Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


PF 2012 aneb Co nás čeká a nemine

Autor: Petr Zámečník | 01.01.2012 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
PF 2012 aneb Co nás čeká a nemine

Odbíjení hodin za doprovodu ohňostrojů a odletujících zátek od sektu oznámilo příchod roku 2012. A s novým rokem nabývá účinnosti plejáda zákonů ovlivňujících realitní trh: Potvrzena je nižší státní podpora stavebního spoření, mění se formulář Katastru nemovitostí, novinky jsou v DPH i dani z nemovitostí a pokračuje zvyšování regulovaného nájemného.

 

Letošní Silvestr a Nový rok připadají na víkend. Po Novém roce tak nebude možné ani řádně vyspat kocovinu a lidé budou vrženi zpět do pracovního procesu. Z kocoviny ale mohou pomoci vystřízlivět změny v legislativě, které se dotknou nejen realitního trhu, z nichž mnohé mají za cíl pomoci uzdravit chatrné státní finance. A jak už to tak v dějinách nevyhnutelně bývá, největší díl zaplatí onen „obyčejný člověk“.

Změny od počátku letošního roku se dotýkají mnoha oblastí. Pro majitele nemovitostí a nájemníky, pro střadatele ve stavebních spořitelnách a lidi kupující nemovitosti je nicméně zásadních jen několik z nich. Co vše se tedy od dnešního dne změnilo?

Stavební spoření: Změna potvrzena

Stavební spoření je již od loňského roku se státním příspěvkem 10 % maximálně z částky 20 tis. Kč a bez osvobození úroků z vkladů od daně z příjmů. Od 1. ledna 2012 ale nabyl účinnosti zákon, kterým se tato změna potvrzuje.

Původní snížení státního příspěvku bylo provedeno v účelově vyvolaném stavu legislativní nouze, proti čemuž se ohradila opozice u Ústavního soudu. Ústavní soudci námitky protestujících poslanců uznali a zákony včetně zákona měnícího pravidla stavebního spoření zrušili – ale s platností až od konce roku 2011. Koalice tak dostala možnost zákony schválit znovu ve standardním procesu, čehož využila.

Jediné omezení, které padlo zcela, se týkalo zdanění státního příspěvku stavebního spoření mimořádnou 50% daní z příjmu. Připravovány jsou i další změny (např. zpřísnění účelovosti), ty jsou nicméně zatím diskutovány a připravovány do dalších let.

Katastr nemovitostí s novým formulářem

U katastru nemovitostí se připravuje mnohem více změn v rámci nového Občanského zákoníku. Pro letošní rok je pouze vydán nový formulář vkladu do katastru, který bude nezbytné používat. Do dnešního dne nebyl formulář jednotný a vklad bylo možné podávat ve volné formě – tedy v libovolné podobě, pouze musel obsahovat veškeré náležitosti. To bude možné i letos v rámci přechodného období.

Vklad zároveň zdražil na 1000 Kč a jediným opravným prostředkem proti zamítnutí vkladu je žaloba. A i v případě, kdy budete chtít podat návrh na vklad nový, budete muset počkat 30 dní.

Daň z přidané hodnoty vzrostla

Snížená sazba DPH od 1. ledna 2012 vzrostla z 10 % na 14 %. To se projeví u cen stavebních prací a u novostaveb. Navíc se nejedná o poslední změnu – přesně za rok se obě sazby daně sjednotí na 17,5 %, pokud to státní rozpočet dovolí. Pokud to nedovolí, sjednotí se na úrovni vyšší.

Daň z nemovitostí a parkoviště

Parkoviště a další zpevněné plochy bez svislé konstrukce byly daněny různě – zejména obce požadovaly vyšší daň ze staveb, zatímco jejich majitelé je chtěli vykazovat jako pozemky. Změnou zákona o daních z příjmů dochází ke sjednocení a budou vykazovány jako pozemky.

„Přijatou změnou by měly být odstraněny dosavadní časté spory poplatníků a správců daně ohledně zdanění plošných staveb – parkovišť, komunikací apod., kdy správce daně většinou považoval tyto nemovitosti za stavby podléhající dani ze staveb (s vyšší sazbou daně) a poplatníci za součást pozemku podléhající dani z pozemku (s nižší sazbou daně). Poplatníci musí podat na tyto zpevněné plochy evidované v katastru nemovitostí jako ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří do 31. ledna 2012 daňové přiznání,“ komentovala změnu Pavla Blažková, daňová poradkyně z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Deregulace nájemného

Nájemné je již v naprosté většině obcí deregulované. Regulace pokračuje jen v Praze, krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem a městech ve Středočeském kraji nad 10 tisíc obyvatel. A právě v těchto městech dochází ke zvýšení nájemného na jednostranné bázi.

K plné deregulaci by mělo dojít přesně za rok. Ovšem nikoli na dlouho. Do připravovaného nového Občanského zákoníku pronikly nové regulační paragrafy. Ten by měl nabýt účinnosti až v roce 2014 a do té doby ještě může projít změnami.

Anketa

Bude rok 2012 lepší než rok 2011?

Ano. (106)
 
Ne. (256)
 
Nechám se překvapit. (56)
 Celkem hlasovalo 418 čtenářů

PF 2012 aneb Co nás čeká a nemine >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Státní podpora: solidní nejistota Petr Zámečník | 11.04.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »