Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podpora stavebního spoření v okolních státech: je v ČR podpora tohoto produktu skutečně příliš vysoká?

Stavební spoření není státem podporovaným produktem jen v České republice. Obdobně lze nalézt státní podporu tomuto produktu i v okolních státech vyjma Polska.

V Rakousku spoří přes stavební spoření 5,1 mil. obyvatel. Výše úspor na smlouvách stavebního spoření k závěru minulého roku byla cca 18,1 mld. EUR. Vázací doba je 6 let. Podpora stavebního spoření je v Rakousku variabilní, může se pohybovat v rozmezí 3 - 8 %. Maximální základ podpory je však 1200 EUR. Výchozí parametr pro stanovení výše podpory jsou průměrné výnosy státních dluhopisů na sekundárním trhu. O výši aktuální podpory informuje ministerstvo financí. Za rok 2009 státní podpora činila 3,5 %, tj. maximálně 42 EUR.

Na Slovensku má smlouvu ve fázi spoření cca 1 mil. obyvatel. Celková naspořená částka ve stavebních spořitelnách činila ke konci minulého roku 2,1 mld. EUR. Vázací lhůta je stejně jako v ČR 6 let. V minulosti došlo k omezení účelu využití podpory na bytové potřeby, avšak zájem o stavební spoření opadl natolik, že v roce 1999 bylo dané omezení zrušeno. Podpora je zde variabilní, pravidla výpočtu jsou uvedena v zákoně, přičemž výše podpory vychází z výnosu státních dluhopisů (obdobně jako v Rakousku). Může se pohybovat v rozmezí 5 - 15 % (aktuálně činila 12,5%), maximálně však 66,39 EUR. O aktuální výši státní podpory informuje každoročně ministerstvo financí.

Německo má ze všech okolních států nejsložitější systém stavebního spoření. Ke konci roku 2009 byl počet spořících smluv 30,1 mil. s výší naspořených částek cca. 124,8 mld. EUR. Vázací doba v Německu je 7 let. Klasická podpora stavebního spoření je 8,8 %, maximálně však z 512 EUR, tedy 45,06 EUR, roční příjem spořitele však musí být nižší než 25 600 EUR. Pro manžele platí dvojnásobek hodnot (Německo využívá rodinné zdanění i princip uplatňování podpory na rodinu). Ke stavebnímu spoření lze ovšem získat více druhů podpory (dále uvedeno vždy pro jednotlivce). Mimo klasické podpory může na smlouvu přispívat zaměstnavatel a k tomu se váže další podpora ve výši 9 % (maximálně 43 EUR), je zde však opět testován příjem. Zároveň lze ke stavebnímu spoření využít příspěvek na spoření k zajištění na stáří (maximálně 154 EUR), neboť stavební spoření je v Německu v tomto ohledu postaveno na roveň penzijnímu připojištění.

Josef Rajdl, vedoucí analytik

Podpora stavebního spoření v okolních státech: je v ČR podpora tohoto produktu skutečně příliš vysoká? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »