Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Petr Stuchlík: Na jaře budou hypotéky dražší

Petr Stuchlík: Na jaře budou hypotéky dražší

„Jsem hrdý na to, že Fincentrum Hypoindex používá ve svých zprávách i Česká národní banka,“ říká Petr Stuchlík, generální ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum, podle něhož hypotéky do jara zdraží a stavební spoření je za zenitem. A jak dokáží finanční poradci hypotéku zlevnit?

Téměř každý touží po novém bydlení nebo si chce přinejmenším vylepšit své stávající. Jaké jsou na podzim 2013 v tomto oboru novinky?

Financování bydlení prochází ve druhé polovině letošního roku zajímavým vývojem, stále lze získat mimořádné podmínky, ale také mnoho ztratit.

V čem konkrétně?

Například ještě můžete získat hypotéku za mimořádně nízké sazby. Jak však vidíme z vývoje ukazatele Fincentrum Hypoindex, doba nízkých sazeb končí a začínají pomalu růst.

S hypotékou tedy nemám čekat až na jaro?

Jsem si jist, že na jaře budou hypotéky dražší. Pokud máte vyhlédnutou nemovitost a vše dobře rozmyšleno, nečekejte. Na druhou stranu: nárůst sazeb neočekávám dramatický, proto nemá smysl se za každou cenu ukvapovat.

Co když mám hypotéku, u níž mi končí fixace? Vyplatí se přejít k jiné bance?

Určitě se vyplatí se stávající bankou minimálně vyjednávat. Když to nikam nepovede, můžete jít jinam. Stále bohužel vidím mnoho klientů, kteří jen pasivně přijmou to, co jim jejich banka naservíruje.

Pozor! Nové sazby se obvykle vyjednávají pod časovým tlakem. Dobrý finanční poradce při něm dokáže klientovi ušetřit nejen mnoho peněz, ale i starostí.

Patří finanční poradci Fincentra mezi ty dobré?

Patří mezi ty nejlepší. Ne. Jsou nejlepší! Takové prohlášení může na první pohled znít příliš sebevědomě, samozřejmě. Ale objektivně poradci Fincentra pomohou každý měsíc stovkám českých rodin získat nebo vylepšit nové bydlení a zájem o jejich služby roste už desátým rokem.

Není divu, Fincentrum podrobně analyzuje trh bydlení od roku 2003. Jsem hrdý na to, že Fincentrum Hypoindex používá ve svých zprávách i Česká národní banka. Nakonec, populární články analytiků Fincentra k tématu si může každý zdarma přečíst na <a>www.hypoindex.cz.

Mám stavební spoření a chci je při koupi bytu také použít. Jak je mám zkombinovat s hypotékou? Lze to vůbec?

Ano, obvykle to lze. Takové případy by měl vždy posoudit finanční poradce, protože jsou velmi rozdílné dle konkrétních typů smluv a požadavků klienta. Univerzální rada neexistuje.

V poslední době to navíc komplikuje nesmlouvavý přístup některých stavebních spořitelen. Bezohledně klientům komplikují cestu k levnějšímu financování. Opravdovým predátorem je Liška, v televizní reklamě tak milá, která klientům umožňuje levnější refinancování hypotékou jen ve výjimečných případech.

Má stavební spoření v dnešní době ještě vůbec smysl?

Máte pravdu, že jde o produkt za zenitem. Stavební spoření již dávno není tak zajímavé jako dříve, nemá však smysl je paušálně odsuzovat.

Takže stavební spoření úplně nezavrhujete?

To by bylo hloupé. Otázka stojí jinak.

Jak?

K čemu jsou mi peníze, které bez užitku leží ve stavební spořitelně? Lidé by měli přemýšlet, jak lépe naložit se svými penězi. Mnohdy celý život spoří, obětují se… ale z jejich úspor dnes žije někdo jiný.

Běžný člověk má peníze jen tak na účtu, protože neví, jak by jeho peníze mohly lépe vydělávat. 

Ano, máte pravdu. To je právě role dobrých finančních poradců, kteří klientovi mohou poradit ve všech ohledech jeho financí. Ať už potřebuje peníze na bydlení nebo má volné finanční prostředky.

Spousta Čechů má bohužel s tak zvanými finančními poradci špatné zkušenosti

Bohužel právem. Víte, v naší zemi s tak zvaným finančním poradenstvím začínaly prodejní firmy z Německa, které své tzv. poradce hledají už na středních školách. Domnívám se, že jméno oboru v minulosti zkazila zejména OVB. Ta dnes na svém domácím trhu v Německu patří mezi okrajové poradenské firmy právě kvůli svému přístupu.

Jenže chyba je – a nerad to říkám – i na straně klienta.

Klienta?

Ano. Nechali byste si poradit od chlapce, který sotva dokončil gymnázium? Co může vědět o životě, co může vědět o penězích a vašich potřebách? Velmi málo.

Jak tedy poznat dobrého a špatného finančního poradce?

Podezřelé je, pokud vám už při prvním setkání nabízí konkrétní finanční produkt. Finanční poradci Fincentra by měli vždy s klientem absolvovat několik setkání před návrhem konkrétního finančního plánu.

Podezřelé také je, pokud „poradce“ hodně mluví a málo naslouchá. Pokud je mu hned jasné, co potřebujete. Nebojte se ptát na zkušenosti poradce, dejte na svůj pocit a hlavně na zdravý selský rozum.

Nechte si vše dobře vysvětlit, podepisujte, až když je vám vše jasné.

Důležitá je také firma, která zajišťuje poradci zázemí, jeho vzdělávání, kontroluje jeho kvalitu. Za poradce Fincentra mohu dát ruku do ohně. V Česku existují i další seriozní poradenské firmy. To je důležité vodítko. Historie, zázemí, dobré jméno. Vždy však nejvíce záleží na konkrétním poradci, na vašem pocitu z něj a dlouhodobé spolupráci.

Jak tedy jednoduše poznat poradce od prodejce?

Poradce se vám věnuje dlouhodobě, dobrý poradce celý život. Prodejce vám za každou cenu vnucuje nějaký produkt.

Jak obtížné je dnes sehnat schopné uchazeče o práci finančního poradce?

Je to skutečně náročné, neboť rozjezd kariéry ve finančním poradenství není vůbec snadný. Ve Fincentru máme komplexní systém školení, který zaručuje, že se ke klientovi dostane jen absolutně připravený finanční poradce. Pro nováčka v oboru to znamená řadu hodin školení a tréninku ještě před tím, než začne řešit první požadavky klientů. Finanční poradce dnes musí znát nejen finanční produkty, ale i legislativu, trendy, makroekonomické zákonitosti.

Je na tuzemském trhu prostor pro vznik nových subjektů – finančních poradenských firem?

Prostor je vždy, i když je dnes český trh finančního poradenství rozvinutý a není to snadné. Když začalo Fincentrum v roce 2003 s budováním poradenské sítě, zdál se být trh také saturovaný. Dokázali jsme však trh změnit. Oslovili jsme zkušené finanční poradce, pro které nebylo kvalitní finanční poradenství pouhým klišé, a získali jsme tak silnou konkurenční výhodu. I po deseti letech máme dobrým poradcům co nabídnout a svým růstem výrazně překonáváme konkurenci.

Opravdu? Většině poradenských firem se letos příliš nedaří…

Jenže Fincentrum vždy bylo výjimečné, nejsme „většina“. Jsem pyšný na své kolegy, díky nimž i letos Fincentrum roste o 25 % oproti minulému roku. Na rozdíl od všech ostatních velkých konkurentů, kteří ztrácejí.

Blahopřeji! Zakončeme tento vážný rozhovor jinak. Povídáme si spolu na letišti v Letňanech v Praze. Jak se dá skloubit vedení velké poradenské firmy a létání?

Vlastně docela dobře. V roce 2007 jsem zakládal Fincentrum Slovensko a letecké zkušenosti sbíral právě na trasách na východ. Jenže… Cessna 172SP je sice skvělý školní letoun, ale přeci jen trochu pomalý a omezený počasím. Po třech letech aktivního létání jsem si tedy dal pauzu. Minulý rok jsem se k létání vrátil a zvolil Cirrus SR22T. Krásný a rychlý stroj s nejmodernější avionikou.

Létání vyžaduje absolutní koncentraci, spoustu znalostí, respektování mnoha pravidel a pevné nervy. Jako finance.

Děkuji za rozhovor.

Článek vyšel v příloze Moje peníze deníku E15.
 

Anketa

Zdraží hypotéky do jara 2014?

Ano. (68)
 
Ne. (67)
 
Nechám se překvapit. (10)
 Celkem hlasovalo 145 čtenářů

Petr Stuchlík: Na jaře budou hypotéky dražší >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Fincentrum

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »