Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podobné byty, lepší standard, spokojenost s bydlením, ale horší dostupnost, porovnávají Češi bydlení dnes a před rokem 89

Společnost FINEP ve spolupráci s výzkumnou agenturou Stem Mark realizovala v těchto dnech průzkum, ve kterém se zajímala o to, jak po dvaceti pěti letech od Sametové revoluce Češi vnímají svou situaci s bydlením. Je snazší sehnat si byt? Je dostupnější? A žijí v lepším standardu?

„Bezesporu dobrou zprávou je, že celých 52 % respondentů uvedlo, že jsou spokojenější se svým bydlením v současné době. Na období před rokem 1989 v tomto ohledu nevzpomínají rádi,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. Jen 16 % z dotázaných je přesvědčeno o tom, že byli se svým bydlením spokojenější před Sametovou revolucí, která přinesla zásadní změny nejen v politickém životě v tehdejším Československu, ale i v přístupu k bydlení, a to od fáze jeho pořízení, přes standardy, až po vybavení. Se svou současnou situací jsou spokojenější muži (57 %), než ženy (47,5 %). „Je to dáno také pohledem na bydlení – zatímco pro muže bývají často podstatnější kvalita a standard stavby, případně velikost bytu, pro ženy hrají důležitou roli také například vnitřní vybavení bytu,“ vysvětluje rozdíly Tomáš Pardubický. 

A přidává další čísla, která ukazují na rozdíly napříč Českou republikou. „Zajímavé například je, že jsou spokojenější lidé starší, mladí mají více očekávání a vnitřního neklidu a v sobě mají tedy také méně spokojenosti.“  Spokojenější jsou lidé s vyšším vzděláním, ve velkých městech, více v Čechách, než na Moravě. „Fakt, že s bydlením jsou spokojenější spíše lidé ve větších městech je dán tím, že především v nich a v jejich okolí probíhá největší část současné výstavby, zatímco v menších městech či vesnicích se v posledních 25 letech mnohdy, bohužel, v otázce bydlení příliš nezměnilo,“ doplňuje Pardubický. Bez zajímavosti není ani to, že spokojenější lidé se svým bydlením jsou ve Středních Čechách, zatímco Praha skončila až na druhém místě. 

Žijeme v podobně velkém bytě, jako před rokem 1989, změnil se ale standard 

Podle jedné třetiny dotázaných respondentů bydlí ve stejně velkém, nebo podobně velkém bytě, jako před rokem 1989. Přibližně 23,5 % si polepšilo a bydlí ve větším bytě, necelých 13 % z dotázaných si naopak podle vlastních slov pohoršilo a přestěhovali se do menšího bytu. „V tomto ohledu je zřejmé, že standard bydlení se v České republice stále výrazně nemění a že převažují byty o velikosti 2+1, nebo 3+1,“ říká Tomáš Pardubický.

Co se naopak vyvíjí, je standard bydlení, který za posledních 25 let prošel zásadním vývojem. Více než 30 % oslovených lidí přiznalo, že žije ve vyšším standardu, než měli před rokem 1989, jen 8 % považuje svůj současný standard bydlení za horší, než před rokem 1989. „Změnilo se vlastně vše – materiály a technologie výstavby, zpřísnily se stavení normy, díky čemuž je bydlení výrazně kvalitnější, změnil se přístup k urbanismu, díky tomu již není zástavba tak hustá a byty jsou tedy světlejší, změnily se požadavky na lokalitu a její vybavenost, ale také na vnitřní vybavení bytu,“ popisuje Tomáš Pardubický. Přesto podle něj jsou Češi stále jiní ve svých požadavcích oproti například obyvatelům západoevropských měst. „V České republice lidí preferují spíše velký byt a jsou ochotni slevit z jeho standardu případně kvality lokality, v západních zemích je trendem spíše vyšší standard bytu za cenu jeho menší rozlohy,“ vysvětluje Pardubický. 

Je bydlení dostupnější?

Téměř 31 % obyvatel České republiky je přesvědčeno o tom, že bydlení bylo dostupnější před rokem 1989. Ukázal to alespoň průzkum, který realizovala společnosti Stem Mark. A bylo to jedno z jeho velkých překvapení. „Na jednu stranu se na byt dlouze čekalo a přidělené byty ne vždy odpovídaly očekávání, na stranu druhou po finanční stránce se mohlo zdát bydlení před rokem 89 dostupnější. Pravděpodobně i proto téměř jedna třetina oslovených uvedla, že bydlení bylo dostupnější před rokem 1989,“ hodnotí překvapivý výsledek generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický. 

Podle 22 % respondentů bylo bydlení před rokem 1989 dostupnější, než je dnes. „Je sice pravda, že dříve byly byty přidělovány a většina se tak po delší době dočkala bydlení, které ale bylo jen nájemní. Teprve v posledních 25 letech se zde stabilizuje situace soukromého vlastnictví bydlení a ještě několik generací potrvá, než dojde k úplnému narovnání stavu, které je běžné v evropských zemích, které nebyly součástí socialistického bloku,“ říká Pardubický. A jak dodává, díky velmi nízké úrokové sazbě, relativně dostupným hypotékám, nízkým cenám bytů i široké nabídce je v současné době zajištění bydlení relativně snadné. 

Podobné byty, lepší standard, spokojenost s bydlením, ale horší dostupnost, porovnávají Češi bydlení dnes a před rokem 89 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »