Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podejte daňové přiznání bez sankcí

Podejte daňové přiznání bez sankcí

Dnes je poslední řádný termín pro podání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmů fyzických osob. Na podání daňového přiznání bez sankcí ale máte ještě čas. A jak zaplatit daň?

Povinnost podat daňové přiznání se týká (nejen) všech pronajímatelů nemovitostí. Nepodat daňové přiznání se nevyplácí. A i pouhé zpoždění je trestáno nemalými sankcemi. Termín pro podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob je dnes. Ve skutečnosti ale není třeba spěchat. Je několik možností, jak si podání daňového přiznání odložit.

Nejdelší odklad pro povinnost podat daňové přiznání lze získat využitím služeb daňového poradce. Tato cesta není zadarmo, ale získá čas až do 1. 7. 2014. Kromě ceny za kulaté razítko daňového poradce má ale tento způsob ještě jednu nevýhodu – do dnešního dne je nezbytné finančnímu úřadu a posléze správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu o využití služeb poradce předat tuto informaci. Stačí-li vám ale jen několik dní, je cesta snazší.

Sankce za pozdní podání daňového přiznání mohou být citelné. S jejich účtováním ale začíná finanční úřad až 5 pracovních dní po vypršení řádného termínu. Konkrétně aktuální daňový řád uvádí: „Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodá-li daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě, a toto zpoždění je delší než 5 pracovních dnů.“ První den, za který bude sankce vyměřena, je tak 9. duben 2014.

Nestihne-li daňový poplatník podat daňové přiznání ani v tomto benevolentním termínu, následují sankce. Za každý další den si naúčtuje finanční úřad přirážku k daňové povinnosti ve výši 0,05 % stanovené daně či daňového odpočtu, maximálně ale 5 % stanovené daně či odpočtu. Je-li výsledkem daňová ztráta, přirážka činí „pouze“ 0,01 % denně z její výše, maximálně 5 %. Obdobně je vypočítána sankce při nepodání hlášení či vyúčtování ve výši 0,05 % denně, max. 5 % z výše daňové povinnosti.

Novinou v daňovém řádu je osvobození z povinnosti zaplatit sankci za pozdní tvrzení daně (podání daňového přiznání), pokud je povinnost menší než 200 Kč. Tím vzniká další prostor, v němž daňový poplatník může podat daňové přiznání fakticky bez sankce.

Příklad: Je-li daňová povinnost daňového poplatníka ve výši 40 tis. Kč, musí zaplatit za každý den zpoždění tvrzení daně 0,01 % z této částky, tedy 4 Kč. Na maximální hranici sankce 5 % z výše daně, tedy 200 Kč, se dostane při zpoždění 100 dní. V tomto případě by mu už povinnost sankci uhradit vznikla, protože její výše není „nižší než 200 Kč“. U daňové povinnosti do 40 tis. Kč by tak teoreticky nemusel daňové podání podávat nikdy. Má to ale jedno velké ale.

V případě nepodání daňového přiznání finanční úřad vyměří sankci ve výši horní hranic (tedy 5 % z daňové povinnosti), minimálně 500 Kč. Nepodat daňové přiznání vůbec se tak rozhodně nevyplácí.

Daňový řád nově stanovuje i maximální výši sankce v korunovém vyjádření. Finanční úřad nesmí naúčtovat více než 300 tis. Kč. Naopak ji musí snížit na polovinu, pokud daňový poplatník podá daňové přiznání do 30 dnů od uplynutí termínu pro tvrzení daně nebo se jedná o jeho jediný prohřešek v daném kalendářním roce – a všechna ostatní daňová přiznání podal včas.

Nejen přiznání… i zaplacení daně

Stejný řádný termín jako pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob je stanoven i pro zaplacení daně či jejího doplatku. Jen úrok z prodlení je počítán již od 5. pracovního dne po řádném termínu pro úhradu daně – a to až do uhrazení daně včetně dne, kdy byla uhrazena.

Úrok z prodlení je vypočítán z 2T Repo sazby vyhlašované Českou národní bankou platné pro první den kalendářního pololetí zvýšené o 14 procentních bodů. 2T Repo sazba ČNB je již od 2. 11. 2012 stanovena na úrovni 0,05 %. Úroková sazba z prodlení tak činí aktuálně 14,05 % p.a.

Sankční úroky může finanční úřad účtovat maximálně za 5 let prodlení. Navíc se nepředepíše, pokud u jednoho správce nepřekročí 200 Kč v příslušném kalendářním roce.

Jak zaplatit daň

Daň se platí příslušnému finančnímu úřadu. Ty jsou od loňského roku rozděleny podle krajů. Každý finanční úřad má své číslo účtu, každá daň má své „předčíslí účtu“, každý daňový poplatník má daňové identifikační číslo nebo rodné číslo a všechny finanční úřady mají účet u České národní banky. Toto již stačí jen řádně poskládat na příkaz k úhradě nebo na složenku a peníze odeslat. A nebo je zanést přímo na pokladu finančního úřadu.

Tabulka 1: Čísla účtů finančních úřadů

Název
finančního úřadu

Číslo účtu

Finanční úřad pro hlavní město Prahu

77628031

Finanční úřad pro Středočeský kraj

77628111

Finanční úřad pro Jihočeský kraj

77627231

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

77627311

Finanční úřad pro Karlovarský kraj

77629341

Finanční úřad pro Ústecký kraj

77621411

Finanční úřad pro Liberecký kraj

77628461

Finanční úřad pro Královehradecký kraj

77626511

Finanční úřad pro Pardubický kraj

77622561

Finanční úřad pro Kraj Vysočina

67626681

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj

77628621

Finanční úřad pro Olomoucký kraj

47623811

Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj

77621761

Finanční úřad pro Zlínský kraj

47620661

Specializovaný finanční úřad

77620021

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Účet finančního úřadu je veden vždy u České národní banky, jejímž bankovním kódem je 0710. Jako předčíslí účtu je třeba uvést kód daně, která je placená. Bez identifikace daně peníze finanční úřad přijme, ale může je přiřadit i k jiné daňové povinnosti. Pro daň z příjmů je předčíslí účtu 721.

Tabulka 2: Předčíslí účtů pro platbu vybraných daní

Název daně

Předčíslí účtu

Daň darovací

7747

Daň dědická

7739

Daň silniční

748

Daň z nemovitostí

7755

Daň z převodu nemovitostí

7763

Daň z přidané hodnoty

705

Daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání

721

Zdroj: Česká daňová správa

Jeden z nejdůležitějších parametrů je variabilní symbol, kterým finanční úřad přiřadí platbu k příslušnému daňovému poplatníkovi. Variabilním symbolem je buď rodné číslo (u fyzických osob) nebo identifikační číslo či daňové identifikační číslo (IČ nebo DIČ u právnických osob).

Pokud se ve variabilním čísle překlepnete, finanční úřad platbu buď nepřiřadí k nikomu (a vrátí ji), nebo, pokud budete mít smůlu a napíšete existující variabilní číslo, zaplatíte daně někomu jinému. Situace je i v takovém případě řešitelná, ale přináší zbytečné komplikace.

Ukázka platebních instrukcí pro platbu daně z příjmů v Praze daňovým poplatníkem s rodným číslem 123456/7890:

  • 721–77628031/0710, variabilní symbol1234567890

Tip: Poslali jste peníze na špatný účet? Připravte se na problémy

Anketa

Platíte daně?

Ano. (125)
 
Ne. (12)
 Celkem hlasovalo 137 čtenářů

Podejte daňové přiznání bez sankcí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »