Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podpora stavebního spoření nejspíš klesne na 2000 Kč

Autor: Luboš Svačina | 21.06.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Podpora stavebního spoření nejspíš klesne na 2000 Kč

Na politické scéně se již nesčetněkrát vynořily návrhy na omezení či zrušení státního příspěvku stavebního spoření. Společným jmenovatelem všech těchto návrhů byla snaha o odlehčení výdajové straně státního rozpočtu. Avšak všechny tyto návrhy však byly smeteny ze stolu. Tentokrát, jak se zdá, má však státní podpora stavebního spoření za stávajících podmínek skutečně na mále.

Zrušit či snížit výši státní podpory stavebního spoření se v rámci nejrůznějších úsporných opatření pokoušela celá řada politiků. V poslední době nejhlasitějším kritikem státní podpory byl ministr financí Eduard Janota, který připravil několik návrhů na její snížení či zrušení. Pokaždé se však proti těmto návrhům zvedla silná vlna odporu stavebních spořitelen, klientů a ostatně i velké části politického spektra, takže návrhy končily „u ledu.“
 

Navíc ani ministr financí přesně nedokázal říci, jak tuto změnu prosadit, aby byla v souladu s platnou legislativou ,a aby se zároveň neopakovala situace z roku 2003. Tehdy bylo v rámci úsporných opatření schváleno snížení státní podpory z maximálně 4500 Kč na 3000 Kč, nicméně efektem tohoto "úsporného opatření" byl skokový nárůst objemu prostředků vyplácených na podporu stavebního spoření, jelikož klienti si stihli v obrovském množství uzavřít ještě smlouvy za starých – výhodnějších - podmínek. Jedním z ministerských návrhů bylo snížení státní podpory retroaktivně, tedy zpětně u všech dosud platných smluv. Že by tento návrh prošel a podmínky smluv by se měnily zpětně, v to snad nedoufal ani sám předkladatel...

Podpora 2000 Kč u všech smluv

Poslední z řady návrhů představil ministr Janota v závěru minulého týdne. Tentokrát však vzhledem ke změnám na české politické scéně a prioritě nově vznikající vládě ŠETŘIT má tento návrh celkem velkou šanci na úspěch. Jaký je koncept navrhovaného řešení?

Návrh počítá s tím, že by od příštího roku došlo ke snížení státního příspěvku ze současných 3000 Kč (4500 u starších smluv) na 2000 Kč, přičemž tato změna by platila pro všechny v danou chvíli uzavřené smlouvy s nárokem na státní příspěvek. Jednalo by se o tzv. nepravou retroaktivitu. Výše dosud přiznaných příspěvků by se zpětně neměnila, nicméně od rozhodného dne by státní příspěvek u všech smluv klesl na zmíněné 2000 korun. Lidé by tím ztratili motivaci k masovému uzavírání nových smluv a efekt pro státní rozpočet by byl téměř okamžitý.

Loni stát vyplatil na podpoře stavebního spoření 13,26 miliardy korun. Za letošní rok by tato částka i bez navrhovaných změn měla mírně klesnout. Cílem tohoto opatření je úspora ve výši zhruba 7 miliard korun.

Graf 1: Vývoj objemu prostředků vyplacených na podporu stavebního spoření

Zdroj: Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)

Nižší příspěvek možná už příští rok

Podle původního plánu by lidé pocítili snížení příspěvku až v roce 2012, jelikož podle zákona se státní příspěvek  vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce, nejnovější zprávy však hovoří o tom, že koalice by chtěla prosadit snížení příspěvku již tento rok. A výše státního příspěvku by tím pádem klesla již v následujícím roce.  


Dalším z navrhovaných opatření v rámci redukce výdajů státní ho rozpočtu, které má rovněž politickou podporu u právě vznikající koalice, je zdanění výnosů ze stavebního spoření  (resp. zrušení osvobození těchto výnosů od daně). Toto opatření by mělo do státní pokladny přinést další jednu miliardu ročně. 

Dopady navrhovaných opatření

Pohledem liberálního ekonoma nemají státní příspěvky na stavební spoření opodstatnění a navíc deformují finanční trh. V tomto podání se ve skutečnosti jedná o neefektivní proces, kdy stát klientovi vyplácí ty samé peníze, které mu před časem prosřednictvím daní "z kapsy vytáhl".  Z tohoto pohledu by bylo nejefektivnější celý systém státní podpory zrušit.

Na druhou stranu takto radikální řešení by pravděpodobně systém stavebního spoření neustál. Klienti stavebních spořitelen si již za podporu od státu zvykli a v případě, že by došlo ke seškrtání státní podpory na nulu, pravděpodobně by začaly své vklady přesouvat jinam a stavební spořitelny by se na straně aktiv ocitly „na suchu“, což by mohlo ohrozit jejich existenci a potažmo celý finanční trh, jehož jsou stavební spořitelny významnou součástí.

Tip:  Více o možných dopadech zrušení státní podpory stavebního spoření se dočtete v článku Josefa Rajdla „Snížení podpory stavebního spoření aneb Jak zbořit domeček z karet “.

Proti částečnému utlumení státní podpory zejména v době, kdy je na tom státní pokladna špatně, však nelze nic namítat, podobný trend delší dobu pozorujeme také v okolních zemích (Slovensko, Maďarsko), ale také v zemích odkud jsme systém stavebního spoření importovali a zemí které jsou známi štědrou podporou stavebního spoření  – v Německu a Rakousku. Zde však vlády ruku v ruce se snižováním státní podpory vydaly cestou rozšiřování účelovosti stavebního spoření.

V ČR se již delší dobu hovoří o zavedení možnosti financovat stavebním spořením studium. V souvislosti s plánovaným zavedením školného by oprášení těchto plánů rozhodně mělo své opodstatnění a nemělo by zůstat stranou připravaných změn.

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Podpora stavebního spoření nejspíš klesne na 2000 Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »