Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Poplatek za vedení úvěrového účtu ano či ne?

03.04.2013 11:21 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: poplatek za vedení

Českým hypotečním trhem a médii hýbe případ vracení poplatků za vedení úvěrového účtu k hypotečnímu úvěru. Jak je v České republice obvyklé, je i tato problematika vnímána černobíle. Poplatek za vedení úvěrového účtu tedy ano či ne? Co doporučujeme klientům?

Inspirace rozhodnutím německého soudu

Hlavním argumentem klientů rozporující oprávněnost účtování správcovského poplatku je rozsudek německého spolkového soudního dvora ze 7. července 2011. Rozhodnutí německého soudu v zásadě odmítlo poplatek za správu úvěrového účtu, vzhledem k tomu, že úvěrový účet je evidencí banky a klient za tuto úplatu neobdržel žádné služby.

Dle našeho názoru je proto důležitý nejenom formální právní pohled, ale také ekonomický pohled rovnovážnosti obchodního vztahu klienta a banky. Po analýze případu se domníváme, že klient by měl mít povinnost hradit ty poplatky, které jsou spojeny s určitou protislužbou banky, kterou má zájem využít a není rozhodující formální název poplatku, rozhodující je, služba, hodnota pro klienta. Přičemž výše poplatku by měla odpovídat hodnotě služby, kterou klient obdrží a nákladům banky, které musí na jejich poskytnutí vynaložit.

Pokud je poplatek za činnost, kterou je banka povinna vykonat a poplatek je přenesením nákladů banky na klienta, nebo výše poplatku zjevně neodpovídá službě pro klienta nebo nákladům banky, jedná se o problematický poplatek. Platí to zejména, pokud nemá klient možnost jej vyjednat (zpravidla jsou tyto poplatky v jednotném sazebníku banky, který klient nemůže ovlivnit). V takovém případě může být český soud podle našeho názoru nakloněn inspirovat se analogickým rozhodnutím německého soudního dvora.

Doporučení GOLEM FINANCE

Klientům doporučujeme zvážit nerozmyšlené soudní žaloby spojené s rizikem úhrady soudních poplatků. Případ poplatků za vedení úvěrového účtu není jednoznačný. Pokud se klient domnívá, že mu byl poplatek účtován neoprávněně, je vhodné, aby nejdříve podal stížnost k bance a získal její vyjádření. I v medializovaném soudním rozhodnutí německého soudu se jednalo o rozhodnutí v třetí instanci, kdy Spolkový soudní dvůr v odůvodnění nesouhlasil s některými závěry Zemského soudu v Ravensburgu a Vrchního soudu v Stuttgartu, které se případem zabývaly v předchozích instancích.

Před neuváženým podáním žaloby je vhodné, aby si klient uvědomil riziko náhrady soudních nákladů, které mu může uložit soud, v případě neúspěšné žaloby. Pokud klientovi je nabízeno zastoupení, doporučujeme ověřit, jaké konkrétní náklady toto bude pro klienta představovat.

V případě sporu o poplatek týkající se spotřebitelského úvěru může klient poté, co mu banka nevyhoví, podat návrh na vyřešení sporu k finančnímu arbitrovi. Výhodou podání k finančnímu arbitrovi je, že za něj nehradí soudní poplatky. To však pouze v případě spotřebitelských úvěrů, které spadají pod regulaci zákona o spotřebitelském úvěru, jak potvrdil finanční arbitr ve svém stanovisku z 18. 3. 2012. Pokud se jedná o poplatek k hypotečnímu úvěru, finanční arbitr podání klienta odmítne. Postup pro podání je možné získat na www.finarbitr.cz

A co další poplatky?

Je škoda, že celá diskuse se vede pouze k poplatkům za úvěrový účet. Tyto poplatky jsou přitom v ČR dlouhodobě zavedené, a pokud by nebylo zmíněného rozsudku německého soudu, zřejmě by napadány nebyly. Z našeho pohledu však existují další a dokonce mnohem problematičtější poplatky, které by měly být posouzeny z výše uvedených hledisek.

Příkladem mohou být až několikatisícové poplatky stavebních spořitelen za vyčíslení zůstatku úvěru pro klienta, který má zájem úvěr doplatit. Přitom spořitelna klientovi vede úvěrový (klientem placený) úvěrový účet, na kterém má příslušnou evidenci k dispozici. A navíc vedle tohoto poplatku musí klient ještě uhradit poplatek za předčasné splacení, který může v některých případech výrazně převyšovat ušlé úroky.

Poplatek za vyčíslení zůstatku úvěru působí jako odstrašující sankce za to, že klient má zájem úvěr doplatit. Přitom zákon dává např. ručiteli výslovné zákonné právo na sdělení zůstatku zajištěné hypotéky. Je nelogické, aby toto právo neměl i samotný dlužník (klient). Zejména u klientů, kteří mají strach o zadlužení a chtějí své dluhy splatit, se nám vysoké poplatky za vyčíslení zůstatku úvěru jeví jako nemorální.

Zdroj: Analýza společnosti GOLEM FINANCE, kompletní text naleznete na http://www.golemfinance.cz/cz/561.analyza-vraceni-poplatku-za-spravu-uveroveho-uctu

Poplatek za vedení úvěrového účtu ano či ne? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »