Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Polské stavebnictví pod tlakem

Růst polského stavebnictví ve srovnání s předchozími lety výrazně zpomaluje. Stavební firmy jsou ve svých odhadech očekávaného vývoje pro rok 2009 pesimistické a předpovídají, že tento trend bude mít negativní dopad také na jejich prodeje, u nichž očekávají pokles o 3,7 procenta. Střednědobý výhled na roky 2010 a 2011 pak staví lehce optimističtější kulisy mírného růstu stavebního sektoru (o 2,3 procenta). Tyto a mnohá další zjištění přináší aktuálně publikovaná Kvalitativní studie polského stavebnictví 2009, kterou připravil CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

 
  • Ve srovnání s předchozím rokem je nejrychleji rostoucím omezením stavebních firem nedostatečná poptávka (kterou zmiňují téměř všichni dotazovaní) a také omezené finanční zdroje.
  • Pokles množství zakázek se již projevil nižším vytížením kapacit.
  • Na začátku října měly firmy nasmlouvané zakázky v průměru na sedm měsíců dopředu.
  • Klíčovou prioritou pro dalších dvanáct měsíců bude pro stavební firmy zvýšení efektivity jejich fungování.

Stavebnictví v Polsku, České republice, Maďarsku i na Slovensku prochází turbulentním obdobím. Přestože mezi těmito zeměmi můžeme vysledovat zřetelné rozdíly, dopad celosvětové ekonomické krize je patrný v každé z nich. Polsko je jedinou zemí, kde sektor stavebnictví stále zaznamenává alespoň mírný růst. Tento vývoj je založen především na dvou klíčových faktorech – rozsáhlé finanční podpoře mnoha infrastrukturních projektů z fondů Evropské unie a přípravě na evropský fotbalový šampionát EURO 2012, organizovaný Polskem a Ukrajinou, který stavebnictví přináší řadu nových projektů a zakázek (stadiony, silnice, hotely, druhá linka varšavského metra). Srovnání výsledků za období leden–září 2009 (růst 4,7 procenta) s čísly za odpovídající období předchozích let (2006: 14,4 procenta, 2007: 20,2 procenta, 2008: 15,5 procenta) nicméně jasně ukazuje, k jak významné změně trendu dochází.

Hlavní zjištění Kvalitativní studie polského stavebnictví 2009:

Jaký vývoj stavebnictví očekávají firmy v roce 2009?

  • Stavební firmy jsou v odhadech vývoje odvětví pro rok 2009 pesimistické – 70  procent z nich očekává pokles. Tato očekávání jsou přitom ještě pesimističtější, než ukazují poslední údaje publikované Polským centrálním statistickým úřadem (období leden–září), což naznačuje, jak výrazné obavy panují mezi hráči na trhu. V důsledku toho společnosti rovněž očekávají pokles svých tržeb o 3,7 procenta (v ČR firmy předpovídají pokles o 4,3 procenta). Firmy odhadují, že zotavení nastane v období 2010–2011 a přinese v průměru velice mírný růst, a to 2,3 procenta (pro srovnání: výsledky výzkumu v ČR ukazují pouze 0,5 procenta).

Jak se tento aktuální vývoj promítá do sebevědomí stavebních firem?

  • Z výzkumu vyplývá, že došlo k výrazným změnám v sebevědomí stavebních firem. V roce 2008 uvádělo 97 procent respondentů, že očekávají růst svého tržního podílu. V současné době ve svůj růst věří již pouze 52 procent respondentů, což ukazuje na výraznou nejistotu na polském stavebním trhu (v ČR je situace podobná, 93 procent v roce 2008, aktuálně 58 procent).

Jaký vývoj očekávají firmy ve střednědobém horizontu?

  • Protože se podmínky na trhu v současnosti rychle mění, firmy upozorňují na omezené možnosti předpovídat vývoj odvětví ve střednědobém horizontu (v letech 2010–2011). Pokud se však podíváme na výsledky jejich odhadů, zjistíme, že 75 procent dotázaných stavebních společností předpovídá mírný růst odvětví (v průměru 2,5 procenta, který je výrazně vzdálený výsledkům z let 2006–2008).

Projevila se již krize poklesem vytíženosti kapacit stavebních firem?

  • Společnosti zaznamenaly pokles v průměrné vytíženosti svých kapacit, a to na 77 procent (pokles tři procentní body oproti roku 2008). 51 procent firem uvádí, že mají méně zakázek než před rokem, 40 procent má stejný objem a 9 procent respondentů zaznamenalo nárůst. Nyní mají stavební společnosti nasmlouvané zakázky v průměru na sedm měsíců dopředu.

Co firmy aktuálně nejvíce omezuje v jejich růstu a co způsobuje největší problémy?

  • 100 procent dotazovaných firem je omezeno ve svém růstu (v roce 2008 to bylo 95 procent). Faktor, který zaznamenal největší nárůst oproti roku 2008, je nedostatečná poptávka (aktuálně ji udává 94 procent dotázaných, 61 procent v roce 2008), následují nedostatečné finanční zdroje (89 procent, 64 procent v 2008).

Jaké jsou klíčové priority stavebních společností pro dalších dvanáct měsíců?

  • Téměř všechny stavební společnosti (94 procent) uvádějí, že hlavní prioritou , na kterou budou zaměřovat svoji pozornost v průběhu dalších dvanácti měsíců, je stejně jako v ČR zvyšování efektivity jejich fungování (6,7 bodu z 10 maximálních). S odstupem následují plány na zdokonalení řízení projektů a plánování (5,9 bodu, uvedlo 94 procent dotázaných) a stejné bodové skóre získal výběr strategického obchodního partnera (uvedlo 76 procent firem). Financování aktivit stavebních firem se oproti minulému roku stalo viditelně důležitějším tématem, aktuálně jej uvádějí všichni dotázání (96 procent) a hodnotí tuto prioritu 5,8 bodu. Nejnižší prioritou je v příštích 12 měsících pro polské stavební firmy akvizice jiné společnosti (3,9 bodu, 36 procent firem).

Kvalitativní studie polského stavebnictví 2009 je založena na telefonických strukturovaných rozhovorech se vzorkem 70 firem podnikajících v polském stavebním sektoru. Rozhovory se zástupci firem skončily v říjnu 2009, a tato studie tak poskytuje zajímavý a aktuální pohled na současnou situaci na polském stavebním trhu.

CEEC Research již čtvrtým rokem sérií kvalitativních výzkumů analyzuje situaci ve stavebnictví v zemích střední a východní Evropy, a to ve spolupráci s generálním partnerem, společností KPMG Česká republika. Kvalitativní studie polského stavebnictví 2009 je sedmou studií ročníku 2009.

Kvalitativní studii polského stavebnictví 2009 je možné bezplatně získat na internetových prezentacích CEEC Research www.CEEConstruction.Eu , kde je také možné najít více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli výzkumu.

Polské stavebnictví pod tlakem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »