EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

22. 11. 2012

0 komentářů

Subjekty:
FINEP HOLDING

Pět procent českých domácností nemá teplou vodu, vanu nebo sprchový kout

 


 

Podle zjištění společnosti FINEP jsme na tom v České republice s dostupností teplé vody, vany nebo sprchovým koutem na průměrné úrovni v porovnání s ostatními členskými státy Evropské unie. „Z porovnání je patrný dopad omezenější technologické dostupnosti bytového fondu v zemích bývalého Sovětského svazu. V západních státech je dostupnost téměř stoprocentní,“ říká k výsledkům průzkumu generální ředitel FINEP Tomáš Pardubický.

Při srovnání vybavenosti vanou nebo sprchovým koutem se Česká republika nachází někde ve středu uvedených zemí. Země bývalého socialistického bloku zaostávají z hlediska tohoto ukazatele za ostatními uvedenými zeměmi s výjimkou Portugalska a Irska. Z hlediska podílu bytů vybavených tekoucí teplou vodou jsou země bývalého socialistického bloku opět na chvostu tabulky (po seřazení dle hodnoty ukazatele sestupně), nicméně Česká republika (podobně jako Maďarsko a Slovensko) nijak výrazně nezaostávala za ostatními vyspělými zeměmi. Nízký podíl bytů s tekoucí teplou vodou vykazovaly byty zejména v Estonsku, v Litvě, v Lotyšsku a v Rumunsku. Naopak nejlépe jsou na tom v Rakousku, v Itálii a ve Finsku.

Podíl bytů s centrálním vytápěním je v zemích střední a východní Evropy v porovnání s ostatními zeměmi relativně vysoký (snad s výjimkou Lotyšska, Estonska, Maďarska a Rumunska). Hůře jsou na tom z hlediska sledovaného ukazatele logicky země jižní Evropy (Kypr, Portugalsko, Malta, Řecko, Španělsko), ale i Irsko či Lucembursko.

Podle Tomáše Pardubického se trend v České republice v posledních letech mírně posouvá. „Bytový fond v České republice se omlazuje. Sice výstavbu nových bytů ovlivnila hospodářská krize, nicméně stále jde o jednu z nejlepších investic a obyvatelé České republiky ji využívají,“ upřesňuje Tomáš Pardubický. V letošním roce se například postavilo 0,5 procent nových bytů z celkového počtu bytů v bytovém fondu celé České republiky. „Situace se bude postupně zlepšovat. Motivace lidí ke koupi nového bydlení v dalších letech poroste. Nečekáme výrazný nárůst, ale stabilní růst,“ uzavírá Pardubický.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Berlín vs. Praha. Pomohlo by našemu realitnímu trhu zmražení nájmů?

Cena nájmů v České republice stále roste. Jen za šest měsíců průměrné nájemné v Praze vzrostlo skoro o 1 200 korun a zdá se, že lidé za nájem zaplatí ještě o něco víc. Podle Českého statistického úřadu v České republice meziročně vzrostla cena nájemného o čtyři procenta.

Text: Monika Lukešová

19. 08. 2019

Bytový dům - panelák - balkony - obecní byty

Obecní byty? Prostor pro korupci a spekulace

Někteří politici jsou stále přesvědčeni, že obce by měly mít svůj vlastní bytový fond k zajištění útočiště pro lidi v nouzi. Nepochybně to chtějí s čistými úmysly. Mnohé kauzy ale ukazují, že obecní byty vytváří obrovský prostor pro korupci a spekulace.

Text: Petr Zámečník

22. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *