Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podle dat ČSÚ staví developeři jako o život. Počet zahájených bytů bude nejvyšší za posledních 6 let, tři čtvrtiny veškeré developerské aktivity se odehrávají v Praze

Autor: CENTRAL GROUP | 21.09.2015 12:34 | Kategorie: Hypoindex | 0 komentářů
Tagy: Central Group ČSÚ byt developer nemovitost

Podle zveřejněných dat ČSÚ za první pololetí letošního roku zaznamenal počet zahájených bytů v bytových domech v Praze nejlepší výsledek za posledních 6 let. Při současném tempu nové výstavby by za celý letošní rok developeři v České republice zahájili výstavbu více než 7 tisíc nových bytů v bytových domech. Praha se přitom na tomto čísle podílí téměř ze tří čtvrtin a její zásadní význam pro obnovu bytového fondu v České republice neustále narůstá. 

Podle zveřejněných statistik ČSÚ bylo v České republice v prvním pololetí letošního roku zahájeno celkem 3544 nových bytů v bytových domech. Celkový počet nově zahájených bytů za celý letošní rok tedy s vysokou pravděpodobností překoná hranici 7 tisíc. To by znamenalo nejlepší výsledek za posledních 6 let. Trh tak vykazuje stabilní trend růstu a postupného návratu k rekordním hodnotám, kterých dosahoval v období realitního boomu před rokem 2008.

„Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP. Ta má v letošním roce ve fázi probíhající výstavby zhruba 1.800 bytových jednotek.

 

  central-group1_1

 

Přestože by se mohlo zdát, že realitní a stavební trh se navrací ke svým rekordním hodnotám, není to tak docela pravda. Jedná se totiž o situaci značně odlišnou od období zmiňovaného realitního boomu. Konvergující křivky počtu zahájených bytů v České republice a v Praze totiž napovídají, že zatímco před rokem 2008 se stavělo prakticky všude, dnes mnohem větší podíl nové bytové výstavby obstarává Praha .

Význam Prahy na obnově bytového fondu roste, 3 ze 4 nových bytů rostou v metropoli

Tuto skutečnost nejlépe dokládá výpočet podílu nově zahájených bytů v Praze na celkové nové výstavbě v České republice. V období realitního boomu a také raného oživování trhu do roku 2010 zajišťovala Praha jen zhruba čtvrtinu nové bytové výstavby. S tím, jak zájem o nové byty v metropoli postupně rostl v dalších letech, developeři zahajovali nové projekty a vycházeli tím poptávce vstříc. V roce 2014 už nová výstavba v Praze zajišťovala více než polovinu nové bytové výstavby v zemi.

Data za první pololetí letošního roku pak překonávají veškerá očekávání. V Praze se totiž v letošním roce zahajuje neuvěřitelných 74 % všech nově stavěných bytů (!!!).

„Data ukazují, že nová vlna realitního boomu se odehrává pouze v Praze a možná v některých vybraných regionálních centrech. Souvisí to nejen s kupní silou a migrací, ale také s dostatkem připravených developerských projektů z minula. Je ale jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí. Příprava nových staveb musí být snadnější a rychlejší a musí se realizovat i v regionech, jinak brzy nebude co stavět. Původní bytový fond nevydrží na věky a Praha jednoduše nemůže táhnout jeho obnovu za celou republiku,“ varuje Dušan Kunovský.

central-group2

Podle dat ČSÚ staví developeři jako o život. Počet zahájených bytů bude nejvyšší za posledních 6 let, tři čtvrtiny veškeré developerské aktivity se odehrávají v Praze >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů