Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Podzim zahájily banky nezvykle vlažně

Banky ukolíbané rekordními výsledky vstoupily do poslední fáze roku nezvykle vlažně. Úrokové sazby zůstaly v září prakticky nezměněny a ani v případě poplatků souvisejících s vyřízením hypotéky se žádné překvapení nekoná. Kam se sazby vrtnou v následujících měsících a jak to vypadá s dostupností bydlení v jednotlivých krajích.  

Sezónnost posledních let letos neplatí. V době letních dovolených banky zpravidla zvolnily a připravovaly se na podzimní měsíce, které byly druhým vrcholem hypotečního cyklu. V září banky spouštěly kampaně, které měly za cíl přitáhnout klienty a zlepšit výsledky před koncem roku. Letos je to jinak. Klienti se v obavě z budoucího nárůstu sazeb hrnou na banky sami a ty až na výjimky nemají motivaci s cenami nějak zásadně hýbat. 

Indexy nabídkových sazeb zamrzly

Určité zlevnění jsme zaznamenaly u hypoték bez dokladování příjmů (Equa Bank a Raiffeisenbank). Technicky, díky přenastavení hranic pásem LTV, zlevnila Hypoteční banka a ČSOB klasické hypotéky mezi 85 – 90 % LTV. Snížení sazeb u 8letých a delších fixací oznámila Expobank. Naopak navýšení sazeb u klasických hypoték se 7 a 10letou fixací provedla UniCredit Bank a plošný nárůst sazeb o jednu desetinu procentního bodu oznámila také Česká spořitelna.

Výsledkem je další stagnace úrokových indexů. Index GOFI 70, který mapuje nabídkovou sazbu pro hypotéky do 70 % u všech bank na trhu, v září klesl o jeden bazický bod z 2,17 % na 2,16 %. Index GOFI 85 (průměr v pásmu 70 – 85 % LTV) v září zůstal na 2,33 % a stagnaci vykazuje i index 100% hypoték. Ten v srpnu skokově propadl o celou desetinu, neboť 100% hypotéky přestala nabízet Wüstenrot hypoteční banka. Nyní hodnota indexu sklouzla jen o setinu na 3,31 %. Po očištění tohoto faktoru však index GOFI100 svého faktického minima dosáhl v dubnu a květnu letošního roku. V praxi nyní na trhu vidíme spíše tendence zdražování rizikovějších 100% hypoték. 

clipboard0849

Tip: Indexy GOFI jsou pouze statistickým průměrem sledujícím trendy. V praxi nabídka bank u hypoték do 70 % LTV stále začíná na 1,69 % pro 3letou fixaci. Pod dvěma procenty jsou nyní nabídky 5ti bank. Konečnou cenu ovlivňuje mnoho faktorů a nabídková sazba je pouze odrazovým můstkem pro nalezení vhodné banky. Pro detailní srovnání doporučujeme využít služeb zkušeného hypotečního specialisty. 

Individuálních slev ubývá. Skutečné sazby se přibližují nabídkovým

Úrokové sazby reálně sjednaných hypoték mapuje ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX. Ten v posledním měřeném měsíci vzrostl z 2,08 % na 2,11 %. Růst indexu odráží jednak zdražení ze strany 3 největších bank, ale také fakt, že banky jsou méně ochotné k individuálním slevám, díky kterým byl dosud FINCENTRUM HYPOINDEX pod nabídkovými sazbami a nyní se rozdíl mezi těmito ukazateli začíná rychle zmenšovat, jak dokládá následující graf. 

clipboard0850

Kam zamíří sazby teď?  

Od června pracujeme s hypotézou úrokového dna a ta se zatím potvrzuje. Nejvíce změn úrokových sazeb proběhlo v průběhu června a července, v srpnu i září byl prakticky klid. S příchodem podzimu proto pracujeme s dvěma scénáři budoucího vývoje. 

TIP: Více o jednotlivých scénářích se dočtete v komentáři „Hypoteční sazby hledají směr. Otevřené jsou dvě cesty“. 

Ačkoliv sazby na mezibankovním trhu meziměsíčně výrazně spadly a začínají se blížit historickým minimům z dubna letošního roku, stále se kloníme spíše ke statickému scénáři, který předpokládá, že banky budou více pracovat s cílovým zvýhodněním, takže na akční nabídky a nižší sazby dosáhnout pouze určité skupiny klientů. Prvních pět říjnových dní podporuje naši hypotézu. Banky se nikam nehrnou a jedinou bankou, u které vidíme apetit po nových hypotékách je Raiffeisenbank, která již podruhé snížila nabídkové sazby a znovu o desetinu procentního bodu. Tento „statický“ režim však může vzít za své. Právě nyní, v průběhu října, se dají ještě získat obchody, které ovlivní výsledek banky v tomto roce. Není tedy vyloučeno, že v příštích týdnech přijdou některé banky s cenovým zvýhodněním. Pravděpodobnost považujeme za dost vysokou, vzhledem k tomu, že právě cena peněz má od června klesající trend a blíží se k minimům letoška.    

clipboard0851

Index dostupnosti bydlení pod 35 procenty. OK 

Nízké sazby v kombinaci se stále ještě příznivými cenami nemovitostí poskytují excelentní podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru, v září dosáhl hodnoty 32,7 %. Tedy třetinu příjmu vynaloží domácnost na splátku hypoték a 2/3 zůstávají domácnosti na ostatní výdaje. Na regionální úrovni jsou ovšem patrné rozdíly, nejlepší dostupnost dlouhodobě vykazuje Ústecký a Moravskoslezský kraj, nejhůře jsou na tom obyvatelé Prahy a Brna, kde na splátku modelové hypotéky okolo poloviny tamních příjmů. 

Index dostupnosti bydlení se od konce roku 2011 pohybuje na celorepublikové úrovni v pásmu od 30 – 35 %, což obecně značí příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení. I přes pozvolný nárůst sazeb i cen nemovitostí očekáváme, že se index bude ve většině krajů ČR po zbytek roku pohybovat v pásmu do 35 %, což obecně značí nadprůměrně příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Míru dostupnosti bydlení v jednotlivých krajích ilustruje následující graf, detailněji se budeme dostupnosti bydlení věnovat v našem příštím komentáři. 

clipboard0852

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, banky, www.hypoindex.cz

Podzim zahájily banky nezvykle vlažně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »