Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pořiďte si nemovitost ve Francii. Ceny stále klesají

Pořiďte si nemovitost ve Francii. Ceny stále klesají

Ceny nemovitostí ve Francii v loňském roce pokračovaly v poklesu, který trvá již od roku 2011. Průměrná cena nemovitostí v Paříži podle některých odborníků na konci roku 2014 dokonce prolomila i symbolickou hranici 8 000 euro za metr čtvereční, dostala se až na 7 863 euro za metr čtvereční.

Ceny pařížského bydlení klesly v loňském roce o 2,8 procenta, ale oproti vrcholu z července 2011 byl tento pokles 9 procent. Nejvíce postižené jsou luxusnější čtvrti, jako je například 16. obvod v Paříži, kde ceny klesly o 14 procent, v 7. obvodu o 13,6 procent a v 6. obvodu o 12 procent.

Zatímco mnohem hůře než Paříž pocítila pokles Marseille (-12,8 procenta), rostly ceny v Toulouse (+2,8 procent), Lille (+2 procent) a zejména Bordeaux (+11,3 procent).  

Ceny nemovitostí ve Francii se pohybují od 910 eur za metr čtvereční v kraji Creuse uprostřed Francie až po více než 4 000 eur za metr čtvereční například v Ile de France kolem Paříže. Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v hlavním městě, kde mnohdy přesahují i 10 000 eur za metr čtvereční.

Ve Francii klesají i ceny luxusních nemovitostí

Trh luxusních nemovitostí ve Francii zaznamenal pokles o 25 až 30 procent oproti vrcholu před třemi lety. Na tomto negativním vývoji se podepsalo i zvýšení daňového zatížení, které zavedl od svého zvolení prezident François Hollande a které odradilo i mnohé zahraniční investory.

Odliv zahraničních investorů se podepsal nejvíce na velmi luxusních nemovitostech, za které jsou považovány nemovitosti od 5 milionů eur. Podíl zahraničních kupců velmi luxusních nemovitostí tvořil až 80 procent, z tohoto bylo 10 až 15 procent kupujících původem z Ruska. K ne příliš ceněným krokům francouzského prezidenta se tak přidal také pád rublu. Téměř poloviční ztráta hodnoty rublu za tři měsíce měla za následek, že se z francouzského trhu nemovitostí prakticky vytratili investoři z Ruska. Rusové projevovali zájem zejména o nemovitosti v Paříži, Courchevel, Biarritzu či na azurovém pobřeží.   

Porovnání se světem

Po vrcholu realitní bubliny v roce 2008 přišla krize a ceny nemovitostí začaly klesat. Nejvíce se tento pokles projevil na Pyrenejském ostrově, kde například ve Španělsku klesly ceny až na čtvrtinovou hodnotu a podobně jako v Irsku se nemovitostní trh z dramatického poklesu cen ještě nezapamatoval. Naopak francouzský trh s nemovitostmi začal nabírat dech již ve druhém čtvrtletí roku 2009 a začal mírně klesat v roce 2011. Z následujícího grafu je patrné, že průměrné ceny nemovitostí ve Francii od roku 1990 prakticky kopírují průměrné ceny ve světě na rozdíl od německého trhu, jehož vývoj připomíná přímku.  

Graf: Ceny nemovitostí ve světě

clipboard0561

Zdroj: JDN

Pozn.: Moyenne – průměr, Allemagne – Německo, Canada – Kanada, Espagne – Španělsko, Etats-Unis – Spojené státy americké, France – Francie, Nouvelle-Zélande – Nový Zéland.

A jak to bude ve Francii dál?

Pokles cen zatím ani na začátku roku neovlivnily nižší úrokové sazby francouzských hypoték, které v současné době získáte na 20 let za přibližně 2,6 procenta, což představuje výrazný pokles oproti 4,3 procenta v červenci 2011. Díky levnějším hypotékám se například v Paříži zvýšila realitní kupní síla o 16 procent, ale ani tento nárůst nic nezměnil na současném poklesu trhu s nemovitostmi.

Odborníci předpokládají, že by se trh luxusních nemovitostí mohl dostat na nejnižší úroveň letos v létě. Celkově by na realitním trhu nemělo dojít k významnějším změnám, které by zvrátily klesajících ceny nemovitostí. Ani současné ekonomické prostředí, které je ve Francii ve znamení deflace, vysoké míry nezaměstnanoti a příjmů, které se po zdanění rok od roku snižují, nenaznačují, že by mělo dojít ke změně. Ceny tedy budou klesat i nadále.

Pořiďte si nemovitost ve Francii. Ceny stále klesají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »