Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Peníze ze "stavebka" už jen na bydlení?

Autor: Luboš Svačina | 06.08.2010 00:21 | Kategorie: Stavební spoření | 5 komentářů
Peníze ze "stavebka" už jen na bydlení?

Jen co spořitelny "rozdýchaly" informaci o záměru vlády snížit výši státního příspěvku stavebního spoření na polovinu, přichází na řadu další těžký úder. Vláda ve svém programovém prohlášení uvádí, že bude usilovat o zúžení účelovosti využití naspořených prostředků na stavebním spoření. Pokud by vládní návrh prošel, naspořené prostředky by bylo možné do budoucna použít jen na účely související s bydlením. Co na to stavební spořitelny?

Nová česká vláda vstoupila do svého úřadu s plánem rozsáhlých úspor, což bude znamenat celou řadu nepopulárních opatření. Jedním z nich, které vláda prezentovala před několika týdny - a dlouhé měsíce před tím viselo ve vzduchu - je snížení příspěvku ke stavebnímu spoření (včetně starých smluv) na polovinu.

Vláda se rozhodovala mezi různými variantami, jak omezení podpory realizovat, nakonec zvítězilo řešení v podobě 50% zdanění státních příspěvků u všech smluv včetně i těch běžících. Novinkou je také navrhované zrušení dosud platného daňového osvobození výnosů ze stavebního spoření. Všechna tato opatření, pokud zdárně projdou legislativním procesem, by měla začít platit od 1. ledna 2012.

Více k tématu plánovaných změn v systému stavebního spoření:
Zvládnou stavební spořitelny problémy s likviditou?
Co přinese snížení státní podpory stavebního spoření?
Šalamounské snížení příspěvku stavebního spoření: Zdaníme ho!

Stavební spořitelny plánovaná úsporná opatření, která by měla státní kase ušetřit zhruba 7 miliard ročně, ostře napadly jako protizákonná a s největší pravděpodobností se budou snažit prosazení těchto návrhů zamezit, nebo jejich razanci alespoň zmírnit. Pokles státního příspěvku by pravděpodobně vyvolal odliv části klientů, zejména těch se smlouvami po vázací lhůtě, což by pro stavební spořitelny znamenalo vysychání zdrojů pro úvěrové financování úvěrů, jak naznačuje následující tabulka.

Tabulka 1: Kolik procent z vkladů stavební spořitelny půjčily svým klientům

  Vklady mld. Kč Poměr vklady/úvěry
Stavební spořitelna České spořitelny 95 49,2%
Českomoravská stavební spořitelna 125,4 82,3%
Modrá pyramida 65 69,7%
Raiffeisen stavební spořitelna 76 48,3%
Wüstenrot stavební spořitelna 33,2 83,5%
Zdroj: AČSS, ČNB

Spořitelny řeší, jak zabránit případnému odlivu klientů

Spořitelny s ohledem na navrhované změny již nyní začínají přemýšlet nad novou strategií, jak, v případě schválení snížení státního příspěvku, stavební spoření zatraktivnit. Inspirací jim může být slovenský systém stavebního spoření, kde rovněž v minulosti stát omezil prostředky na příspěvky ke stavebnímu spoření.

„I přesto, že změny ve výši státního příspěvku se na Slovensku neobešly bez skřípění zubů jak klientů, tak stavebních spořitelen, stavební spoření zde funguje i nadále a u klientů se těší stále vysoké oblibě,“ říká Erika Kuhnová, šéfredaktorka magazínu Moj Dom. „Stavební spořitelny si nemohly dovolit, aby se stavební spoření stalo v porovnání s hypotékami výrazně méně výhodné. Takže se musely vynasnažit, aby klienty dokázaly oslovit jinak než výší státní podpory. A myslím, že se jim to podařilo,“ dodává Kuhnová.

Vyšší úročení vkladů, akce na snižování či odpouštění vstupních poplatků a zpomalení (zpřísnění) poskytování úvěrů apod., toto jsou jen první z řady návrhů a plánů stavebních spořitelen, jak si přízeň klientů udržet a dopady plánovaných vládních opatření zmírnit. "Samozřejmě s těmi avizovanými změnami pracujeme. Máme přirpavené strategie a postupy. Pokud se celý systém destabilizuje kvůli menšímu přílivu zdrojů, pak počítáme s větší razancí úrokových opatření. Mohly by se tedy zvyšovat sazby na vkladech nebo snižovat poplatky. Těch variant je spousta. Jde o to, aby to bylo výhodné pro klienta," citovaly v úvodu týdne Jiřího Plíška, ředitele Stavební spořitelny České spořitelny, Hospodářské noviny.

Peníze ze "stavebka" pouze na bydlení

Jak se zdá, návrh na snížení státní podpory, resp. její 50 % zdanění, stavební spořitelny „rozdýchaly“ a začaly se na tuto případnou změnu připravovat. Nicméně plány vlády jdou v reformě systému stavebního spoření ještě hlouběji. V čerstvě zveřejněném programovém prohlášení zmínila svůj cíl: "U nových smluv bude omezeno použití finančních prostředků výhradně na účely bydlení."

Svůj návrh vláda opírá o jednoduchou myšlenku: Pokud stát přispívá do systému stavebního spoření, jako jednoho z nástrojů na podporu bydlení, tak by tyto prostředky měly primárně sloužit na financování potřeb souvisejících s bydlením. Systém stavebního spoření je však postaven na principu kolektivního spoření a půjčování, a zúžení účelovosti naspořených prostředků by určitě znamenalo další odliv klientů - střadatelů, a tím pádem i zdražení úvěrů, což se stavebním spořitelnám pochopitelně nelíbí. 

Stavební spořitelny jsou zásadně proti

„Zatímco snižování státní podpory vyvolá určitý pokles zájmu o stavební spoření, tak princip, aby naspořené prostředky ze stavebního spoření bylo možné do budoucna použít jen na účely bydlení, je na základě praktické zkušenosti na Slovensku likvidačním opatřením systému,“ komentuje vládní návrhy Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Ke kritice návrhu se přidává také Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy: "Tento návrh zcela popírá základní princip stavebního spoření. Tato podmínka by zásadně ohrozila funkčnost systému stavebního spoření, který je (ve všech zemích kde existuje), založen na tom, že klienti spoří a tím jsou vytvářeny zdroje pro poskytování úvěrů na bydlení. Krize prověřila systémy financování bydlení a dala jasnou odpověď. Zatímco za rok 2009 u stavebních spořitelen meziročně poklesl objem poskytnutých úvěrů o 10,9 %, hypoteční banky poskytly o 42,3 % peněz méně," a dodává " Stavební spoření je nezastupitelným pilířem financování bydlení v ČR. Bez něj by se přísun peněz do bytového fondu omezil mnohem výrazněji."

Zbývající stavební spořitelny se nechtějí k navrhovaným změnám zatím příliš vyjadřovat, jelikož se podle jejich názoru jedná o hrubý náčrt toho, co chce vláda prosazovat a zatím není vůbec jisté, v jaké podobě bude tento záměr realizovaván.

"Koaliční partneři formulovali své záměry v oblasti stavebního spoření v rámci snižování státního rozpočtu již v květnu letošního roku v koaliční dohodě. Programové prohlášení vlády v oblasti stavebního spoření potvrzuje, že je hodlají realizovat. Stále jde však jen o návrhy. Zda a v jaké podobě budou legislativně schváleny, protože to bude pro nás stěžejní, nelze s jistotou říci. Je tedy třeba vyčkat, na druhou stranu je také třeba se připravit na nejrůznější varianty dopadů těchto opatření a hledat řešení,"
zní vyjádření Stavební spořitelny ČS.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Peníze ze "stavebka" už jen na bydlení? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »