Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podíl klientů žádajících o hypotéku na výstavbu roste

Autor: Luboš Svačina | 13.07.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Podíl klientů žádajících o hypotéku na výstavbu roste

Podle dat FINCENTRUM HYPOINDEXu neustále roste podíl hypoték, které klienti čerpají za účelem výstavby nemovitosti. Startuje v České republice nový stavební boom. Čím to může být?

Hypotéku lze využít k financování téměř čehokoli, nicméně asi nikoho nepřekvapí, že dlouhodobě mají klienti největší zájem o financování koupě nebo výstavby bytu či rodinného domu. Zájem je také o hypotéky sloužící k refinancování stávajících hypoték, u kterých klientům končí doba fixace. I přesto, že pro některé hypoteční banky jsou tito klienti významnou cílovou skupinou, na kterou zaměřují svou pozornost, podíl "refinančních hypoték" na celkovém množství nově poskytnutých úvěrů je stále relativně malý, jak naznačují následující data.

Dlouhodobé statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu ukazují, že podíl klientů žádajících hypotéku za účelem koupě či výstavby bytu či domu číní 80 - 90 % všech nově uzavřených hypotečních obchodů. Pouhých 10 - 20 % připadá na zbývající varianty financování (refinancování dosvadních úvěrů, vypořádání dědických podílů či rekonstrukce nemovitosti). Bohužel data shromažďovaná od jednotlivých bank v rámci FINCENTRUM HYPOINDEXu blíže nerozlišují účel financování.

Tip: Více o účelovosti hypotečních úvěrů se dočtete v článku " Na co všechno je možné použít hypotéku? "
 
Poměr mezi jednotlivými variantami financování se v průběhu času mění. Vývoj v preferencí klientů ilustruje graf č. 1. Za posledních 12 měsíců pozorujeme téměř konstantní zájem o financování koupě nemovitosti. V květnu letošního roku to bylo 63 %, tedy 2587 úvěrů z celkového počtu 4107 všech nově poskytnutých hypoték. Co je však bezpochyby zajímavé je vytrvalý nárůst počtu klientů, kteří čerpají hypotéky na výstavbu. S výjimkou letošního ledna tento trend trvá již od srpna loňského roku. Čím to?

Graf 1: Vývoj zájmu klientů o jednotlivé varianty účelového financování (2003 - 2009)
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Důvodů je nejspíše celá řada. Jedním z faktorů, který může mít vliv na rozhodování klientů, je pozitivní vývoj cen stavebních materiálů a prací, které po několikaletém vytrvalém růstu začaly vloni v létě stagnovat, či spíše v některých případech dokonce výrazně klesat (cihly, izolační materiály atp.). Je možné, že tato změna dokázala některé klienty motivovat k tomu, že se pustili do výstavby. Kromě toho v některých lokalitách došlo spolu s poklesem cen nemovitostí také ke korekci cen stavebních pozemků. 

Graf 2: Vývoj cen stavebních prací

Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Vyloučena však není aní možnost, že rostoucí podíl hypoték na výstavbu je dán pouze zmenšujícím se zájmem o "ostatní" varianty financování, jenž je zcela evidentní. Přičemž klesající zájem o "ostatní hypotéky" je tím víc překvapující, když si uvědomíme, že nezanedbatelnou část tvoří pravděpodobně hypotéky určené k refinancování stávajících úvěrů. Tento trend jde naprosto v rozporu s očekáváními některých bank, které na "přeběhlíky" cílí svou pozornost.  

O důvodech, které mohou mít vliv na rostoucí podíl "stavebních hypoték" můžete diskutovat pod článkem. Pomůckou mohou být také data o volbě účelovosti v závislosti na volbě doby fixace (grafy číslo 3 a 4). I když částečně protichůdný vývoj v jednotlivých variantách možná dává více otazníků než odpovědí.

Graf 3: Účelovost nově uzavřených hypoték s jednoletou fixací
 

Graf 4: Účelovost nově uzavřených hypoték s pětiletou fixací

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEXMetodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/ ).    

Anketa

Jakému typu bydlení dáváte přednost?

Osobní vlastnictví. (1463)
 
Družstevní vlastnictví. (262)
 
Nájemní bydlení. (97)
 
Jiné. (37)
 Celkem hlasovalo 1859 čtenářů

Podíl klientů žádajících o hypotéku na výstavbu roste >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »