Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Politická a ekonomická nejistota v Řecku a Egyptě má dopady na maloobchodní trh

15.06.2012 14:46 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: komerční prostory nájem

Nájemné za maloobchodní prostory a výnosy z maloobchodních nemovitostí jsou podle nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers International v regionu EMEA stabilní od 3. čtvrtletí roku 2011. (Tisková zpráva Colliers International)

Nájemné

Během šesti měsíců do prvního čtvrtletí roku 2012 většina hlavních nákupních tříd napříč regionem EMEA nezaznamenala žádné změny, nebo jen drobné posuny ve výši nájemného. Výjimku tvoří některé klíčové trhy, kde došlo k nárůstu nájemného u prostor nejvyšší kategorie. Jedná se o Vídeň (14 %), Hamburk (12 %), Londýn (11 %) a také pobaltská města Riga a Talin. Ve Velké Británii zaznamenal opačný trend nejen Londýn, ale také Manchester (11 %) a Edinburgh (9 %), kde také došlo k růstu nájemného. Na opačném konci stupnice bylo naopak Řecko a Bulharsko, kde byly registrovány největší propady. Nájemné u prostor nejvyšší kategorie kleslo v Aténách o 12%, v Sofii o 20%. Na těchto trzích dochází k poklesu již od třetího čtvrtletí roku 2010.

Nájemné za prostory nejvyšší kategorie v nákupních centrech také zůstalo na většině sledovaných trhů stabilní. Nejvýznamnější nárůst jak v šesti, tak i dvanáctiměsíčním období, byl zaznamenán v Glasgow (11% a 18%), Moskvě (8% a 23%) a Bělehradu (8% a 17%). V Káhiře naopak nájemné dramaticky kleslo o 24%, bezpochyby kvůli nejistotě panující kolem politické a ekonomické situace v Egyptě. Jak nájemci, tak investoři čekají s rozhodnutím o vstupu na trh na výsledky červnových voleb.

Navzdory tomu, že v posledních měsících bylo otevřeno velké množství on-line obchodů, hlavní mezinárodní obchodníci s módou pokračovali v silné expanzi s rostoucím počtem maloobchodních projektů vhodných pro mezinárodní nájemce, a to zejména ve střední a východní Evropě. Většina prodejců, kteří již na trzích střední a východní Evropy působí, stejně tak i nově příchozí nájemci, poptávají prostory v nákupních centrech, zatímco luxusní značky stále dávají přednost umístění na hlavních nákupních třídách, a také ve špičkových obchodních domech a hotelech. Trend otevírání obchodů v luxusních hotelech byl zaznamenán především v Bukurešti. Během posledních šesti měsíců zůstalo nájemné za prostory nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách i v nákupních centrech v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku pozoruhodně stabilní.

Výše nájemného za prostory nejvyšší kategorie v regionu střední a východní Evropy:

Praha

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách       200 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       90 Euro/m2/měsíc

Varšava

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách         90 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                      79 Euro/m2/měsíc

Budapešť

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách       110 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       65 Euro/m2/měsíc

Bratislava

  • Nájemné na hlavních nákupních třídách          40 Euro/m2/měsíc
  • Nájemné v nákupních centrech                       38 Euro/m2/měsíc

Výnosy

Vzhledem k pokračujícímu trendu stability klíčových nemovitostí napříč regionem EMEA zůstala drtivá většina výnosů na hlavních nákupních třídách nezměněna. K mírnému zlepšení (mezi 10 a 25 bazickými body) došlo v německých městech Stuttgart, Frankfurt a Düsseldorf. V Helsinkách vzrostly výnosy u nemovitostí nejvyšší kategorie o 35 bazických bodů na 5,4 % a v Rize byl zaznamenán další růst na 9 % v 1. čtvrtletí roku 2012, což je zlepšení o 50 bazických bodů. K poklesu o 50 bazických bodů došlo v Aténách, protože řecká ekonomika zůstává v recesi s nízkými maloobchodními prodeji a slabým zájmem ze strany investorů.

Podobná situace byla sledována i v případě výnosů z nákupních center nejvyšší kategorie, kdy většina trhů vykázala stejné výnosy v šestiměsíčním období. Zvýšení výnosů byla zaznamenána na východoevropských trzích, a to v Bratislavě (25 bazických bodů), Rize (25 bazických bodů) a Vilniusu (50 bazických bodů). Menší pokles výnosů (25 bazických bodů) byl zaznamenán v celé řadě britských regionálních center, kde oslabila aktivita investorů. Největší pokles výnosů však registrovala Káhira (100 bazických bodů) z důvodu slábnoucího zájmu investorů o egyptský maloobchod, jak bylo uvedeno výše.

Výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v České republice jsou 6,25%, zatímco výnosy  z nákupních center nejvyšší kategorie jsou 6,50%. V Maďarsku jsou výnosy jak na hlavních nákupních třídách, tak i v maloobchodních centrech 7,50%; stejný výnos je dosahován i z nemovitostí nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách v Polsku, ale u maloobchodních center je 6,50%. Slovensko udržuje nejnižší výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v regionu na 8,00 %, zatímco výnosy z maloobchodních center jsou na 7,25 %.

Stuart La Frenais, ředitel divize maloobchodu v regionu EMEA, říká:

„Není překvapení, že trh nájemců zůstává klíčovým pro růst nájemného a zlepšování výnosů. Ekonomická nejistota v celém regionu EMEA znamená, že spotřebitelé jsou opatrnější ve výdajích. Roste objem výdajů utrácených na internetu, stejně tak i v  maloobchodních lokalitách nejvyšší kategorie, kde je k dispozici větší výběr a zákazník si tak odnese příjemnější zážitek z nakupování.“

„Módní značky vyšší kategorie, které zaznamenaly rostoucí zájem ze strany zákazníků, mohou očekávat další růst. Další nárůst nájemného na hlavních nákupních třídách lze očekávat na silných maloobchodních trzích jako je Londýn, Frankfurt, Hamburk, Moskva a Petrohrad.“

„Předpokládáme, že výnosy zůstanou na stejné úrovni v převážné většině sledovaných trhů s prognózou komprese pro Londýn a Petrohrad. Nejlepší maloobchodní lokality, které stále přitahují mezinárodní maloobchodní řetězce, budou i nadále v hledáčku investorů. Na nejslabších trzích se nedá očekávat žádné rychlé zotavení.

„Na závěr lze říci, že u nejlepších trhů v regionu se očekává, že zůstanou stabilní i přes ekonomickou nejistotu. Řecko a Egypt, které jsou výjimky potvrzující pravidlo, byly těžce ovlivněny svou vlastní ekonomickou a politickou situací.“ 

Politická a ekonomická nejistota v Řecku a Egyptě má dopady na maloobchodní trh >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »