na 2,15 %. Nepřerušovaný pokles sazeb se tím v letošním květnu po 17 měsících zastavil.

Index GOFI 70 začal souvisle klesat v listopadu 2013 (s přestávkami však sazby klesají již od roku 2009). Tehdy jeho hodnota dosahovala 3,12 %. Loni touto dobou to bylo už 2,80 % a letos jsou hypotéky v průměru o dalších 65 setin procenta úrokově levnější. Zatímco loni měsíční splátka 2 milionové hypotéky s 20 letou splatností vycházela na 10 893 Kč. Nyní při stejných podmínkách a sazbě 2,15 % se splátka snížila o dalších 633 korun a klient měsíčně zaplatí jen 10 260 Kč. 

clipboard0752100procentní hypotéky nezlevňují už od března

Stagnaci sazeb pozorujeme také v dalších sledovaných kategoriích. Průměr hypoték do 85 % LTV* meziměsíčně klesl o pouhé 2 setiny procentního bodu (p.b.) na 2,24 %. Meziročně jsou nyní 85% hypotéky o 73 setin procenta levnější. Hypotéky poskytované na plnou zástavní hodnotu nemovitosti (100 % LTV*) stagnují již od března. Tehdy jejich průměr klesl na 3,36 %. Nyní index stagnuje na 3,34 %. Oproti loňsku jsou nyní 100% hypotéky v průměru o 0,63 p.b. úrokově levnější.

clipboard0753

Floatové hypotéky zůstávají u ledu

Průměr nabídkových sazeb hypoték s plovoucí úrokovou sazbou navázanou na vývoj 1měsíční sazby PRIBOR** v květnu meziměsíčně klesla o 2 setiny procenta na 2,35 %. V porovnání s průměrem fixních sazeb jsou nyní floatové sazby o 0,2 procenta dražší, což rozhodně nebývá obvyklé. Ve vyspělých zemích jsou zpravidla floatové sazby v cenové výhodě. Tento rozdíl se logicky negativně odráží v prodejích a floatové hypotéky nyní u nás tvoří jednotky procent celkového počtu sjednaných hypoték.

clipboard0754

Nabídkové vs. reálné sazby hypoték

Index GOFI 70 s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, který měří průměrnou úrokovou sazbu všech poskytnutých hypoték. Mezi daty je však časové zpoždění, které je odvislé od doby mezi akvizicí a poskytnutím hypotéky. V květnu tedy očekáváme, že průměrná sazba sjednaných hypoték bude ještě mírně klesat, ale v následujícím měsíci se i zde projeví stagnace nabídkových sazeb. Jak v případě indexů GOFI, tak FINCENTRUM HYPOINDEXU se však jedná o úrokové průměry. V individuálních případech a při výběru vhodné banky lze získat hypotéku s úrokem hluboko pod 2 procenty.   

Tip: Aktuální srovnání nabídkových úrokových sazeb hypoték naleznete v přehledu Nejlepších sazeb hypoték 

Co udělá se sazbami léto?

clipboard0755

Nárůst ceny zdrojů vytváří tlak na růst úrokových sazeb hypoték. Hypoteční trh je však vysoce konkurenční a vzájemné soupeření bank drží sazby dole. V červnu, ba ani v následujících letních měsících, však neočekáváme zásadní obrat a nárůst cen. Žádná z bank nebude mít chuť ani odvahu oznámit navýšení úrokových sazeb (výjimkou mohou být fixace na 10 a více let). K cenovým změnám bude docházet spíše v rovině akčních nabídek. Část bank bude sazby držet, skupina menších bank bude chtít využít stávající rekordně silné poptávky k posílení své tržní pozice a prostřednictvím kampaní a nízkých sazeb budou lákat nové klienty. Rozdíly mezi jednotlivými bankami tak narostou a to nejen v ceně.

„Získat nové žádosti je však jedna věc a druhá je schopnost banky žádosti včas a kvalitně zpracovat. Zde se však obáváme, že některé banky mohou narazit na své procesní kapacity a může docházet k prodlužování doby vyřízení hypotéky. Z dlouhodobého pohledu lze stávající situaci označit za milník ve vývoji úrokových sazeb, ale rozhodně je brzy hovořit o obratu,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Poznámky

*hypoteční úvěry, jejichž výše nepřesahuje 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) 

** PRIBOR – pražská mezibankovní nabídková sazba (Prague Interbank Offered Rate)  

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, www.patria.cz

Pád hypotečních sazeb se zastavil >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »