Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pojistit nemovitost? Stejnou za 1300 Kč i přes 5000 Kč!

Autor: Věra Koudelková | 19.05.2009 00:00 | Kategorie: Pojištění | 5 komentářů
Pojistit nemovitost? Stejnou za 1300 Kč i přes 5000 Kč!

Chcete-li pojistit nemovitost, vyplatí se skutečně dobře vybírat. Rozdíl v pojistném může být i několikanásobný. Čím si mohou pojišťovny podmínit výplatu pojistného plnění? A jak stanovují pojistné částky?

Pojištění nemovitostí patří mezi tzv. pojištění škodová. Znamená to, že jeho účelem je náhrada škody, která vznikla na nemovitosti v důsledku pojistné události. V rámci pojištění nemovitostí mohu pojistit prakticky veškeré objekty, včetně bazénu, skleníku, studny či plotu. U staveb pojistíte i materiál, stroje a zařízení. Málokdo ví, že lze pojistit i hřbitovní stavbu.

Pro jaké případy se lze pojistit? Každá pojišťovna má vlastní varianty pojištění, kde jsou možné pojistné události různě zkombinovány. Většinou jde o tzv. základní a rozšířenou verzi, v rámci nichž mohou být pojištěna různá nebezpečí.

Jednotlivé pojistné události jsou vysvětleny v pojistných podmínkách pojišťoven. Některé pojmy jsou jasné, ale například rozdíl povodně od záplavy je většině pojištěným nejasný.

Povodeň – zaplavení územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků nebo nádrží nebo která břehy a hráze protrhla a nebo bylo zaplavení způsobeno náhlým a náhodným zmenšením průtočného profilu vodního toku

Záplava – vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění

Zdroj: Pojistné podmínky ČSOB Pojišťovny

Je dobré si přečíst definice pojmů, i když se zdají být jasné. Můžeme se například dozvědět, že odcizením se rozumí odcizení části pojištěného objektu, tedy například okapů, střešní krytiny apod., ne však vybavení domu (to můžeme pojistit v rámci pojištění domácnosti).

V České republice pojištění nemovitostí poskytují tyto pojišťovny:

 • Allianz pojišťovna, a.s.
 • AXA životní pojišťovna a.s.
 • Česká podnikatelská pojišťovna, a.s.
 • Česká pojišťovna a.s.
 • ČSOB Pojišťovna, a.s.
 • Direct Pojišťovna, a.s.
 • Generali Pojišťovna a.s.
 • Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s.
 • Kooperativa pojišťovna, a.s.
 • MAXIMA pojišťovna, a.s.
 • Slavia pojišťovna a.s.
 • Triglav pojišťovna, a.s.
 • UNIQA pojišťovna, a.s.
 • VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna, a.s. 

  Zdroj: ČAP

„Na kolik“ nemovitost pojistit? A kolik dostanete?

Rozdíl je nejen ve výši pojistného, které se od pojistné částky odvíjí, ale také v tom, jakou částku dostanete v případě pojistné události. Jestliže máte nemovitost pojištěnu na novou cenu, měli byste v případě, že vaše nemovitost bude zcela zničena, získat pojistné plnění ve výši této nové ceny. Při pojištění na časovou cenu však dostanete částku mnohem nižší, protože se bere v úvahu také stáří a opotřebení dané nemovitosti bezprostředně před pojistnou událostí.

Zde ale může nastat problém. Je potřeba si řádně přečíst pojistné podmínky pojišťovny. Můžeme se tam dočíst například, že pojištěný má nárok na úhradu částky vyšší než je časová cena pouze tehdy, když pojištěný prokáže použití této částky na opravu, resp. výstavbu nové budovy nebo její části do tří let po vzniku škodné události. Jinak získáte pojistné plnění ve výši časové ceny. Nebo také, že pokud je hodnota nemovitosti v době vzniku škody nižší než např. 40 % její nové ceny, pojišťovna vám vyplatí pouze částku odpovídající časové ceně.

Některé pojišťovny samy počítají pojistnou částku, zeptají se pouze na rozměry dané nemovitosti, počet pater, popř. zda má budova sklep a půdu. Z těchto údajů poté spočítají pojistnou částku. Jedná se tedy patrně o cenu novou. Je dobré se na to při sjednávání smlouvy zeptat, pracovníci pojišťoven to zpravidla sami nesdělují. Můžete to však najít v pojistných podmínkách.

Jiné pojišťovny se klienta zeptají, na jakou částku by chtěl nemovitost pojistit. Klient buď ví, jakou cenu nemovitost má, nebo to musí odhadnout. Problémem může ale být situace, kdy je pojištění sjednáno na částku nižší, než je skutečná hodnota nemovitosti. Budete pravděpodobně platit nižší pojistné, ale v případně pojistné události dostanete pojistné plnění pouze v takovém poměru, v jakém byla sjednaná částka ku skutečné hodnotě.

Pojištěním nemovitosti pojišťovny nekončí

Při zřizování pojištění nemovitosti bývají nabízeny také další související produkty, nejčastěji se jedná o

Pozor na kalkulačky

Některé pojišťovny na svých webových stránkách umožňují vypočítat výši pojistného pomocí „kalkulačky“. Může se však stát, že vzorce pro výpočet nejsou aktualizovány a částka se nakonec liší od té, která  vám bude vypočítána přímo v pojišťovně.

Praktický příklad

Jaká je výše pojistného? Vzala jsem jako příklad zděný dům o zastavěné ploše 130 m², přízemní, podsklepený, s půdou a obešla pojišťovny pro kalkulaci konkrétní nabídky. V pojišťovnách, kde pojistnou částku nepočítají, ale požadují, aby její výši určil klient, jsem zadala částku 1 500 000 Kč. Dále jsem vždy volila variantu bez spoluúčasti, bylo-li to možné, v jiných případech spoluúčast 1 000 Kč, roční frekvenci platby pojistného, bez dalších nabízených pojištění.

Tabulka: Nabízené pojistné a pojistné částky pojišťovnami

Pojišťovna

Pojistná částka

Roční pojistné

Spoluúčast

Allianz

4 007 250 Kč

4 688 Kč

 

Axa

1 500 000 Kč

1 350 Kč

 

ČPP

1 500 000 Kč

1 312 Kč

1 000 Kč

ČP

5 200 000 Kč

5 110 Kč

 

ČSOB

4 284 000 Kč

3 985 Kč

1 000 Kč

Kooperativa

3 400 000 Kč

4 420 Kč

 

Slavia

1 800 000 Kč

1 301 Kč

1 000 Kč

Uniqa

1 826 600 Kč

2 375 Kč

1 000 Kč

Zdroj: Nabídka pojišťoven na přepážce

Jednotlivé hodnoty se od sebe poměrně dost liší. Nejsou však zcela srovnatelné, v některých pojišťovnách mi nabídli tu „nejlepší“, tedy i nejdražší variantu, v jiných zvolili jinou.

Jak tedy pojistit nemovitost co nejlépe? Je dobré si předem zjistit, jaké varianty pojištění daná pojišťovna nabízí, co vše tyto varianty zahrnují atd. To však zabere mnoho času. Proto může být výhodné oslovit finančního poradce, nejlépe takového, který se v dané oblasti pohybuje již delší dobu a má přehled o více pojišťovnách, resp. jejich produktech.

Anketa

Je vaše nemovitost pojišťěná?

Ano, dostatečně. (48)
 
Ano, ale nedostatečně. (20)
 
Ano, ale nevím jak. (6)
 
Ne. (43)
 
Nevlastím nemovitost. (6)
 Celkem hlasovalo 123 čtenářů

Pojistit nemovitost? Stejnou za 1300 Kč i přes 5000 Kč! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

RE: RE: hm PZ | 19.05.2009 23:18
RE: RE: hm hm | 19.05.2009 22:59
RE: hm Radek | 19.05.2009 15:19
hm hm | 19.05.2009 14:41

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »