Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podpora z programu PANEL i pro nepanelové bytové domy

Autor: Luboš Svačina | 21.09.2009 00:27 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Podpora z programu PANEL i pro nepanelové bytové domy

O podporu z programu PANEL, jehož cílem je pomocí zvýhodněných podmínek přístupu k úvěrům usnadnit financování oprav a modernizace bytových domů, mohou od letošního roku žádat také majitelé nepanelových domů. Novinkou je také navýšení úrokové dotace.

Program PANEL, jehož garantem je Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), a který letos běží devátým rokem, prošel v letošním dubnu zásadní rekonstrukcí. Do startu inovovaného programu bylo možné žádat pouze o podporu na rekonstrukce panelových domů. Od 1. 5. 2009 mohou zájemci žádat o podporu na všechny bytové domy. Další významnou novinkou v rámci programu NOVÝ PANEL je odstupňovaná výše podpory v závislosti na kvalitě provedení zeteplení domu.

Program NOVÝ PANEL na stejných principech jako jeho předchůdce. Cílem Programu je jednak pomoc při získání bankovního úvěru na opravy a modernizace bytových domů, a jednak krytí části úroků z úvěru.

Bankovní záruka

Poskytovatelem této podpory je Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která zároveň rozhoduje o tom, zda záruku poskytne, v jaké výši a na jak dlouhoou dobu. Příjemci podpory mohou získat zvýhodněnou záruku za úvěr ve výši maximálně 80 % jistiny úvěru. 

Úroková dotace

Novinkou programu je odstupňování výše úrokové dotace v závislosti na účinnosti a rozsahu provedených prací. V rámci předešlé verze programu poskytoval Státní fond rozvoje bydlení pouze 2% dotaci

Dotace se poskytuje ve výši rozdílu splátek úvěru, která odpovídá snížení úroku z úvěru proti sazbě uvedené ve smlouvě o úvěru o:

 • 2,5 procentního bodu, nejvýše však do výše skutečně placené úrokové sazby, pokud předmětem opravy domu jsou minimálně všechny činnosti uvedené v části A přílohy č. 2 programu (viz. níže: Podmínky programu),
 • 3 procentní body, nejvýše však do výše skutečně placené úrokové sazby, pokud předmětem opravy domu jsou minimálně všechny činnosti uvedené v částech A a B přílohy č. 2 k programu,
 • 4 procentní body, nejvýše však do výše skutečně placené úrokové sazby, pokud předmětem opravy domu jsou minimálně všechny činnosti uvedené v částech A, B a C přílohy č. 2 programu,
 • 4 procentní body, nejvýše však do výše skutečně placené úrokové sazby, pokud předmětem opravy domu jsou minimálně všechny činnosti uvedené v části A přílohy č. 2 programu a současně budova splňuje požadavky na energetickou náročnost budov  - třída B. Tzn. měrná roční spotřeba energie v takovém případě nesmí překročit 82 kWh/(m2.rok).

Kdo může o podporu žádat?

 • fyzická nebo právnická osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu,
 • fyzická nebo právnická osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem bytu nebo nebytového prostoru v domě podle zákona o vlastnictví bytů,
 • společenství vlastníků jednotek vzniklé v domě podle zákona o vlastnictví bytů.

Podmínky programu

K získání podpory je nutno splnit tyto podmínky:

 • dům musí být na území České republiky,
 • předmětem opravy domu musí být vždy nejméně činnosti uvedené v části A přílohy č. 2 tohoto programu; to neplatí, jestliže stav domu provedení těchto oprav prokazatelně nevyžaduje

  Činnosti vyjmenované v části A přílohy č. 2
  Sanace základů a opravy hydroizolace spodní stavby
  Sanace statických poruch nosné konstrukce
  Oprava obvodového pláště a reprofilace styků dílců obvodového pláště
  Oprava lodžií nebo balkónů včetně zábradlí
  Zateplení neprůsvitného obvodového pláště se současnou sanací obvodového pláště
  Náhrada vnějších otvorových výplní tepelně technicky, případně hlukově dokonalejší materiály
  Opravy a zateplení střech včetně nástaveb, kterými jsou například strojovny, pergoly atd. 
  Vyregulování otopné soustavy
  Oprava nebo výměna rozvodů zdravotních instalací a plynu
 • v případě žádosti o podporu formou zvýhodněné záruky za úvěr musí rozpočtové náklady na financování oprav dle částí A, B, C a D přílohy č. 2 programu činit nejméně 50 % z výše úvěru, ke kterému je žádána podpora,
 • žádost o podporu musí být podána před zahájením stavebních prací a před uzavřením smluv o dodávkách strojů a zařízení (vč. smlouvy o smlouvě budoucí či závazné objednávky)

Žadatel musí též prokázat uzavření smlouvy s dodavatelem stavby, který má zaveden a certifikován systém řízení jakosti dle ČSN EN ISO 9001 nebo EN ISO 9001. Doklady týkající se dodavatele stavby mohou být v případě žádosti o záruku předloženy do 1 roku od poskytnutí podpory.

Příjemce podpory je povinen do tří let od uzavření smlouvy o úvěru, ke kterému byla poskytnuta podpora, ukončit opravu domu a poté do šesti měsíců předložit ČMZRB, poslední zápis o předání zhotoveného předmětu díla podepsaný zhotovitelem a příjemcem podpory.

Bližší informace o podmínkách účasti v programu, seznam dokumentů přikládaných k žádosti a další informace o Programu na internetových stránkách Státního fondu rozvoje bydlení (www.sfrb.cz)

NOVÝ PANEL a Zelená úsporám

Další dimenzi programu NOVÝ PANEL dalo spuštění programu Zelená úsporám resp. jeho rozšíření podpory o energeticky úsporná opatření pro panelové domy (s platností od 1. září 2009). Za stávajících podmínek lze dotace z obou programů kombinovat. Žadatel má na výběr. Buď si může požádat o úrokovou dotaci z programu Nový panel na kompletní opravu včetně zateplení. Anebo má druhou možnost. Na zateplení si zažádat o dotaci z programu Zelená úsporám a na ostatní práce zažádat o úrokovou dotaci z Nového panelu. Záleží na žadateli, která z kombinací mu vyjde lépe. Rozdíl je také v tom, že v rámci Nového panelu jsou o něco \"měkčí\" pravidla (doporučená hodnota) pro úroveň zateplení a získání dotace, než v programu Zelená úsporám.

Podpora z programu PANEL i pro nepanelové bytové domy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů