Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pohled experta: Praha 4 má potenciál pro spokojené bydlení a udržení ceny

Realitní trh s byty se zklidnil. Nekonají se ani velké propady v cenách, ale nelze ani mluvit o naprostém nezájmu. Podle Pavla Velebila z Tide reality lze hovořit spíše o jisté vyzrálosti. „Nastává čas, kdy si kupující opravdu rozmýšlejí, kde budou bydlet. Staví si vedle sebe všechna pro a proti a hledají pro sebe tu nejideálnější lokalitu. Často opomíjenou lokalitou ze strany médií je Praha 4, a to zejména Vyšehrad, Podolí či Bráník,“ říká Velebil a dodává, že Praha 4 má výrazný potenciál pro spokojené dlouhodobé bydlení a zároveň si zde reality pravděpodobně dlouhodobě udrží cenu.

V rámci Prahy 4 je zajímavá především jedna skutečnost. Existuje zde totiž stálá poptávka po bydlení v této lokalitě. „Dostáváme nové a nové dotazy, zda bychom nezprostředkovali nákup bytu právě v Podolí, Bráníku nebo na Pankráci,“ upozorňuje Pavel Velebil z Tide reality. Specifikum oblasti je podle něj totiž v tom, že se téměř nikdo nestěhuje z tzv. novostaveb, tedy domů, které byly postaveny v průběhu posledních pěti až deseti let. Majitelé v nich buď zůstávají sami bydlet, nebo je pronajímají a kalkulují s jejich budoucím využitím. Klasických prodejů je v této lokalitě málo.

Nejdražším ze jmenovaných míst jsou nejvýše položené Kavčí Hory, ze kterých je nádherný výhled do širokého okolí. Následovány jsou spodními partiemi Podolí, které nabízejí poklidné bydlení v prostředí rodinných vil a domů ze 30. let, cenově dostupnější pak je Bráník. Na druhou stranu nelze čekat, že se zde budou ceny pohybovat na stejné úrovni jako v okrajových částech Prahy. Praha 4 má totiž velmi dobré dopravní spojení s centrem a občanskou vybavenost na velmi vysoké úrovni, a tím zcela jasnou konkurenční výhodu.

Názor odborníka:

Příležitostí bydlení v této lokalitě není mnoho. Nové bytové domy se staví téměř výhradně v prolukách a pouze jako doplnění stávající zástavby. Nelze čekat, že se na trhu objeví větší developerský projekt, který by nabízel větší množství bytů, a ani již pro něj není vhodné místo. Právě omezená nabídka je zárukou dobré investice, což úspěšně dokazují projekty bytových domů realizovaných například společností AT Development v Podolí a na Zeleném Pruhu. Tímto přístupem se inspirovaly i další developerské společnosti.

Typickým ukázkovým příkladem bytového domu, který vzniká v proluce předválečné zástavby a využívá vybudovanou infrastrukturu v okolí, je projekt v ulici Pod Vinohradem v pražském Braníku. Menší rozsah projektu (30 bytů) dovolil soustředit se i na drobné detaily, které v masové developerské výstavbě mnohdy trpí. Vstupní prostory, osvětlení v domě, řemeslně nadstandardně provedené schodiště, to vše jsou nepostradatelné prvky, které dotvářejí celek. Cena dokončených bytů se zde pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Jádro Prahy 4 má charakter smíšené oblasti, a to nejen z pohledu zastavěnosti. Můžeme zde nalézt starší bytové domy, rodinné vily, novostavby, a okrajově i panelové domy. Význam pojmu smíšená oblast doslova naplňuje i struktura obyvatelstva. Zájem o bydlení zde totiž mají jak singles, tak i mladé rodiny, ale i senioři. Každá skupina pro trochu jiné důvody.

Mladí lidé hlavně oceňují rychlé spojení do centra Prahy pomocí metra a tramvajové linky, která se dále rozděluje do dvou důležitých větví na Staré město a na Václavské náměstí, a lze se tak snadno dostat za zábavou i nákupy. Rodiny s dětmi naopak vítají příjemnou a klidnou smíšenou zástavbu bytových a rodinných domů, dostatek škol (včetně prestižních jazykových) i školek,“ vyjmenovává výhody Pavel Velebil. Nákupy v krátké docházkové vzdálenosti a velká hustota zdravotnických zařízení v Praze 4 jsou pak příjemné pro seniory. 

Praha 4 je podle jeho slov zajímavou alternativou pro ty, kteří již teď přemýšlejí v dlouhodobém horizontu. „Následující dva až tři roky budou s největší pravděpodobností ceny bytů na Praze 4 setrvávat na stejné úrovni. Díky omezené nabídce však očekáváme v tříletém horizontu opětovný růst cen (zahájení růstu)“ dodává Velebil z Tide reality. „Pokud se říká, že byty s dobrou adresou svou cenu neztrácejí, pak to o pruhu území podél Vltavy ohraničeném na severu Vyšehradem a na jihu Jižní Spojkou platí beze zbytku.“

Pohled experta: Praha 4 má potenciál pro spokojené bydlení a udržení ceny >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »