Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Počet „bytů na papíře“ již v Praze přesahuje 22 tisíc. Otázkou zůstává, kdo je všechny postaví...

Autor: EKOSPOL | 20.08.2012 13:24 | Kategorie: Reklama | 0 komentářů
Tagy: prodej bytů reality nemovitost

Podle poslední analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL je aktuálně v Praze plánováno v developerských projektech s 50 a více byty celkem 22 387 nových bytů. Toto číslo zahrnuje všechny byty „na papíře“, které se ještě nezačaly prodávat. Tedy ty s již vydaným stavebním povolením nebo územním rozhodnutím a také projekty, které jsou právě nyní ve fázi získávání potřebných povolení.


Překvapivé je především tempo, jakým neustále roste počet nových plánovaných projektů. Meziročně vzrostl počet plánovaných bytů o 12 %, z 19 973 na 22 387. Oproti stavu před dvěma lety, kdy bylo na konci třetího čtvrtletí v metropoli plánováno necelých 16 tisíc bytů, je nárůst ještě markantnější. Za dva roky vzrostl počet plánovaných bytů o téměř 41 %.

Kdo a pro koho to vše postaví?
Zásadnější otázkou, než kolik je v Praze plánováno bytů, je spíše kdo a pro koho bude tolik bytů vlastně stavět? Zvlášť za situace, kdy je v Praze stále okolo 2,5 tisíce neprodaných dokončených ležáků z období realitního boomu. „Poptávka po novostavbách v Praze dlouhodobě osciluje mezi 3 – 3,5 tisíci prodanými byty ročně. To znamená, že plány pražských developerů vystačí již nyní nejméně na 7 let dopředu a to ještě pouze za předpokladu, že se všechno prodá. Což samozřejmě nenastane,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Podle jeho názoru nebude drtivá většina plánovaných bytů v nejbližších deseti letech vůbec realizována. „Jednak na trhu není po tak velkém množství bytů poptávka, jednak tu není ani dostatečné množství kapitálově silných developerů, kteří by se do výstavby pustili. Navíc značná část projektů „na papíře“ byla od počátku připravována s cílem celý projekt pouze povolit a následně jej prodat jinému developerovi. Ale cenové představy prodávajících a těch, kteří si v dnešní době mohou dovolit nakupovat, jsou stále diametrálně odlišné,“ vysvětluje Evžen Korec, proč většina připravovaných projektů i nadále zůstane „u ledu“.

Praha už má pět velkých rozvojových lokalit
Zajímavé je rozdělení připravovaných projektů podle jednotlivých městských obvodů. V Praze dlouho platilo, že drtivá většina plánovaných projektů spadala do jedné ze čtyř velkých rozvojových oblastí, které představují městské obvody Praha 4, 5, 9 a 10. Nově se ale mezi velké rozvojové lokality zařadila také Praha 8, která je s aktuálními více než 2 300 plánovanými byty a relativním podílem 10,6 % v těsném závěsu za Prahou 5.

Počet „bytů na papíře“ již v Praze přesahuje 22 tisíc. Otázkou zůstává, kdo je všechny postaví... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Reklama

PR článek | 01.12.2014 00:00 Vánoční hypotéka od Wüstenrotu už od 1,64 % ročně

Podle hypoindex.cz poskytovaly banky v říjnu hypotéky na účely bydlení v průměru za 2,51 % p. a. Pokud však potřebujete vyšší úvěr a jste dostatečně bonitní, můžete mít hypotéku za podstatně nižší úrokovou sazbu. Wüstenrot nabízí hypotéky už od 1,64 % ročně. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2015 12:07
Komerční sdelení
br2016-300-300

Krátké zprávy z Reklama

11.10.2012 16:00 Stavební spoření Wüstenrot s dvojím příspěvkem

Stavební spoření vám přes všechny změny přináší velmi atraktivní výnos. Pokud si ho sjednáte u Wüstenrotu do 12. prosince 2012, zhodnotí se vaše vklady při šestiletém spoření díky 2% úroku, mimořádnému bonusu a státní podpoře ročně v průměru až o 4,95 % procenta.  Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 12.10.2012 16:35

16.07.2012 18:06 Hypotéka s garantovanou sazbou 3,39 % ročně a bez poplatku

Garantovaná úroková sazba vám dává jistotu. Nečeká vás tedy žádné nemilé překvapení, že úrok, za který vám banka hypotéku poskytne, bude nakonec vyšší. U Wüstenrotu může být naopak až o 4 desetiny procenta nižší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů