Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


PANEL... aby panelové domy nespadly

Autor: Petr Zámečník | 26.09.2008 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 1 komentář
PANEL... aby panelové domy nespadly

Panelová sídliště věnčí periferie naprosté většiny českých měst. Mnohdy se zahlodávají i hluboko do jejich center. A životnost panelových domů pomalu končí. Lze prodloužit ale rekonstrukcí - a tu pomůže zaplatit stát v programu PANEL. A jsou i další dotace.

Není panelový dům jako panelový dům. Některým k rozpadnutí stačí málo... a jiné jsou opravené. Bydlet v zrekonstruovaném panelovém domě je mnohdy příjemnější než v novostavbě. Umakartové jádro lze vyměnit za kvalitní koupelnu, hluk sousedů lze ztišit použitím vhodné zvukové izolace a zateplením se sníží i energetická náročnost domu. Jen na to mít peníze...

Rozlehlá panelová sídliště se rozhodl pomoci zpříjemnit i stát. Vytvořil proto několik programů, které již řadu let pomáhají financovat opravy a rekonstrukce panelových domů.

PANEL

V rámci programu PANEL lze získat dotaci k úroků úvěru nebo levnou záruku. Zatímco dotace úroků je snadno představitelná, k čemu slouží záruka se družstevníci a majitelé domů dozvídají zpravidla až v okamžiku, kdy ji potřebují. K čemu záruky slouží?

Hlavním cílem záruky v programu PANEL je umožnit přístup vlastníkům panelových domů k bankovním úvěrům. Poskytnutím záruky přebírá ČMZRB, která je vydává, část rizika poskytovatele úvěru a zvyšuje tím bonitu žadatele o úvěr. Tím jednak zvyšuje šanci na získání úvěru a v druhé řadě snižuje výslednou úrokovou sazbu.

Úroková dotace

V rámci programu PANEL lze zažádat o dotaci úroků. Maximální výše dotace je v letošním roce 2 procentní body, v minulých letech s vyššími úrokovými sazbami dosahovala až ke 4 procentním bodům.

Výše dotace se počítá jako rozdíl aktuální splátky úvěru a splátky úvěru s úrokovou sazbou nižší o 2 procentní body. Kupříkladu u milionové hypotéky se splatností 15 let (maximální doba, na níž se dotace poskytuje) s úrokovou sazbou 5,82 % činí splátka 8 342 Kč měsíčně a dotace 1 035 Kč.

Maximální výše dotace se počítá z rozlohy bytů v panelovém domě - dotovaná část úvěru nesmí přesáhnout 5 500 Kč/m2 podlahové plochy bytů. Je-li úvěr vyšší, dotace se počítá jen z části úvěru.

Úrokovou dotaci vyplácí Státní fond rozvoje bydlení.

Záruky

Získat záruku v rámci programu PANEL je poměrně levné - záruku ve výši 80 % jistiny úvěru pořídíte za 0,3 % z výše záruky. To se týká získání záruk pro čerpání úvěrů u bank, které mají s ČMZRB uzavřenu smlouvu „o podmínkách poskytování záruk zjednodušeným způsobem“. V opačném případě žadatel zaplatí 0,4 % p. a. z hodnoty záruky (to odpovídá slevě ve výši 1,8 % p. a. oproti běžným „záručním“ podmínkám).

Banky spolupracující na realizaci programu PANEL

 

  P-záruka PANEL

  M-záruka PANEL

Dotace na úhradu úroků

  Česká spořitelna

 ANO

 ANO

 ANO

  Českomoravská stavební spořitelna

 ANO

NE

 ANO

  Československá obchodní banka

 ANO

 NE

 ANO

  GE Money Bank 

 ANO

 NE

 ANO

  Hypoteční banka 

 ANO

 NE

 ANO

  Komerční banka 

 ANO

 ANO

 ANO

  Raiffeisenbank 

 ANO

 NE

 ANO

  Raiffeisen stavební spořitelna 

 ANO

 NE

 ANO

  Oberbank AG - pobočka Česká republika 

 ANO

 NE

 ANO

  Stavební spořitelna České spořitelny 

 ANO

 NE

 ANO

  Volksbank

 ANO

 NE

 ANO

  Modrá pyramida stavební spořitelna 

 ANO

 NE

 ANO

  Waldviertler Sparkasse von 1842 

 ANO

 ANO

 ANO

  Wüstenrot stavební spořitelna

 ANO

ANO

 ANO

  Wüstenrot hypoteční banka

 ANO

 NE

 ANO

Zdroj: ČMZRB

Maximální výše úvěru, na který lze záruku získat, je stanovena na 10 mil. Kč.

V letošním roce záruky zřejmě zatím příliš čerpány nebyly, neboť ČMZRB na svých stránkách uvádí volné kapacity ve výši ještě 40,97 %.

Dotace na opravy

Dotacemi na opravy bylo hrazeno 40 % skutečně vynaložených nákladů na opravu panelového domu. Jediným limitujícím faktorem byla maximální výše dotace 55 tis. Kč/byt v domě.

Minulý čas je na místě. Ke dni 26.9.2007 byly podány žádosti přesahující rozpočtované finanční prostředky, proto je Státní fond rozboje bydlení nucen zastavit příjem žádostí o podporu podle nařízení vlády č. 63/2007 Sb. dnem 27.9.2007. Žádosti doručené Fondu po tomto datu budou žadatelům vráceny,“ upozorňuje krátká zpráva na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení... dotace je stále platná, ale nejsou peníze. A tak ani v letošním roce žádosti nejsou přijímány. Vzhledem k probíhajícím škrtům v rozpočtu nelze očekávat změnu ani v příštím roce.

Další dotační možnosti pro panelové domy

Poohlédnout se lze i po dalších dotačních možnostech pro rekonstrukci a opravy panelových domů. Jednou z adres může být Evropská unie a její fondy. Vyplatí se také sledovat dotace a programy vypisované obecními a městskými úřady, neboť i jejich zájmem je zlepšení životních podmínek obyvatel na jejich území - a dotace na renovaci panelových domů jsou jednou z možností.

Podělte se o vaše zkušenosti s čerpáním dotací v diskusi.

Anketa

Máte zkušenosti s čerpáním státních dotací?

Ano, dobré. (10)
 
Ano, špatné. (12)
 
Ne. (76)
 Celkem hlasovalo 98 čtenářů

PANEL... aby panelové domy nespadly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů