EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Pořiďte si nemovitost ve Francii. Ceny stále klesají

 


 

Ceny pařížského bydlení klesly v loňském roce o 2,8 procenta, ale oproti vrcholu z července 2011 byl tento pokles 9 procent. Nejvíce postižené jsou luxusnější čtvrti, jako je například 16. obvod v Paříži, kde ceny klesly o 14 procent, v 7. obvodu o 13,6 procent a v 6. obvodu o 12 procent.

Zatímco mnohem hůře než Paříž pocítila pokles Marseille (-12,8 procenta), rostly ceny v Toulouse (+2,8 procent), Lille (+2 procent) a zejména Bordeaux (+11,3 procent).  

Ceny nemovitostí ve Francii se pohybují od 910 eur za metr čtvereční v kraji Creuse uprostřed Francie až po více než 4 000 eur za metr čtvereční například v Ile de France kolem Paříže. Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v hlavním městě, kde mnohdy přesahují i 10 000 eur za metr čtvereční.

Ve Francii klesají i ceny luxusních nemovitostí

Trh luxusních nemovitostí ve Francii zaznamenal pokles o 25 až 30 procent oproti vrcholu před třemi lety. Na tomto negativním vývoji se podepsalo i zvýšení daňového zatížení, které zavedl od svého zvolení prezident François Hollande a které odradilo i mnohé zahraniční investory.

Odliv zahraničních investorů se podepsal nejvíce na velmi luxusních nemovitostech, za které jsou považovány nemovitosti od 5 milionů eur. Podíl zahraničních kupců velmi luxusních nemovitostí tvořil až 80 procent, z tohoto bylo 10 až 15 procent kupujících původem z Ruska. K ne příliš ceněným krokům francouzského prezidenta se tak přidal také pád rublu. Téměř poloviční ztráta hodnoty rublu za tři měsíce měla za následek, že se z francouzského trhu nemovitostí prakticky vytratili investoři z Ruska. Rusové projevovali zájem zejména o nemovitosti v Paříži, Courchevel, Biarritzu či na azurovém pobřeží.   

REKLAMA

Porovnání se světem

Po vrcholu realitní bubliny v roce 2008 přišla krize a ceny nemovitostí začaly klesat. Nejvíce se tento pokles projevil na Pyrenejském ostrově, kde například ve Španělsku klesly ceny až na čtvrtinovou hodnotu a podobně jako v Irsku se nemovitostní trh z dramatického poklesu cen ještě nezapamatoval. Naopak francouzský trh s nemovitostmi začal nabírat dech již ve druhém čtvrtletí roku 2009 a začal mírně klesat v roce 2011. Z následujícího grafu je patrné, že průměrné ceny nemovitostí ve Francii od roku 1990 prakticky kopírují průměrné ceny ve světě na rozdíl od německého trhu, jehož vývoj připomíná přímku.  

Graf: Ceny nemovitostí ve světě

clipboard0561

Zdroj: JDN

REKLAMA

Pozn.: Moyenne – průměr, Allemagne – Německo, Canada – Kanada, Espagne – Španělsko, Etats-Unis – Spojené státy americké, France – Francie, Nouvelle-Zélande – Nový Zéland.

A jak to bude ve Francii dál?

Pokles cen zatím ani na začátku roku neovlivnily nižší úrokové sazby francouzských hypoték, které v současné době získáte na 20 let za přibližně 2,6 procenta, což představuje výrazný pokles oproti 4,3 procenta v červenci 2011. Díky levnějším hypotékám se například v Paříži zvýšila realitní kupní síla o 16 procent, ale ani tento nárůst nic nezměnil na současném poklesu trhu s nemovitostmi.

Odborníci předpokládají, že by se trh luxusních nemovitostí mohl dostat na nejnižší úroveň letos v létě. Celkově by na realitním trhu nemělo dojít k významnějším změnám, které by zvrátily klesajících ceny nemovitostí. Ani současné ekonomické prostředí, které je ve Francii ve znamení deflace, vysoké míry nezaměstnanoti a příjmů, které se po zdanění rok od roku snižují, nenaznačují, že by mělo dojít ke změně. Ceny tedy budou klesat i nadále.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *