Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Počet pokusů o pojistný podvod dlouhodobě roste

09.07.2008 13:21 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Od roku 2001 eviduje ČSOB Pojišťovna téměř 3,5 tis. pojistných událostí, které byly šetřeny jako pokus o pojistný podvod. Jen za první pololetí letošního roku bylo odhaleno 247 pojistných podvodů za 23 mil. Kč. Celkem 96 % z této částky bylo zadrženo ještě před výplatou pojistného plnění.

 

Počet pokusů o pojistný podvod evidovaných ČSOB Pojišťovnou dlouhodobě roste. Za uplynulých šest let ČSOB Pojišťovna eviduje téměř 3,5 tisíce podvodných pojistných událostí. Jen za první pololetí letošního roku bylo odhaleno dalších 247 pokusů o pojistný podvod. „Celkově tak od ledna 2008 bylo uchráněno již 23 milionů korun, z čehož 96% bylo zadrženo ještě před výplatou,“ říká Sylva Svobodová, ředitelka odboru auditu ČSOB Pojišťovny.

V praxi jsou nejčastější pojistné podvody související s pojištěním majetku a motorových vozidel. „Pokud seřadíme pojistné podvody podle produktů, pak jsou nejčastější podvody spojené s pojištěním podnikatelských rizik. I zde ale většinou jde o podvody s vozidly. Pojištění automobilů tak je z hlediska pokusů o pojistné podvody bezpečně nejrizikovější,“ vysvětluje Sylva Svobodová. Velmi časté jsou také podvody v oblasti rodinných domů a domácností, nebo v oblasti životního pojištění.

V ČSOB Pojišťovně je od loňského roku zaveden nový informační systém. Ten pomáhá při detekci pojistných podvodů na základě předem nastavených parametrů. Představuje tak účinnou pomoc při odhalení potenciálních podvodných pojistných událostí. Tyto jsou následně předány k dalšímu vyšetřování. „Nejen díky nasazení tohoto softwaru bylo za první pololetí letošního roku, stejně jako v roce minulém, odhaleno 96% pojistných podvodů ještě před jejich výplatou,“ vysvětluje Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny.

Netradiční příklad pojistného podvodu:

Vyšetřovatel oddělení forenzního auditu obdržel z informačního systému pro detekci pojistných podvodů a zároveň od likvidátora upozornění na pojistnou událost  s hodnocením vysokého rizika vzniku pojistného podvodu. Jedním z indikátorů byl vznik pojistné události 2 hodiny po sjednání pojištění.

Údajná pojistná událost nastala, když řidič vozidla Škoda 125L narazil do levé zadní části zastavujícího vozidla Mercedes Benz, které řídil cizí státní příslušník. Dopravní nehoda byla šetřena Policií ČR. Pojistné plnění by v případě výplaty činilo 498 893,- Kč.

Provedeným šetřením bylo zjištěno, že viník dopravní nehody je bezdomovec. I přes komplikace byl řidič vyšetřovatelem osobně zastižen a uvedl, že dopravní nehoda, na které měl mít účast, byla předem domluvena a následně zinscenována za účelem získání pojistného plnění pro cizího státního příslušníka. Tento pojištěnému zakoupil vozidlo Š 125 a druhého dne jej pojistil. Následně zinscenovali dopravní nehodu. Pojištěný za svoji účast při dopravní nehodě obdržel 3000,- Kč.

Počet pokusů o pojistný podvod dlouhodobě roste >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »