EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

01. 06. 2016

0 komentářů

Pochybnosti kolem přípravy Metropolitního plánu

 


 

Jakékoliv tajnosti jsou přitom u takto zásadního dokumentu zcela nevhodné a pouze nahrávají nejrůznějším spekulacím a nepodloženým fámám. Přípravě Metropolitního plánu měla přecházet široká diskuze s odbornou veřejností i samotnými Pražany o prioritách rozvoje města. Teprve po ujasnění, jak chce Praha v následujících desetiletích vypadat, měla následovat tvorba Metropolitního plánu, který by tyto cíle reflektoval. Takový postup je běžný ve většině velkých měst západní Evropy, kde do přípravy územních plánů zapojují co nejvíce lidí. Jen tak lze zajistit, že lidé budou ve městě žít spokojeně.

Praha však v souladu s cimrmanovským hledáním slepých uliček zvolila vlastní postup, kterým osvědčené metody obrátila na hlavu. Místo široké diskuze a pečlivého vysvětlování každého kroku vznikal Metropolitní plán na půdě institutu bez veřejné kontroly. Výsledkem je to, že Metropolitní plán odráží pouze to, jak budoucnost Prahy vidí omezená skupinka autorů tohoto dokumentu. Otázkou proto je, co s plánem udělají pražští politici, kteří mohou mít ohledně budoucího rozvoje hlavního města odlišné představy. Jakékoliv jejich zásahy však jen navýší už nyní nabrané zpoždění přípravy a schvalování tohoto strategického dokumentu. Definitivně schválen by měl být nejpozději na konci roku 2020.

Stávající územní plán, který je nejdůležitějším strategickým dokumentem každého města, přitom v Praze platí už 15 let. Původně byl přitom v roce 2000 schválen na deset let, což je vzhledem k demografickému vývoji maximální možná doba platnosti. Nejpozději po uplynutí jednoho desetiletí by se měl plán přehodnotit a připravit nové plochy pro další rozvoj. Bez toho se z města stane mrtvé místo. To se nyní v Praze bohužel pomalu stává, protože vhodných pozemků pro přirozený rozvoj Prahy velmi rychle ubývá. Někteří majitelé pozemků se toho nyní snaží zneužít a požadují nepřiměřené ceny, které neodpovídají možnostem využití jejich pozemku. Pokud se bude příprava nového územního plánu stále prodlužovat, budou se tyto problémy stupňovat. Nakonec by to mohlo vést až k tomu, že se zcela zastaví jakákoliv výstavba na území hlavního města. Na to doplatí nejen developeři a zájemci o nové bydlení, ale také město jako veřejný investor, protože to zkomplikuje i jeho stavby, například infrastrukturu či školy.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Prodeje nových bytů jsou v Praze stále pod dlouhodobým průměrem

Pražský trh s novými byty, který v loňském roce propadl nejhlouběji v historii, letos vykazuje o něco lepší čísla. Přesto se o nějakém výraznějším oživení mluvit nedá, prodeje totiž zůstávají pod dlouhodobým průměrem. Developeři v hlavním městě během třetího čtvrtletí letošního roku prodali celkem 990 nových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2023

Hrozivá situace – v hlavním městě se v srpnu začalo stavět jen 85 bytů

Katastrofální situace zůstává v Praze, kde se během srpna začalo stavět pouhých 85 bytů. Zdálo by se, že horší už to být nemůže. Přesto srpen není z tohoto pohledu nejhorší měsícem letošního roku. Toto nelichotivé prvenství stále drží květen, kdy Český statistický úřad (ČSÚ) v Praze evidoval v rámci zcela nové výstavby jen 48 zahájených bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *